24℃
Dnes je 21. duben , svátek má Alexandra

Mystika, kosmický prostor i špetka erotiky. Poznejte nebezpečně přitažlivý svět Františka Koblihy

Další fotky

„Nechtěl jsem evokovati pohádkovitost, selanku, rajské féerie a romantický optimismus slunečné chvíle dávnověku. Zůstal jsem u života syrového, útočného, nebezpečného, ale plného a odměňujícího.“ František Kobliha

Reklama

Ilustroval přes 500 knih

Dílo Františka Koblihy (1877 v Praze –1962 tamtéž) tvoří jeden z vrcholů české grafiky 20. století. Jde o tvorbu pevně spjatou s literárními předlohami a jeho snová obraznost k nim vytváří samostatnou básnickou interpretaci. Příběh Koblihova života a díla nezahrnuje výrazné propady či zvraty, většina jeho děl je vytvořena technikou dřevorytu, přesto jde o tvorbu nesmírně bohatou ve své hloubce a imaginaci. Během života ilustroval a často i typograficky upravil více než 500 knih.

Střípky z historie Kladna: Koňské povozy nahradily taxíky, pak jezdily ulicemi mandelinky

Galerie Smečky: Ženy mých snů

Výstava v Galerii Smečky (Ve Smečkách 24, Praha 1), patřící a.s. Pražská plynárenská, nabízí průřez dílem Františka Koblihy s důrazem na první, nejsilnější období jeho tvorby, jejímž jádrem jsou grafické cykly Prosté motivy, Pozdě k ránu, Mstivá kantiléna, Máj, Pohádky a legendy, Balady, i dřevoryty z pražských cyklů (1913–1920).
Na ně plynule navazuje tvorba po první válce reprezentovaná zejména cykly Pokušení sv. Antonína a cyklus věnovaný dílu E. A. Poea. Samostatnou částí jsou grafické listy z cyklu Ženy mých snů (1911–1918).

FOTO: Ženy mých snů… Výstava Františka Koblihy

Ženy mých snů… Výstava Františka Koblihy - Plakát výstavyŽeny mých snů… Výstava Františka Koblihy - 3 hejtŽeny mých snů… Výstava Františka Koblihy - 4 ghmpppŽeny mých snů… Výstava Františka Koblihy - 5 gmu rouŽeny mých snů… Výstava Františka Koblihy - 6 gmu roud
Další fotky
Ženy mých snů… Výstava Františka Koblihy - 7 pinterestŽeny mých snů… Výstava Františka Koblihy - František KoblihaŽeny mých snů… Výstava Františka Koblihy - Vila v Bubenči, Slavíčkova 9.Ženy mých snů… Výstava Františka Koblihy - Logo Galerie Smečky

Graduovaný samouk

František Kobliha, představitel druhé generace českého symbolismu, přišel na svět v rodině malého řemeslníka a hokynáře v domku v Holešovicích – Bubnech v Prokopově ulici č. 112/20. Dům už nestojí, na jeho místě je pruh jakési zeleně v ulici Na Zátorách.

Vtipy Vladimíra Renčína vykouzlily úsměv i za totality. Jeho karikatury jsou populární dodnes

Vystudoval UMPRUM a AVU u Františka Ženíška, ale jako grafik je označován za autodidakta. Od roku 1901 se jeho práce objevovaly v časopise Zlatá Praha, do povědomí vstoupil brněnskou výstavou (1910) se skupinou SURSUM.

Architekt Kaplický před 9 lety náhle zemřel. Jeho stavby ve světě budí obdiv, v Česku kontroverze. Dočká se Praha jeho knihovny?

SURSUM

Sdružení založili František Kobliha, Josef Váchal, Emil Pacovský a Jan Konůpek. Později se ke sdružení připojil i Jan Zrzavý. V září 1912 byla v pražském Obecním domě  druhá a zároveň poslední společná výstava. Všichni členové došli k svébytné podobě vizionářství a mysticismu, ve kterém pokračovali i ve 30. letech 20. století, kdy byl u nás velký zájem o esoterické nauky a hermetismus z důvodů existenčních nejistot a strachu z války. V té době se k nim připojil také fotograf a malíř František Drtikol.

