-8℃
Dnes je 23. únor , svátek má Svatopluk

Je to absurdní, nedělejte to, vyzvala Krnáčová taxikáře. Ti budou přesto opět blokovat ulice

Taxikáři naplánovali další demonstraci proti službě Uber na středu 15. listopadu od 5 hodin ráno na Strahově. Opět půjde o pomalou jízdu, a tedy zablokování ulic, což znamená i nepříjemnosti pro běžné řidiče. Primátorka Prahy Adriana Krnáčová otevřeně taxikáře v úterý vyzvala, aby od plánovaného protestu upustili. Ti to odmítli a protest bude.

Reklama

„Před měsícem někteří z vás blokovali pražské letiště a já pořád mám z celé akce pocit, že neprospěla vůbec nikomu. Naopak nejvíce ublížila právě taxikářům, a to nejen těm stávkujícím, ale všem,“ uvedla pražská primátorka Adriana Krnáčová v písemné výzvě. Pak připomněla několik důležitých věcí, které se od té doby změnily.

„Od 4. října platí novela silničního zákona, která nám umožňuje důsledněji postihovat nepoctivé řidiče taxi, a jelikož město nahlíží stejně i na řidiče využívající aplikaci Uber, tak se tyto kontroly týkají opravdu všech přepravců. A to byl přece i požadavek všech slušných taxikářů! Že té možnosti využíváme maximálně, dokládají čísla. Za říjen jsme ve spolupráci s městskou policí provedli téměř 1200 kontrol a z toho se zhruba 200 z nich týkalo Uberu (kontroly totiž musí být proporční),“ uvedla Krnáčová.

Bitka na letišti. Taxikáři si došlápli na řidiče Uberu

Nevyšší správní soud bude podmínky taxi služby a Uberu ještě projednávat. Podle soudu by měli mít přepravci stejné podmínky, nesouhlasí tedy s dřívějším stanoviskem Městského soudu, že se v případě Uberu jedná o sdílenou ekonomiku a nemusí se proto řídit stejnými zákony jako ostatní přepravci.

„Jakmile budou nově obsazena dotčená ministerstva, uspořádáme na půdě města pracovní setkání, na které pozveme ministry, odpovědné úředníky, významné dispečinky a zástupce digitálních platforem. Cílem bude, aby všechny strany diskutovaly o celém problému a navrhly řešení, které nebude zpátečnické a ani diskriminační pro žádnou ze zainteresovaných skupin. Samozřejmě ode mě neočekávejte, že se budu chtít bavit i s těmi, kteří vydírají Prahu,“ dodala Krnáčová.

Taxikáři blokovali dopravu na letiště. Autobusy jezdily po ranveji

Taxikáři výzvu odmítli, protestovat se bude

Podle Sdružení českých taxikářů se ale zmiňované kontroly týkaly dosud víc taxikářů než Uberu. „Vaše čísla z proběhlých kontrol nám dělají opravdu radost, kéž bychom se dočkali také toho, že to bude přesně obráceně a budete perzekuovat konečně černé taxikáře, totiž řidiče Uberu,“ uvedlo sdružení na Facebooku. Podle sdružení se kontroly týkají převážně jen taxikářů, ale se řidiči Uberu je to řešeno domluvou.

„Zpravidla celou noc Městská policie Taxi Team kontroluje pouze taxikáře, nikoli černé taxikáře. Pokud náhodou proběhne jízda s figuranty a veze je Uber, je vše vyřešeno domluvou, jak je to možné? Dělá si tedy Taxi Team, co chce? Ještě jednou Vám opakujeme, jsou to nelegální řidiči. Jak myslíte, že se klasický taxikář má cítit, když se po něm vozí městská policie a nelegálnímu řidiči popřeje hezký zbytek šichty? Tohle je ta realita,“ píše vedení Sdružení českých taxikářů v odpovědi na výzvu primátorky.

Přelomový soudní rozsudek: Uber je také taxislužba

Taxikářům vadí zejména to, že za Uber a podobné služby jezdí řidiči bez taxikářské koncese, nemají auta evidovaná jako vozidla taxislužby ani taxametry. Uber tvrdí, že nejsou taxislužba, ale nabízí spolujízdu v rámci sdílené ekonomiky. Lidé si přes aplikaci v mobilním telefonu mohou zavolat řidiče, který je odveze na požadovanou adresu. Řidiči jezdí buď pro společnost, nebo jako živnostníci ve vlastním autě. Partnerských řidičů je v Praze podle firmy zhruba 2000.

Včera, 18:30
Dokladem toho, že i v Praze existují vinice a rodí se v nich skvělé víno,...
Včera, 17:30
Ačkoliv Karel Čapek bojoval celý život s Bechtěrevovou nemocí, kvůli které nebyl nucen bojovat během...
Včera, 15:15
Šestnáctiletá dívka se ztratila ve čtvrtek 8. února, kdy se nevrátila z vycházky zpět do...
Včera, 15:00
Újezdské mateřské školy budou pořádat dny otevřených dveří. Termíny jsou známy už dopředu, aby si...
Včera, 13:20
Divadlo hraje už od dětství, a že by dělal něco jiného, si Jan Hrušínský, herec,...
Včera, 13:15
Do soboty 24. února je možné za dobrovolné vstupné navštívit skupinovou výstavu v Galerii u...
Včera, 12:30
Jsem proti celostátním referendům a referendům na úrovni krajů, protože není možná důkladná diskuse o...
Včera, 10:14
Téměř půlkilometrový most klenoucí se přes Nuselské údolí známe všichni jako místo, které si pro...
Včera, 10:04
Kameraman, Němý film a Obelisk. Názvy tří soch, které na Barrandově nechala zrestaurovat radnice Prahy 5....
Včera, 08:30
Praha byla epicentrem dění v období Sametové revoluce, která začala 17. listopadu 1989. Začátek devadesátých...
Reklama