Praha 7 po deseti letech vybojovala školku U Průhonu

Praha 7 bojovala o přístupovou cestu ke své školce více než deset let, nakonec dokázala zvrátit rozsudky nižších instancí a obhájit svůj nárok. Školku už ale před lety musela uzavřít.

Mateřská školka stála ve vnitrobloku v ulici U Průhonu od 80. let. Okolo roku 2005 se ale majitelka domu, kterým vedl průchod k budově školky, rozhodla, že ji provoz obtěžuje, a cestu uzavřela. V lednu 2007 tak školka už neotevřela.

Tehdejší místostarosta Daniel Štěpán (ČSSD) se rozhodl, že to tak nenechá. Podle jeho názoru šlo jednoznačně o veřejně použitelnou komunikaci a jedinou přístupovou cestu ke školce.  Magistrát a později i prvoinstanční soud ale tehdy potvrdil právo majitelky pozemku cestu jako svůj soukromý majetek uzavřít. A tak školka zanikla.

„Od začátku jsem věděl, že to takto nemůže skončit. Někdo v dávné minulosti udělal formální chybu, že komunikaci nezaznamenal do plánů městské části. To ale nemůže vést k tomu, že se soukromník rozhodne a znemožní dětem přístup do školky, když tam ta cesta je v provozu desítky let,” vysvětluje své tehdejší odhodlání Daniel Štěpán. Nejvyšší správní soud po více než deseti letech mu dal za pravdu. “Naší argumentaci vyhověl Nejvyšší správní soud v plném rozsahu, a pokud vše bude probíhat tak jak má, a jak nastínil Nejvyšší správní soud, lze očekávat, že městská část přistoupí k rekonstrukci a obnově původní mateřské školky,” nastínil budoucnost objektu právník Miroslav Duda, který Prahu 7 ve sporu zastupoval.

“Nejdůležitější pro mě po celou dobu bylo, aby se sem mohly vrátit děti. Školka tu byla přes 20 let a tak věřím, že současné vedení radnice ji po rekonstrukci znovu obnoví,” říká Daniel Štěpán, který je nyní již řadu let mimo funkci ve vedení radnice Prahy 7.

(man)

 

Share