17℃
Dnes je 24. červen , svátek má Jan

Chcete se dozvědět více o vzniku kontaktních čoček? Zajděte si na Letnou

Národní technické muzeum otevřelo výstavu „Historie kontaktních čoček“, která navazuje na stálou výstavu „Chemie kolem nás“. Nová expozice mapuje historii kontaktních čoček a představuje osobnost Otto Wichterleho, který stál za vynálezem vhodného materiálu a způsobu výroby měkkých kontaktních čoček.

Reklama

Kontaktní čočka je překvapivě stará věc

Éra kontaktních čoček se započala v roce 1887 výrobou první tvrdé kontaktní čočky ze skla. Postupem času byl tento model skleněné čočky vylepšován, např. podle odlitku rohovky, aby čočka na oku lépe seděla, později se skleněné kontaktní čočky vyráběly přímo na míru pacientovi. Po vynálezu plexiskla (1933) se kontaktní čočky začaly vyrábět i z tohoto lehčího materiálu, což napomohlo k lepší centraci čočky na oku, než jak tomu bylo doposud s těžšími skleněnými čočkami.

V letech 1952-1955 v Československu pracovali na vývoji vhodných polymerů Otto Wichterle, tehdejší profesor na VŠCHT v Praze, a Drahoslav Lím, jeho žák a asistent.

Dodnes se traduje historka objevu polymeru pro kontaktní čočky, jak počátkem roku 1955 Lím nestihl dokončit práci, kterou si pro ten den určil, a svůj syntetizovaný produkt nedodělal a pospíchal domů. Druhý den ráno zjistil, že směs se přes noc změnila v měkkou průhlednou hmotu. Tak vznikl základní materiál pro měkké kontaktní čočky. Pak již následoval patent na hydrofilní gel zvaný polyHEMA.

FOTO: Historie kontaktních čoček

Historie kontaktních čoček - Otto WICHTERLE , ÈRHistorie kontaktních čoček - OLYMPUS DIGITAL CAMERAHistorie kontaktních čoček - 2 cockostrojHistorie kontaktních čoček - Národní technické muzeumHistorie kontaktních čoček - 6 pomník, šestka

Legenda jménem Merkur

V roce 1961 Wichterla napadl úplně nový způsob zpracování HEMA gelu, odlévání v rotujících otevřených formách, ale protože na obzoru nebyla žádná možnost pokračování v realizačním vývoji na půdě ČSAV, začal se Wichterle touto metodou zabývat doma. O Štědrém dni roku 1961 se mu v garáži domu na rohu ulic Dejvická a Václavkova podařilo podat důkaz, že lze kvalitní kontaktní čočky vyrobit s minimálními náklady metodou odstředivého odlévání v rotujících formách. Tento první přístroj na výrobu kontaktních čoček je velmi známý, jedná se o aparaturu sestavenou z dětské stavebnice Merkur, nejprve s dynamem z jízdního kola jako motorkem a poté i s motorkem z gramofonu. První čočky byly již aplikovány i na pacientech 2. oční kliniky v Praze za spolupráce s doktorem Maxmiliánem Dreifusem. Prokázalo se tak, že měkké čočky mohou poskytnout dokonalou korekci zraku a jsou pacienty poměrně dobře snášeny. Wichterlův výrobní postup výrazně snížil výrobní náklady na kontaktní čočky a umožnil jejich masové rozšíření.

K vidění je i čočkostroj

V expozici návštěvníky zaujme jeden z prvních „čočkostrojů“ z roku 1961, lahvičku s částí prvního milionu odlitých čoček, odlévací desku na přípravu prefabrikátů pro výrobu kontaktních čoček soustružením a mnoho dalších zařízení i druhů kontaktních čoček z různých období. Součástí expozice je také funkční model „čočkostroje“ z Merkuru, jehož autorem je sběratel Jiří Mládek.

Před 1 hodinou
Podnětem ke zřízení hvězdárny v Praze se stala tragická smrt Milana Rastislava Štefánika. Česká astronomická...
Před 3 hodinami
Pražský magistrát bude i nadále proajímat společnosti Akroterion domy u Staroměstského náměstí, kde má vzniknout...
Včera, 17:49
Dnes 23.6. 2018 došlo v Čelákovicích k úmrtí malého dítěte. Na místo ihned dorazil krajský...
22.6.2018
Luboš Andršt, náš přední bluesový, jazzový, jazzrockový a artrockový kytarista, skladatel a pedagog, bude mít...
22.6.2018
V západní části Hradčan, ve strategicky významném místě, byl roku 1140 založen klášter řádu premonstrátů....
22.6.2018
Novodobá historie pivovarnictví se v Berouně začala psát právě před 20 lety, kdy zde v...
22.6.2018
Nejen na divadelní prázdniny si už balí zavazadla herci a tvůrci ve Švandově divadle: Eva...
21.6.2018
Praha poskytne celkem 43 milionů korun městským částem na realizaci investičních projektů určených na rozvoj...
20.6.2018
Tramvajová trať ve Vinohradské projde rekonstrukcí. Dopravní podnik ve středu oznámil, že první etapa prací...
20.6.2018
Když v rámci bourání pražského opevnění roku 1875 padla Koňská brána, v ose náměstí byly...
Reklama