30℃
Dnes je 20. srpen , svátek má Bernard

Hrad, který navštívil Karel Hynek Mácha. Chvatěruby byly po válce honosným sídlem šlechty

Obec Chvatěruby s 500 obyvateli leží poblíž Kralup nad Vltavou, dostat se do ní lze po železnici buď z ústecké nebo turnovské dráhy, autobus sem jezdí z Kobylis a vede tu Vltavská pravobřežní cyklotrasa.

Reklama

Turisticky jsou Chhvatěruby zajímavé hradem, přestavěným na zámek. První historická zmínka o Chvatěrubech byla zaznamenána roku 1141, kdy Ida, příbuzná knížete a krále Vladislava II., věnovala Chvatěruby doksanskému klášteru.
Případné panské sídlo tehdy mělo pravděpodobně podobu dvorce u kostela. Hrad zde zřejmě vznikl v průběhu 14. století a první možná zmínka o něm je z roku 1366, kdy patřil pražskému měšťanovi Jakši Bolkovi.

Tip na výlet: Z vrcholků Louštína je vidět do celého kraje

Jiřík z Poděbrad bořitel

Na začátku 15. století hrad získali Zajícové z Hazmburka. V roce 1467 byl hrad dobyt a pobořen královským vojskem Jiřího z Poděbrad, ale brzy na to opraven a obýván. Po roce 1567 byl hrad Janem z Valdštejna renesančně přestavěn. Na místě gotického hradního paláce pak v 16. století vznikl renesanční zámek.
V roce 1616 zámek získali Lobkovicové, ale nevyužívali jej a nechali zpustnout, jeho stav pak ještě zhoršilo vydrancování za třicetileté války.

Zlaté časy na hradě

Po válce hrad koupila Anna Markéta Kostomlatská z Vřesovic. Její syn Karel Josef Voračický se oženil s Marií Konstancií, která vnesla na chvatěrubský hrad honosnější způsob života. Pro vznešenější nový život však starý hrad již nestačil. Proto Voračický roku 1717 požádal, aby mohl v klášterní skále nalámat kámen na novou stavbu. Jižní a východní strana zámku byly zbořeny a ke zbylému mohutnému zdivu byl přistavěn nový zámek barokního stylu.

Piknik pod záhadným stromem nebo průzkum dolu Michael. Kam na zajímavý výlet v Kladně?

Karel Voračický se při přestavbě velmi zadlužil a nebyl schopen ji dokončit. V roce 1816 nechal nový majitel chvatěrubského panství z opuštěné zchátralé budovy vytrhat kamenné ostění dveří i oken a převezl je do Panenských Břežan. Potom už ani místní obyvatelstvo stavbu nešetřilo a odnášelo z ní, co se dalo.

Tip na výlet: Bývalá šroubárna v Libčicích je industriální klenot. Turistu nadchne i zřícenina Liběhradu

Pád zámku

13. září 1817 v jednu hodinu po půlnoci, za úplného bezvětří, zřítila se střecha dosud zachovalého východního zámeckého křídla. Do roku 1820 zůstala budova opuštěná, kdy pražský tesařský mistr Rohan se pokusil stavbu opravit. Bohužel ale nebyla obnovena ani spadlá římsa. Když objekt začal ohrožovat kolemjdoucí, nechal farář Frolík roku 1891na vlastní náklady zdivo zbořit a kamenem zasypat propadlé sklepy. Ve zbylé zřícenině si zřídil zahrádku. V roce 1918 koupil zámek František Matějovský, zámek byl v roce 1947 znárodněn a přešel do vlastnictví státu. Od roku 1991 jsou majiteli zámku manželé Drášilovi z Prahy, kteří zámek postupně opravují. Památka není veřejně přístupná.

Tip na výlet: Park u zámku Měšice

V předhradí trojdílného hradu stojí kostel sv. Petra a Pavla z první poloviny 13. století. Kromě něj se dochovala jižní hradba předhradí s pozdně gotickou baštou brutálně přestavěnou na obytný dům, je zde deska, připomínající návštěvu Karla Hynka Máchy. V čele stojí renesanční palác, který ve sklepní úrovni obsahuje zdivo čelní gotické hradby. Z hradu se dále dochovala část mohutné hradby, ale zbytek staveb byl překryt nedostavěnými barokními křídly.

FOTO: Hrad a zámek Chvatěruby

Hrad a zámek Chvatěruby - 1 Chvatěruby,_zámek,_od_řeky wikimedia commonsHrad a zámek Chvatěruby - 2 Chvatěruby wi coHrad a zámek Chvatěruby - 3 muzeum kralupyHrad a zámek Chvatěruby - 0 Chvatěruby,_zřícenina_a_zámek viki
Před 60 minutami
Ačkoliv se to v době aktuálních veder a všeobecného sucha zdá téměř nemožné, i nyní...
Před 1 hodinou
Zahraniční turisté si v lékárnách v centru Prahy kupují z volného sortimentu nejčastěji špunty do...
Před 1 hodinou
Práce s dětmi v nižším věku je klíčová v protidrogové politice hlavního města. Rada hl....
Před 2 hodinami
Sokoli stěhovaví, kteří hnízdí již od roku 2017 na komíně Pražské teplárenské, letos úspěšně vyvedli...
Před 3 hodinami
Jedenáct lidí bylo dnes ráno lehce zraněno při srážce autobusu a osobního auta v pražských...
Dnes, 11:45
Okolí pošty v Kafkově ulici v Praze 6 dnes dopoledne zhruba na hodinu uzavřeli pražští...
Dnes, 10:58
Odchod starosty Prahy 10 Vladimíra Nováka z ČSSD není ztrátou, ale úspěchem. ČTK to dnes...
Dnes, 09:29
Rozmohl se nám tu takový nešvar. Alkoholoví turisté velice často používají k oslavě života v...
Dnes, 08:34
Hlavní město chce provozovny v Pražské památkové rezervaci zásobovat z jednoho centrálního překladiště. Zboží by...
Včera, 16:55
V pražské městské části Slivenec by mělo v budoucnu vyrůst nové obchodní centrum se supermarketem...
Reklama