9℃
Dnes je 18. září , svátek má Kryštof

Chcete se dozvědět více o vzniku kontaktních čoček? Zajděte si na Letnou

Národní technické muzeum otevřelo výstavu „Historie kontaktních čoček“, která navazuje na stálou výstavu „Chemie kolem nás“. Nová expozice mapuje historii kontaktních čoček a představuje osobnost Otto Wichterleho, který stál za vynálezem vhodného materiálu a způsobu výroby měkkých kontaktních čoček.

Reklama

Kontaktní čočka je překvapivě stará věc

Éra kontaktních čoček se započala v roce 1887 výrobou první tvrdé kontaktní čočky ze skla. Postupem času byl tento model skleněné čočky vylepšován, např. podle odlitku rohovky, aby čočka na oku lépe seděla, později se skleněné kontaktní čočky vyráběly přímo na míru pacientovi. Po vynálezu plexiskla (1933) se kontaktní čočky začaly vyrábět i z tohoto lehčího materiálu, což napomohlo k lepší centraci čočky na oku, než jak tomu bylo doposud s těžšími skleněnými čočkami.

V letech 1952-1955 v Československu pracovali na vývoji vhodných polymerů Otto Wichterle, tehdejší profesor na VŠCHT v Praze, a Drahoslav Lím, jeho žák a asistent.

Dodnes se traduje historka objevu polymeru pro kontaktní čočky, jak počátkem roku 1955 Lím nestihl dokončit práci, kterou si pro ten den určil, a svůj syntetizovaný produkt nedodělal a pospíchal domů. Druhý den ráno zjistil, že směs se přes noc změnila v měkkou průhlednou hmotu. Tak vznikl základní materiál pro měkké kontaktní čočky. Pak již následoval patent na hydrofilní gel zvaný polyHEMA.

FOTO: Historie kontaktních čoček

Historie kontaktních čoček - Otto WICHTERLE , ÈRHistorie kontaktních čoček - OLYMPUS DIGITAL CAMERAHistorie kontaktních čoček - 2 cockostrojHistorie kontaktních čoček - Národní technické muzeumHistorie kontaktních čoček - 6 pomník, šestka

Legenda jménem Merkur

V roce 1961 Wichterla napadl úplně nový způsob zpracování HEMA gelu, odlévání v rotujících otevřených formách, ale protože na obzoru nebyla žádná možnost pokračování v realizačním vývoji na půdě ČSAV, začal se Wichterle touto metodou zabývat doma. O Štědrém dni roku 1961 se mu v garáži domu na rohu ulic Dejvická a Václavkova podařilo podat důkaz, že lze kvalitní kontaktní čočky vyrobit s minimálními náklady metodou odstředivého odlévání v rotujících formách. Tento první přístroj na výrobu kontaktních čoček je velmi známý, jedná se o aparaturu sestavenou z dětské stavebnice Merkur, nejprve s dynamem z jízdního kola jako motorkem a poté i s motorkem z gramofonu. První čočky byly již aplikovány i na pacientech 2. oční kliniky v Praze za spolupráce s doktorem Maxmiliánem Dreifusem. Prokázalo se tak, že měkké čočky mohou poskytnout dokonalou korekci zraku a jsou pacienty poměrně dobře snášeny. Wichterlův výrobní postup výrazně snížil výrobní náklady na kontaktní čočky a umožnil jejich masové rozšíření.

K vidění je i čočkostroj

V expozici návštěvníky zaujme jeden z prvních „čočkostrojů“ z roku 1961, lahvičku s částí prvního milionu odlitých čoček, odlévací desku na přípravu prefabrikátů pro výrobu kontaktních čoček soustružením a mnoho dalších zařízení i druhů kontaktních čoček z různých období. Součástí expozice je také funkční model „čočkostroje“ z Merkuru, jehož autorem je sběratel Jiří Mládek.

Dnes, 16:30
Vedení pražské městské části Slivenec plánuje stavbu polyfunkčního domu, ve kterém budou malometrážní byty, společenský...
Dnes, 15:26
Připomínky k návrhu nového pražského územního plánu podalo asi 6500 osob, firem či institucí, celkem...
Dnes, 15:00
Praha začne připravovat studii stavby Rohanského mostu mezi Karlínem a Holešovicemi. Hotova by měla být...
Dnes, 14:00
Několik desítek plyšových hraček přinesli lidé před Strakovu akademii, kde je sídlo české vlády. Donesli...
Dnes, 12:09
Cedule s nápisem „Šabachův park“ je totiž umístěna na výtahu z parkoviště pod ním. Nikomu...
Dnes, 11:13
V Pelléově vile byli oceněni čestní občané a občanky Prahy 6, jejichž volbu radě v...
Dnes, 10:18
Olšanský rybník a Nový rybník pod Šeberovem byly v letošním roce zbaveny letitých nánosů bahna....
Dnes, 08:26
Stárnutí populace je neoddiskutovatelným trendem dnešní doby. Počty seniorů se neustále zvyšují také v Praze.
Včera, 17:22
Pražský magistrát zprovoznil nový sčítač cyklistů a chodců. Takzvaný totem je umístěn na Podolském nábřeží...
Včera, 16:33
Je to tentokrát nabitý týden, začíná se na lodi a končí pod hanspaulským zámečkem, doufám...
Reklama