Co je to slepenec?

Kobliha byl od roku 1923 členem skupiny SČUG Hollar, které od roku 1934 i předsedal. Okouzlení nocí, inspirace dílem básníka Karla Hlaváčka a francouzského malíře Odilona Redona, to vše výtvarníka podnítilo k práci s nejjemnějším dřevorytem. Sám o svém přístupu ke grafice napsal: „Celá moje práce jest tendenční s úmyslem popisovat. Je v ní mnoho literatury, životních zážitků, intimit, traktátů, hněvu i lásky. Bůh suď, co je to za slepenec; stavět by z něho nešlo!“

Historie a budoucnost pražské Invalidovny. Víte, který film tu natáčel Miloš Forman?

Šťastné manželství se sestřenicí

V srpnu 1904 se František Kobliha oženil s o devět let starší sestřenicí Rosalií Plzákovou z Vysočan. Klidné a harmonické manželství trvalo přes 40 let, do smrti manželky Rosalie. Bydleli na Vinohradech, pak v Bubenči ve Slavíčkově ulici č. 9 ve vile po malíři a architektovi Karlu Vítězslavu Maškovi (1865 v Praze – 1927 tamtéž).

Jeho poslední samostatná výstava se konala v roce 1938

František Kobliha začínal na přelomu století jako dekorativní kreslíř ve stylu naturalistické secese, později se však přiřadil k nejvýznamnějším symbolistním grafikům s výraznou literární inspirací (Hlaváček, Nezval, Mácha, díla světové literatury). Nejvíce se věnoval volné grafice, knižním ilustracím a exlibris, v nichž uplatňoval vlastní nezaměnitelný styl, typický snovými, melancholickými a kosmickými vizemi. V raných pracích navíc poutavě spojoval symbolistní obsah a dekadentní ráz se secesním tvaroslovím. Vytvářel cykly dřevorytů noci, vidin, snů a touhy, ke kterým po 1. světové válce přibývají litografie.

Před 26 lety první McDonald’s pobláznil Čechy. Po Big Macu se mohli utlouct

Posledních deset let svého života prožil František Kobliha v materiálním nedostatku a za nezájmu oficiálních míst. Teprve půl roku před smrtí dostalo se mu státního vyznamenání „Za vynikající práci“.

Výstavu v Galerii Smečky možno vidět do 7. dubna.

Včera, 14:59
Uplynulo 16 let od úmrtí českého herce Vlastimila Brodského. Zemřel vlastní rukou v sobotu 20....
Včera, 13:47
Pán z Celetné málem přišel na Staroměstském náměstí o hlavu. Dožil se ale časů příštích a...
Včera, 11:21
Postup stavebních prací rekonstrukce Negrelliho viaduktu nabírá na obrátkách a po dlouhém čase, kdy se...
Včera, 08:30
Nejvýznamnější představitel české žurnalistiky Ferdinand Peroutka zemřel před 40 lety. Je nositelem Řádu T. G....
19.4.2018
Ve Vinoři se uskutečnila tradiční jarní výstava tamních zahrádkářů ve velikonočním duchu. K vidění byly...
19.4.2018
Málokdo ví, že Praha má na svém území dvě lanovky. Tu na Petřín zná asi...
Židovský hřbitov
19.4.2018
Za rok tomu bude 630 let od doby, kdy byl na Starém Městě pražském rozpoután...
18.4.2018
Lampy už v Praze svítí takřka 171 let, respektive bez půl roku. Premiéru měly 15....
18.4.2018
Městská část splnila přání členů Dvojky pro seniory a zařídila jim klubovnu. Dvojka pro seniory,...
18.4.2018
Lidé všech generací navštívili film ZER, který byl v žižkovském Aeru promítán jako v prvním...
Reklama