17℃
Dnes je 24. červen , svátek má Jan

Je to absurdní, nedělejte to, vyzvala Krnáčová taxikáře. Ti budou přesto opět blokovat ulice

Taxikáři naplánovali další demonstraci proti službě Uber na středu 15. listopadu od 5 hodin ráno na Strahově. Opět půjde o pomalou jízdu, a tedy zablokování ulic, což znamená i nepříjemnosti pro běžné řidiče. Primátorka Prahy Adriana Krnáčová otevřeně taxikáře v úterý vyzvala, aby od plánovaného protestu upustili. Ti to odmítli a protest bude.

Reklama

„Před měsícem někteří z vás blokovali pražské letiště a já pořád mám z celé akce pocit, že neprospěla vůbec nikomu. Naopak nejvíce ublížila právě taxikářům, a to nejen těm stávkujícím, ale všem,“ uvedla pražská primátorka Adriana Krnáčová v písemné výzvě. Pak připomněla několik důležitých věcí, které se od té doby změnily.

„Od 4. října platí novela silničního zákona, která nám umožňuje důsledněji postihovat nepoctivé řidiče taxi, a jelikož město nahlíží stejně i na řidiče využívající aplikaci Uber, tak se tyto kontroly týkají opravdu všech přepravců. A to byl přece i požadavek všech slušných taxikářů! Že té možnosti využíváme maximálně, dokládají čísla. Za říjen jsme ve spolupráci s městskou policí provedli téměř 1200 kontrol a z toho se zhruba 200 z nich týkalo Uberu (kontroly totiž musí být proporční),“ uvedla Krnáčová.

Bitka na letišti. Taxikáři si došlápli na řidiče Uberu

Nevyšší správní soud bude podmínky taxi služby a Uberu ještě projednávat. Podle soudu by měli mít přepravci stejné podmínky, nesouhlasí tedy s dřívějším stanoviskem Městského soudu, že se v případě Uberu jedná o sdílenou ekonomiku a nemusí se proto řídit stejnými zákony jako ostatní přepravci.

„Jakmile budou nově obsazena dotčená ministerstva, uspořádáme na půdě města pracovní setkání, na které pozveme ministry, odpovědné úředníky, významné dispečinky a zástupce digitálních platforem. Cílem bude, aby všechny strany diskutovaly o celém problému a navrhly řešení, které nebude zpátečnické a ani diskriminační pro žádnou ze zainteresovaných skupin. Samozřejmě ode mě neočekávejte, že se budu chtít bavit i s těmi, kteří vydírají Prahu,“ dodala Krnáčová.

Taxikáři blokovali dopravu na letiště. Autobusy jezdily po ranveji

Taxikáři výzvu odmítli, protestovat se bude

Podle Sdružení českých taxikářů se ale zmiňované kontroly týkaly dosud víc taxikářů než Uberu. „Vaše čísla z proběhlých kontrol nám dělají opravdu radost, kéž bychom se dočkali také toho, že to bude přesně obráceně a budete perzekuovat konečně černé taxikáře, totiž řidiče Uberu,“ uvedlo sdružení na Facebooku. Podle sdružení se kontroly týkají převážně jen taxikářů, ale se řidiči Uberu je to řešeno domluvou.

„Zpravidla celou noc Městská policie Taxi Team kontroluje pouze taxikáře, nikoli černé taxikáře. Pokud náhodou proběhne jízda s figuranty a veze je Uber, je vše vyřešeno domluvou, jak je to možné? Dělá si tedy Taxi Team, co chce? Ještě jednou Vám opakujeme, jsou to nelegální řidiči. Jak myslíte, že se klasický taxikář má cítit, když se po něm vozí městská policie a nelegálnímu řidiči popřeje hezký zbytek šichty? Tohle je ta realita,“ píše vedení Sdružení českých taxikářů v odpovědi na výzvu primátorky.

Přelomový soudní rozsudek: Uber je také taxislužba

Taxikářům vadí zejména to, že za Uber a podobné služby jezdí řidiči bez taxikářské koncese, nemají auta evidovaná jako vozidla taxislužby ani taxametry. Uber tvrdí, že nejsou taxislužba, ale nabízí spolujízdu v rámci sdílené ekonomiky. Lidé si přes aplikaci v mobilním telefonu mohou zavolat řidiče, který je odveze na požadovanou adresu. Řidiči jezdí buď pro společnost, nebo jako živnostníci ve vlastním autě. Partnerských řidičů je v Praze podle firmy zhruba 2000.

Před 1 hodinou
Podnětem ke zřízení hvězdárny v Praze se stala tragická smrt Milana Rastislava Štefánika. Česká astronomická...
Před 3 hodinami
Pražský magistrát bude i nadále proajímat společnosti Akroterion domy u Staroměstského náměstí, kde má vzniknout...
Včera, 17:49
Dnes 23.6. 2018 došlo v Čelákovicích k úmrtí malého dítěte. Na místo ihned dorazil krajský...
22.6.2018
Luboš Andršt, náš přední bluesový, jazzový, jazzrockový a artrockový kytarista, skladatel a pedagog, bude mít...
22.6.2018
V západní části Hradčan, ve strategicky významném místě, byl roku 1140 založen klášter řádu premonstrátů....
22.6.2018
Novodobá historie pivovarnictví se v Berouně začala psát právě před 20 lety, kdy zde v...
22.6.2018
Nejen na divadelní prázdniny si už balí zavazadla herci a tvůrci ve Švandově divadle: Eva...
21.6.2018
Praha poskytne celkem 43 milionů korun městským částem na realizaci investičních projektů určených na rozvoj...
20.6.2018
Tramvajová trať ve Vinohradské projde rekonstrukcí. Dopravní podnik ve středu oznámil, že první etapa prací...
20.6.2018
Když v rámci bourání pražského opevnění roku 1875 padla Koňská brána, v ose náměstí byly...
Reklama