9℃
Dnes je 15. listopad , svátek má Leopold

Kulaťák je nebezpečné místo a měl by se změnit. Podaří se to konečně?

Další fotky

Prostor Vítězného náměstí v pražských Dejvicích a částečně v Bubenči nedává spát mnohým. Řidičům, vždyť kulatá křižovatka je jedno z nejnebezpečnějších míst v Praze.

Reklama

Architektům, vždyť náměstí je nedokončené a navíc Englův těžkopádný strohý sloh byl už v době vzniku náměstí mrtvý. Developerům, ale ti, jako čerti, nikdy nespí. Zato páni úředníci, ti slibují změnit náměstí už od konce druhé světové války a jediné co se povedlo je nic tu nepostavit. I když při pohledu na některé projekty si člověk říká – naštěstí.

Vítězné náměstí je nejslavnějším kruhovým objezdem v Česku. Jak se během dějin měnilo?

IPR Praha: slibujeme, že změníme

Komplikovaná dopravní situace a nehostinné prostředí náměstí patří mezi hlavní problémy Vítězného náměstí. To se ví a to by se mělo brzy změnit. To hlásí Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR Praha), který 16. dubna vyhlásí urbanisticko-architektonickou soutěž na novou podobu náměstí.

„Nejvtipnější česká autorka“ Vendula Chalánková v pražské Pelléově vile komentuje konzumní dobu

Rekonstrukce náměstí jsou teď v módě

„Kulaťák je další z řady významných pražských náměstí, které se chystáme zlepšit. V běhu je rekonstrukce Malostranského náměstí, špičkové světové týmy se chystají upravit park na Karlově náměstí, věnujeme se ale i náměstím mimo centrum. Příkladem je třeba náměstí OSN ve Vysočanech,“ říká primátorka Adriana Krnáčová.

Na „Kulaťáku“ měla vyrůst monstrózní věž pro komunistickou armádu. Proč tam nakonec není? 

Navržený postup dvoukolové soutěže umožní účast širokému spektru účastníků. V porotě zasednou zástupci města v čele s primátorkou, náměstkyní Petrou Kolínskou, náměstkem Petrem Dolínkem i zástupci Prahy 6, starosta Kolář a jeho náměstek Polách. Doplní je špičkový architekti z tuzemska i ze zahraničí. Porotě bude předsedat odborník na urbanismus Jan Jehlík. Jejím dalším členem pak bude i autor londýnského Trafalgar Square Peter Heath nebo berlínský architekt Ivan Reimann.

FOTO: Kulaťák – soutěž

Kulaťák – soutěž - Vítězné náměstí, Kulaťák, Praha 6Kulaťák – soutěž - Vítězné náměstí, Kulaťák, Praha 6Kulaťák – soutěž - Vítězné náměstí, Kulaťák, Praha 6Kulaťák – soutěž - Vítězné náměstí, Kulaťák, Praha 6Kulaťák – soutěž - Vítězné náměstí, Kulaťák, Praha 6
Další fotky
Kulaťák – soutěž - Vítězné náměstí, Kulaťák, Praha 6Kulaťák – soutěž - Vítězné náměstí, Kulaťák, Praha 6Kulaťák – soutěž - Vítězné náměstí, Kulaťák, Praha 6Kulaťák – soutěž - Bohužel téměř každodenní obrázek – fronta na KulaťákKulaťák – soutěž - 4A kulaťák (2)Kulaťák – soutěž - KulaťákKulaťák – soutěž - 8 Vítězné nám. – hajzly, Kulaťák

„Zkušenosti z Londýna ukazují, že je možné skloubit intenzivní dopravu s kvalitním veřejným prostorem a náměstím, kde hrají prim chodci. Vítězné náměstí má potenciál stát se oblíbeným centrem Prahy 6 a místem, kde se lidé chtějí potkávat,“ vysvětluje náměstkyně Petra Kolínská.

Záhada pražského Václaváku. Jak mohli geometři císaře Karla IV. vyměřit tak obrovské náměstí?

Je to výzva!

Náměstí se stane reprezentativním místem Prahy 6, které bude dobře přístupné pro všechny, ať už se pohybují pěšky, na kole, automobilem nebo veřejnou dopravou – stojí v tiskové zprávě magistrátu. Četli jsme to už tolikrát a výsledkem je do dnešních dní nula.

„Vítězné náměstí je jedno z největších náměstí v Praze. Proměnit ho tak, aby byly vyřešeny všechny jeho stávající problémy, je podobně velká výzva. Věřím, že se toho případní účastníci nezaleknou a přinesou kvalitní návrhy, které pomohou náměstí proměnit v další kvalitní veřejný prostor,“ říká Ondřej Boháč, ředitel IPR Praha.

FOTO: Proměny Kulaťáku ve dvou stoletích

Proměny Kulaťáku ve dvou stoletích - Kruhový objezdProměny Kulaťáku ve dvou stoletích - 14_kultura_kulatak2Proměny Kulaťáku ve dvou stoletích - 14_kultura _kulatak_3 vitez svatovitskaProměny Kulaťáku ve dvou stoletích - 14_kulataK_vizezProměny Kulaťáku ve dvou stoletích - 14_kulatak_ Vitezne nam. – matejska
Další fotky
Proměny Kulaťáku ve dvou stoletích - 4_kulatak vitezne nam. 1940Proměny Kulaťáku ve dvou stoletích - KulaťákProměny Kulaťáku ve dvou stoletích - Kulaťák

Architektonicko-urbanistická soutěž bude vypsána jako dvoukolová a investorem následné realizace bude Magistrát hl. m. Prahy.

Ceny a náhrady výloh v soutěži jsou stanoveny na 3 280 000 korun.

Ano, je to velká výzva a byla by to velká výhra pro všechny Pražany.

Betlémskou kapli v Praze zná asi každý. Víte, kde je ta druhá a co má společného s operací Anthropoid?

Před 5 minutami
Již po čtvrté v řadě za sebou se ve dnech 16. a 17 listopadu otevřou...
Před 1 hodinou
Do zookoutku v Malé Chuchli se tento týden přistěhovala mladá jezevčí samička, která dostala jméno...
Před 1 hodinou
Starostou Prahy 8 se stal Ondřej Gros (ODS). Volilo jej 25 z 45 přítomných zastupitelů....
Před 2 hodinami
Hostinec Vinička na nároží ulic Radimova a Na Petynce v Břevnově zbourali. Starý dům byl...
Před 2 hodinami
Budoucí koalice v Praze 1 ve složení Praha 1 Sobě (P1S), My, co tady žijeme...
Dnes, 11:31
Vleklý problém s nedostatkem vody v Jinonickém potoce a Panském rybníce snad pomůže už brzy...
Dnes, 11:30
Příjemné podzimní počasí může leckoho inspirovat k výletu na Novoměstskou radnici a výstupu na její...
Dnes, 09:33
Pražský magistrát nechá za 230 milionů korun opravit park na Karlově náměstí. Ošetřeny budou stromy,...
Včera, 18:33
Soutěž na podobu Vítězného náměstí v Praze 6 zná vítěze. Střed Vítězného náměstí v Praze...
Včera, 14:14
U dobrých trafikantů objevíte listopadové číslo humoristického měsíčníku SORRY, které vydává na vydavatelství A11.
Reklama