-8℃
Dnes je 24. únor , svátek má Matěj

Na střeše Šatovky se usídlili squatteři. Co tomu předcházelo a jaké jsou vyhlídky?

Usedlost Šatovka v Šáreckém údolí obsadili v pátek 9. února squatteři z kolektivu Resurp Crew. Na střeše objektu jsou již šestým dnem. Poprvé Šatovku obsadili před dvěma lety. Radnice Prahy 6 tehdy přislíbila, že objekt nenechá dále chátrat, a skupina objekt opustila. Nic se však nezměnilo, Šatovka dále zela prázdnotou a squatteři z Resurp Crew se nyní vrátili „na místo činu“. O své akci informovali média.

Reklama

Na střeše je momentálně sedm lidí

Krátce poté je navštívil starosta Prahy 6 Ondřej Kolář a pokoušel se s kolektivem squatterů neúspěšně vyjednávat. Následoval policejní zásah a squatteři se přemístili na střechu, kde zůstávají již šestým dnem a odmítají slézt. Momentálně se na střeše nachází sedm lidí. Dům je obklopen policisty, kteří oblast v okolí uzavřeli.

Rozezlený starosta Prahy 6 na střeše Šatovky. Domluva se squattery byla neúspěšná. Vilu neobsadili poprvé

Městská doprava jezdí bez omezení, místní obyvatelé ovšem mohou projít pouze s policejním doprovodem. Zasáhnout přímo na střeše se policie zdráhá kvůli nebezpečí ohrožení života a zdraví zúčastněných. Za neoprávněné obsazení domu hrozí squatterům pokuta nebo až dva roky vězení, za mimořádných okolností může trest činit až pět let.

FOTO: Na střeše Šatovky se usídlili squatteři. Co tomu předcházelo a jaké jsou vyhlídky?

Na střeše Šatovky se usídlili squatteři. Co tomu předcházelo a jaké jsou vyhlídky? - Squatteři v ŠatovceNa střeše Šatovky se usídlili squatteři. Co tomu předcházelo a jaké jsou vyhlídky? - P1150188Na střeše Šatovky se usídlili squatteři. Co tomu předcházelo a jaké jsou vyhlídky? - Squatteři v ŠatovceNa střeše Šatovky se usídlili squatteři. Co tomu předcházelo a jaké jsou vyhlídky? - Squatteři v ŠatovceNa střeše Šatovky se usídlili squatteři. Co tomu předcházelo a jaké jsou vyhlídky? - Squatteři v Šatovce
Další fotky
Na střeše Šatovky se usídlili squatteři. Co tomu předcházelo a jaké jsou vyhlídky? - Squatteři v Šatovce

Zástupci spolku Šáreckého údolí napsali squatterům dopis

Na podporu squatterů se poblíž usedlosti průběžně shromažďují zbylí členové Resurp Crew a jejich sympatizanti. V pondělí ve večerních hodinách dorazili na místo i zástupci spolku Šáreckého údolí. Předtím zaslali squatterům otevřený dopis, kde je upozorňují, že absencí dialogu zbytečně eskalujete konflikt, a doporučili jim předložit Praze 6 projekt pro fungování objektu a jeho dočasné využití, než bude zahájena rekonstrukce.

Přečtěte si otevřený dopis pro squattery…

6 nejkrásnějších starých vil na Praze 6: Jak vypadají dnes?

Spolek Šatovka nabídl bezplatnou opravu objektu

O usedlost se zajímá i spolek Šatovka, který navrhoval zřídit v Šatovce cyklodílny, občerstvení, galerii či dílnu Katedry audiovizuálních studií FAMU. Jeho zástupci se s radnicí Prahy 6 snažili o využití objektu přibližně rok jednat, ovšem bezvýsledně.

Od Ingrid Kejkrtové, vedoucí kanceláře starosty Prahy 6, obdrželi následující odpověď: „Pronájem středové části domu je téměř nemožný z důvodu špatného technického stavu domu. Není zajištěno vytápění, stav elektroinstalace neodpovídá stávajícím předpisům. V jednotlivých místnostech zůstalo původní vybavení. Zprovoznění této části domu je možné jen po rozsáhlých opravách. Myslím, že není vhodné v tomto stavu dům pronajímat.“ Spolek považuje uvedené problémy za odstranitelné a radnici nabídl, že je na své náklady vyřeší. Na tuto nabídku radnice dále nereagovala.

FOTO: Vila Šatovka

Vila Šatovka - 1 v š ú šatovka (2)Vila Šatovka - ŠatovkaVila Šatovka - ŠatovkaVila Šatovka - ŠatovkaVila Šatovka - Šatovka
Další fotky
Vila Šatovka - ŠatovkaVila Šatovka - ŠatovkaVila Šatovka - Šatovka

Čeká se na jednání zastupitelstva

Squatteři hodlají na střeše zůstat do 23. února, kdy se uskuteční jednání zastupitelstva Prahy 6. Starosta jim přislíbil, že jedním z bodů programu bude právě usedlost Šatovka. Podle starosty má radnice s objektem své záměry, chce na místě vytvořit Alzheimer centrum, okolo Šatovky byty pro seniory a čeká se jen na schválení změny územního plánu. Squatteři mu vyčítají liknavost a dlouhé teoretizování, namísto praktických činů.

Lída Baarová luxusní vilu na Hanspaulce nikdy ráda neměla. Zavraždila se tam její sestra

 

Včera, 17:00
Prvorepubliková herecká hvězda Lída Baarová nikdy vilu na Hanspaulce zpátky nechtěla. Vilu, která se začala...
Včera, 16:00
V pátek vykopl mladík okno vagonu metra, které odjíždělo ze stanice Budějovická na trase C....
Včera, 14:47
Na Libeňský most se opravdu vrací tramvaje. Ještě musí ale stav mostu posoudit nezávislý statik....
Včera, 13:50
Kniha, která ve třicátých letech zmizela ze sbírek pražského Židovského muzea, je zpátky v Praze....
Včera, 13:00
Bufet s názvem Automat Koruna byl vyhlášený už za totality. Chodily sem všechny vrstvy obyvatel...
Včera, 11:20
V úterý 21. listopadu 2017 uplynulo 17 let od doby, kdy nás navždy opustil legendární...
Včera, 10:01
Tradice poutí u nás dnes už skoro vymizela, málokdo si pod pojmem pouť představí její...
Včera, 09:00
V roce 1992 začala generální rekonstrukce budovy filtrů vodárny v Podolí, kde vznikl prostor pro novou expozici Muzea...
22.2.2018
Dokladem toho, že i v Praze existují vinice a rodí se v nich skvělé víno,...
22.2.2018
Ačkoliv Karel Čapek bojoval celý život s Bechtěrevovou nemocí, kvůli které nebyl nucen bojovat během...
Reklama