9℃
Dnes je 22. květen , svátek má Emil

Na střeše Šatovky se usídlili squatteři. Co tomu předcházelo a jaké jsou vyhlídky?

Usedlost Šatovka v Šáreckém údolí obsadili v pátek 9. února squatteři z kolektivu Resurp Crew. Na střeše objektu jsou již šestým dnem. Poprvé Šatovku obsadili před dvěma lety. Radnice Prahy 6 tehdy přislíbila, že objekt nenechá dále chátrat, a skupina objekt opustila. Nic se však nezměnilo, Šatovka dále zela prázdnotou a squatteři z Resurp Crew se nyní vrátili „na místo činu“. O své akci informovali média.

Reklama

Na střeše je momentálně sedm lidí

Krátce poté je navštívil starosta Prahy 6 Ondřej Kolář a pokoušel se s kolektivem squatterů neúspěšně vyjednávat. Následoval policejní zásah a squatteři se přemístili na střechu, kde zůstávají již šestým dnem a odmítají slézt. Momentálně se na střeše nachází sedm lidí. Dům je obklopen policisty, kteří oblast v okolí uzavřeli.

Rozezlený starosta Prahy 6 na střeše Šatovky. Domluva se squattery byla neúspěšná. Vilu neobsadili poprvé

Městská doprava jezdí bez omezení, místní obyvatelé ovšem mohou projít pouze s policejním doprovodem. Zasáhnout přímo na střeše se policie zdráhá kvůli nebezpečí ohrožení života a zdraví zúčastněných. Za neoprávněné obsazení domu hrozí squatterům pokuta nebo až dva roky vězení, za mimořádných okolností může trest činit až pět let.

FOTO: Squatteři v Šatovce

Squatteři v Šatovce - Squatteři v ŠatovceSquatteři v Šatovce - P1150188Squatteři v Šatovce - Squatteři v ŠatovceSquatteři v Šatovce - Squatteři v ŠatovceSquatteři v Šatovce - Squatteři v Šatovce
Další fotky
Squatteři v Šatovce - Squatteři v Šatovce

Zástupci spolku Šáreckého údolí napsali squatterům dopis

Na podporu squatterů se poblíž usedlosti průběžně shromažďují zbylí členové Resurp Crew a jejich sympatizanti. V pondělí ve večerních hodinách dorazili na místo i zástupci spolku Šáreckého údolí. Předtím zaslali squatterům otevřený dopis, kde je upozorňují, že absencí dialogu zbytečně eskalujete konflikt, a doporučili jim předložit Praze 6 projekt pro fungování objektu a jeho dočasné využití, než bude zahájena rekonstrukce.

Přečtěte si otevřený dopis pro squattery…

Poznejte šest nejkrásnějších starých vil na Praze 6. Víte, jak vypadají dnes?

Spolek Šatovka nabídl bezplatnou opravu objektu

O usedlost se zajímá i spolek Šatovka, který navrhoval zřídit v Šatovce cyklodílny, občerstvení, galerii či dílnu Katedry audiovizuálních studií FAMU. Jeho zástupci se s radnicí Prahy 6 snažili o využití objektu přibližně rok jednat, ovšem bezvýsledně.

Od Ingrid Kejkrtové, vedoucí kanceláře starosty Prahy 6, obdrželi následující odpověď: „Pronájem středové části domu je téměř nemožný z důvodu špatného technického stavu domu. Není zajištěno vytápění, stav elektroinstalace neodpovídá stávajícím předpisům. V jednotlivých místnostech zůstalo původní vybavení. Zprovoznění této části domu je možné jen po rozsáhlých opravách. Myslím, že není vhodné v tomto stavu dům pronajímat.“ Spolek považuje uvedené problémy za odstranitelné a radnici nabídl, že je na své náklady vyřeší. Na tuto nabídku radnice dále nereagovala.

FOTO: Vila Šatovka

Vila Šatovka - 1 v š ú šatovka (2)Vila Šatovka - ŠatovkaVila Šatovka - ŠatovkaVila Šatovka - ŠatovkaVila Šatovka - Šatovka
Další fotky
Vila Šatovka - ŠatovkaVila Šatovka - ŠatovkaVila Šatovka - ŠatovkaVila Šatovka - Projekt nové Šatovky z ateliéru Šafer Hájek architekti z roku 2012Vila Šatovka - Projekt nové Šatovky z dílny Sebasti – Vlasáková – Hodek – Antroch, 2012Vila Šatovka - Projekt nové Šatovky z dílny Sebasti – Vlasáková – Hodek – Antroch, 2012

Čeká se na jednání zastupitelstva

Squatteři hodlají na střeše zůstat do 23. února, kdy se uskuteční jednání zastupitelstva Prahy 6. Starosta jim přislíbil, že jedním z bodů programu bude právě usedlost Šatovka. Podle starosty má radnice s objektem své záměry, chce na místě vytvořit Alzheimer centrum, okolo Šatovky byty pro seniory a čeká se jen na schválení změny územního plánu. Squatteři mu vyčítají liknavost a dlouhé teoretizování, namísto praktických činů.

Lída Baarová luxusní vilu na Hanspaulce nikdy ráda neměla. Zemřela tam její sestra

 

Včera, 16:10
Výstava, která v této době opanovala Malou výstavní síň Czech Photo Centre patří vzpomínce na...
Včera, 13:30
Velmi osobní kniha o zdraví s podtitulem Jak zvládat jídlo, kariéru, rodinu, péči o sebe,...
Včera, 13:10
Plány na umělou zátoku s přístavem sportovních lodí v Braníku se ruší a bagrovat se...
Včera, 12:10
Strhující příběh mladých milenců, kteří svedou osudový boj s vlastní nezkušeností i s intrikami mocných...
Včera, 11:11
Kdo má ruce, nohy a uši, poslouchejte, tento týden je hudebně nabitý, vedle klasické klubové...
Včera, 08:00
Na podnět starosty sedmé městské části došlo k opravě historických sloupů, které ve Stromovce slouží...
20.5.2018
V sobotu 19.5. již od ranních hodin byly pro všechny nadšence krásných historických automobilů i...
20.5.2018
Obec Chvatěruby s 500 obyvateli leží poblíž Kralup nad Vltavou, dostat se do ní lze...
20.5.2018
Výstava o Strašnicích je už osmou z dlouhodobého projektu Muzea hl. m. Prahy o pražských...
20.5.2018
Jste těhotná, máte zvýšenou teplotu, ucpaný nos, škrábe vás v krku a začínáte pokašlávat? Na...
Reklama