8℃
Dnes je 17. listopad , svátek má Mahulena

Hrůza a utrpení romského národa. Zajímá vás, jak vypadala cikánská legitimace?

Další fotky

V souvislosti se stým výročím vzniku samostatného Československa vznikla i unikátní mezinárodní výstava s názvem 100 let: Romové v Československu. V Sále architektů na Staroměstské radnici v Praze si do soboty 10. listopadu mohou zájemci prohlédnout zajímavé exponáty a fotografie a dozvědět se více o historii tohoto národa.

Reklama

Romové jsou často kritizováni, pomlouváni a dehonestováni. Ano, někteří možná dělají svému původu ne zrovna pozitivní jméno, ale je celá řada úspěšných, slušných a seriózních lidí v této komunitě.

Jsou mezi nimi především skvělí hudebníci, tanečníci, herci, moderátoři a další úspěšní lidé. Málokdo ale ví, co mají mnozí jejich příbuzní a předci za sebou. Že šlo o útlak, ústrky, diskriminaci, ale také mučení a vraždění z důvodu rasového podtextu.

FOTO: Unikátní výstava o Romech

Unikátní výstava o Romech - _MG_2597Unikátní výstava o Romech - _MG_2600Unikátní výstava o Romech - _MG_2631Unikátní výstava o Romech - _MG_2632Unikátní výstava o Romech - _MG_2640
Další fotky
Unikátní výstava o Romech - _MG_2661Unikátní výstava o Romech - _MG_2671Unikátní výstava o Romech - _MG_2680Unikátní výstava o Romech - _MG_2751Unikátní výstava o Romech - _MG_2758Unikátní výstava o Romech - 4 (1)Unikátní výstava o Romech - 5Unikátní výstava o Romech - 6Unikátní výstava o Romech - 8

Organizátory výstavy jsou Muzeum romského národního obrození a Střední odborná škola managementu a práva. Představují život Romů od 1. republiky, přes druhou světovou válku, období socialismu až po romské národní obrození a současnost.

„Cílem je různými uměleckými formami zprostředkovat nejen historická fakta o životě Romů v průběhu sto let, ale také zprostředkovat emoce, které takový život přináší. Každý z návštěvníků bude mít možnost alespoň na chvíli okusit na vlastní kůži, co znamenalo a znamená být Romem v Československu, respektive v Česku a na Slovensku,” uvedli pořadatelé výjimečné expozice, včele s JUDr. Emilem Ščukou, autorem projektu muzea i výstavy, ale také ředitelem Mezinárodní konzervatoře Praha, který se zahájení výstavy také zúčastnil.

Jak žila Praha 6 posledních 100 let? Lidem to připomene výstava Paměti národa

Kromě jiných se zúčastnila také herečka Veronika Žilková, která se velmi aktivně zapojila do realizace expozice. Několik let působila na Mezinárodní konzervatoři a romská problematika, kultura i historie jsou jí blízké. Na této škole studuje řada mladých nadějných a talentovaných lidí, včetně studentů romského původu.

„Nikdo zde s rozdělením etnika nemá problém. Naši studenti spolu vycházejí naprosto skvěle, stejně jako vyučující, mezi kterými je celá řada známých osobností. I proto bych doporučil tuto mimořádnou výstavu navštívit, aby se konečně oddémonizoval názor na romský národ,” podotkl ředitel konzervatoře Emil Ščuka.

O Stromovce ve Stromovce. Výstava ukazuje historii Královské obory

Expozice zaujala, ale zároveň šokovala některé návštěvníky, včetně kantorů Mezinárodní konzervatoře. Jako třeba zpěvačku a herečku Renatu Drössler. „Já jsem některé věci tušila, ale některé ne. Je to velmi emoční ukázka života, ale hlavně utrpení Romů. Nedělám a nedělala jsem nikdy rozdíly mezi lidmi podle barvy jejich pleti, ale pouze podle toho, jací jsou, jak se chovají, co umí a co dokázali. Všude se najdou slušní a neslušní lidé a já nemohu říct, že bych někdy zaznamenala nějaký problém. Ba naopak. Mezi studenty konzervatoře je tolik šikovných, kreativních nadaných mladých lidí. Jsem ráda, že jsem součástí této školy, ale také, že jsem tuhle výstavu mohla navštívit,” prozradila Renata Drössler.

Unikátní road show ke sto letům republiky „Zažijte to znovu!“ navštívilo přes čtyřicet tisíc lidí!

Součástí výstavy jsou mimo jiné fotografie Evy Davidové, Jozefa Kolarčíka-Fintického a dalších významných autorů. Návštěvníci se též mohou těšit na prezentaci výrazných osobností rozličných oblastí života zaměřenou především na období po roce 1989. Nebo na podobiznu světoznámého zpěváka Elvise Presleyho, který měl, což málokdo tuší, romské kořeny. Z romského původu pocházeli třeba i britský herec Bob Hoskins, herec ze Sedmi statečných Yul Brynner nebo dokonce komik a herec Charlie Chaplin.

Výstava poté, co skončí v Praze, zamíří do dalších českých měst a na Slovensko.

 

 

Před 3 hodinami
Rok co rok se 17. listopadu scházejí u Hlávkových kolejí v Praze, aby připomněli události...
Včera, 18:00
Hájovna na Cibulkách je malým komunitním prostorem na Cibuleckém kopci a již během prvního roku...
Včera, 17:30
Centrem Prahy projde v sobotu satirický průvod masek s názvem Sametové posvícení. Karneval, do kterého...
Včera, 17:30
Co se nám vybaví, když se řekne „neslyšící“? Víme třeba, že i neslyšící si mohou...
Včera, 17:27
Pražská Technická správa komunikací (TSK) zahájí příští týden v úterý opravu kruhového objezdu na Novodvorské...
Včera, 15:30
Pavel Ždárský (Kbely náš domov), který vede pražské Kbely už 21 let, byl opět zvolen...
Včera, 13:45
Svátek bojových umění a MMA událost roku se blíží – jubilejní desátý turnaj největší česko-slovenské...
Včera, 13:31
Pražský dopravní podnik testuje v listopadu třínápravový autobus Iveco Crossway s délkou 14,5 metru. Stalo...
Včera, 10:30
Přírodní rezervace Chuchelský háj se rozroste zhruba na dvojnásobnou rozlohu. Stávající plocha rezervace, která je...
Včera, 08:29
Pražské lesy do konce listopadu přivítají dvě stovky opravených laviček. Nových sedáků z dubového dřeva,...
Reklama