8℃
Dnes je 17. listopad , svátek má Mahulena

Nová koalice v Praze představila programové prohlášení

Dohodnutá pražská koalice Pirátů, Prahy Sobě (PS) a Spojených sil pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) považuje za klíčové oblasti dopravy, bydlení, územního rozvoje, životního prostředí či transparence.

Reklama

V dopravě se zaměří na stavbu silničních okruhů a metra D či údržbu mostů. V otázce bydlení chtějí strany odblokovat stavbu na brownfieldech, zrychlit povolovací řízení a zajistit byty pro nezbytné profese a sociálně slabší. Prioritou je také dokončení Metropolitního plánu, výsadba nových stromů, rozšiřování parků či budování nových vodních ploch. Praha by měla být podle programového prohlášení fungovat transparentněji a více zapojovat obyvatele do rozhodování. Podle opozice je program nekonkrétní a šitý horkou jehlou.
Za nezbytné považuje koalice dobudování Městského okruhu, podporuje zahloubení ulice V Holešovičkách a bude pokračovat v dostavbě Radlické radiály. V případě vnějšího Pražského okruhu podpoří dostavbu úseku 511 mezi D1 a Běchovicemi a v severní části chce začít hledat nejvhodnější trasu. Zásadní je podle prohlášení také stavba nových tramvajových tratí, zlepšení parkování a výstavba záchytných parkovišť.

Po první soudní instanci se nájemníci Písnice nemusí omlouvat majitelům sídliště

Zlepšení bytové výstavby má napomoci zavedení celopražského stavebního úřadu, který by měl na starosti velké stavby. Byty v majetku města mají sloužit Pražanům, kteří nedosáhnou na tržní nájmy, a zástupcům nezbytných, ale špatně ohodnocených profesí, jako jsou zdravotníci, učitelé nebo hasiči. Strany plánují vytipovat pozemky pro bytovou výstavbu a ty pak poskytnou stavebním bytovým družstvům a dalším neziskovým projektům.
V oblasti územního rozvoje se chce koalice zaměřit na rychlé dokončení nového pražského územního plánu, který by měl začít platit v roce 2023. Na brownfieldech je potřeba postupně zrušit stavební uzávěry a developerské firmy by měly investovat do infrastruktury u svých projektů, stojí v prohlášení.
Koalice bude pokračovat v adaptaci města na klimatické změny, tedy rozšiřování zeleně nebo umisťování pítek. Chce vysadit až milion nových stromů. Současně bude město revitalizovat rybníky a vodní toky. Mají pokračovat revitalizace náměstí a vnitrobloků. O zajištění pořádku v nočních ulicích se má starat „noční starosta.“
Strany chtějí posílit roli obyvatel metropole v rozhodování například prostřednictvím tzv. participativních rozpočtů. Lidé by měli mít vliv i na podobu stavebních projektů. V programu je uveden tzv. ombudsman pro otevřenou radnici, zlepšit by se měl přístup k informacím a elektronizace úřadu.

Blanka, Strahovský tunel i tunel Mrázovka už jsou kompletně vybaveny rádiovým signálem

Správa hlavního města a městských částí by měla být podle materiálu propojena, aby lidé ve všech místech Prahy dostali stejný servis. K tomu má dopomoci centralizace IT služeb. Pomocí moderních technologií by pak měly být naplánovány uzavírky silnic či šetrné hospodaření s energiemi.
V oblasti bezpečnosti se chce koalice zaměřit na další personální posilování městské policie či práci s vězni k omezení recidivy. Koalice podle prohlášení nechce nulovou toleranci hazardu a podporuje zachování přísně regulovaných kasin. Strany chtějí zredukovat počet míst, kde se nyní podle vyhlášky nesmí konzumovat alkohol, a více řešit ochranu proti dlouhodobějšímu výpadku elektřiny či kybernetickým útokům.
Pokud jde o sociální politiku a zdravotnictví, bude koalice usilovat o to, aby lidé nemuseli kvůli zdraví, stáří nebo postižení odcházet do ústavní péče. Všechny malé děti mají mít podle programu možnost vyrůstat v rodině. Město a městské firmy by měly vytvořit pracovní místa pro skupiny dlouhodobě nezaměstnaných či znevýhodněných osob.
V oblasti školství chtějí strany podporovat zařízení pro děti do tří let, zvyšovat jazykovou gramotnost a posilovat všeobecné vzdělávání na středních školách. Roční příspěvek Prahy na platy učitelů a nepedagogických pracovníků se má v dalších letech zvednout ze stávajících 850 milionů na 1,5 miliardy Kč. Koalice také plánuje otevřít veřejnosti školní sportoviště v době, kdy nejsou využívána.
V kultuře plánuje budoucí vedení Prahy například vyhlásit urbanisticko-architektonickou soutěž na novou podobu Výstaviště. Bude podporovat rekonstrukci prázdných budov v centru města a odkup dalších, například nádraží Vyšehrad, kostela sv. Šimona a Judy nebo Borůvkova sanatoria v Legerově ulici.
V koaličním programu mají strany uvedeno, že každou oblast budou po půl roce vyhodnocovat a strany si řeknou, co se povedlo, a co naopak ne. Do programu postupně připíší jednotliví radní také orientační termín, kdy bude co hotovo.
Pražské ODS a ANO označily program za nekonkrétní a stranám koalice vytknuly, že s nimi při přípravě dostatečně nejednaly. Lídry PS Jana Čižinského a Spojených sil Jiřího Pospíšila pak kritizují za to, že neusednou v městské radě.
Zdroj: čtk

15 neuvěřitelných faktů o žralocích. Víte, že se navzájem požírají ještě před narozením?

Před 1 hodinou
Starostou pražské Uhříněvsi byl na prvním povolebním jednání zastupitelstva zvolen Vojtěch Zelenka ze STAN. Radnice...
Dnes, 08:00
Rok co rok se 17. listopadu scházejí u Hlávkových kolejí v Praze, aby připomněli události...
Včera, 18:00
Hájovna na Cibulkách je malým komunitním prostorem na Cibuleckém kopci a již během prvního roku...
Včera, 17:30
Centrem Prahy projde v sobotu satirický průvod masek s názvem Sametové posvícení. Karneval, do kterého...
Včera, 17:30
Co se nám vybaví, když se řekne „neslyšící“? Víme třeba, že i neslyšící si mohou...
Včera, 17:27
Pražská Technická správa komunikací (TSK) zahájí příští týden v úterý opravu kruhového objezdu na Novodvorské...
Včera, 15:30
Pavel Ždárský (Kbely náš domov), který vede pražské Kbely už 21 let, byl opět zvolen...
Včera, 13:45
Svátek bojových umění a MMA událost roku se blíží – jubilejní desátý turnaj největší česko-slovenské...
Včera, 13:31
Pražský dopravní podnik testuje v listopadu třínápravový autobus Iveco Crossway s délkou 14,5 metru. Stalo...
Včera, 10:30
Přírodní rezervace Chuchelský háj se rozroste zhruba na dvojnásobnou rozlohu. Stávající plocha rezervace, která je...
Reklama