10℃
Dnes je 26. září , svátek má Andrea

Praha dala hotelu Ritz–Carlton ještě šanci. A tím i domu písaře Fabricia, vyhozeného z okna hradní kanceláře

Pražský magistrát bude i nadále proajímat společnosti Akroterion domy u Staroměstského náměstí, kde má vzniknout hotel Ritz-Carlton. Nová slmova pronájmu čtyř historických domů zvedla nájemné a bude platit do roku 2022. Smlouva také zahrnuje zaplacení pokuty 10 milionů korun.
Radní k rozhodnutí pohnulo to, že společnost Akroterion dokázala svoji připravenost, má platná stavební povolení a dostatek finančních záruk.

Reklama

Dvacet let se nic neděje – a domy chátrají

Už dvacet let není využit rozsáhlý soubor domů u Staroměstského náměstí mezi ulicemi Celetná, Kamzíková a Železná. Jedním z domů, který do projektu vložila Praha, je i Sixtův dům na adrese Celetná 2. Investor, který zde plánoval vybudovat rozsáhlý komplex s hotelem Ritz-Carlton, projekt nenaplnil, byť to k roku 2017 slíbil. Zavázal se k tomu hned čtyřmi smlouvami, z nichž první byla uzavřena už v roce 1996. Hlavní město proto loni v prosinci všechny smlouvy z nemovitostí, které mu patří, vypovědělo. O této kauze jsme čtenáře Našeho REGIONu už před časem informovali.

Projektu dal zelenou kontroverzní politik ODS

Záměr investorů byl od počátku jasný – získat co nejvíce domů v okolí Sixtova domu, pospojovat je s dalšími v Celetné, Železné a Kamzíkově a přestavět je na obří luxusní hotel s konferenčními sály.
Národní památkový ústav, architekti i místní obyvatelé proti stavbě hotelu sice dlouhodobě bojovali, přesto ale dal projektu v roce 1995 zelenou tehdejší magistrátní radní pro majetek a pozdější starosta Prahy 1 Filip Dvořák. Do budoucího hotelu vložil první dva domy a podepsal jejich pronájem optimisticky na 85 let!

Sixtův dům je na tom nejhůř

Sixtův dům (občas se plete s domem U Sixtů v malostranské Prokopské ulici) je původně románský dům (kolem 1220), později přestavovaný. Dnešní barokní vzhled pochází z roku 1737 a pozdějších úprav. Plastiky habsburských panovníků na atice pocházejí zřejmě z dílny Antonína Brauna. Sklepení si uchovala románský a raně gotický charakter, místnosti v přízemí mají pozdně renesanční klenby. V domě údajně pobýval filosof, básník a spisovatel Francesco Petrarca (1304 v Arezzu v Itálii – 1374 v Arqua Petrarca tamtéž), který navštívil Prahu v roce 1356 na pozvání císaře Karla IV.

Sixtův dům drželi nejprve odbojní stavové, pak prospěchářský úředník

Sixtův dům nese jméno po Sixtz z Ottersdorfu (krátce po 1500 v Rakovníce – 1583 v Praze), českém překladateli a kancléři Starého Města pražského. Stal se mluvčím stavovského odboje vůči Ferdinandovi I. Byl pár měsíců vězněn na Pražském hradě, po propuštění se věnoval sepisování Akt aneb knih památných čili historie oněch dvou nepokojných let v Čechách 1546 a 1547, cenného dokumentu z té doby. Dům Sixt získal směnou roku 1560 nebo pár let poté.

Léta Páně 1607 ho po matce získal syn Jan Theodor z Ottersdorfu (? – 1653 v Drážďanech). Ten byl členem direktoria českých stavů v době stavovského povstání a jako takový byl odsouzen k trestu smrti. Na popraviště na Staroměstském náměstí vešel jako první za městský stav a jako jediný odešel z popraviště s hlavou na hlavě. Byl totiž omilostněn. Jan Theodor odešel roku 1627 do exilu do Saska a dům – pochopitelně císařem zabavený – výhodně koupil Filip Fabricius, rytíř z Rosenfeldu (asi 1570 asi v Mikulově – 1631 v Praze), sekretář Rudolfa II., zaměstnanec pražské dvorské kanceláře, právě ten, který při defenestraci v květnu 1618 společně s Vilémem Slavatou z Chlumu a Jaroslavem Bořitou z Martinic přistál na hradním hnoji. Aby odešel žalovat císaři do Vídně. Po bitvě na Bílé hoře se mu už následující císař bohatě odměnil, takže mohl kupovat konfiskované statky a domy.
V Celetné 2 také od srpna 1888 do května 1889 žila rodina Franze Kafky.

FOTO: Hotel Ritz-Carlton a Sixtův dům

Hotel Ritz-Carlton a Sixtův dům - OLYMPUS DIGITAL CAMERAHotel Ritz-Carlton a Sixtův dům - 1E 2667475_870647_dum_u_sixtu ARHotel Ritz-Carlton a Sixtův dům - 1G dům a dvůr archiv redbřezen 13Hotel Ritz-Carlton a Sixtův dům - 1H npúHotel Ritz-Carlton a Sixtův dům - 2 DSCN3725++++
Další fotky
Hotel Ritz-Carlton a Sixtův dům - 6-Sixt_z_Ottersdorfu wiki
Před 2 hodinami
V souvislosti s rekonstrukcí tramvajové trati se v budoucnu promění pražská Revoluční ulice, a to...
Před 3 hodinami
Největším investičním projektem Prahy 13 se stal Domov pro seniory, který nese jméno slavné prvorepublikové...
Dnes, 10:00
V neděli 23. 9. 2018 se čeští aktivisté v tichosti seřadili na pražském Pankráci do...
Dnes, 08:26
Pražské metro se o prodlouženém víkendu od 28. do 30. září zastaví na trase C...
Dnes, 08:00
První z řady Valdštejnských besed, pořádaných organizací Šance na návrat, která se snaží pomoci lidem...
Včera, 18:00
Pražští radní schválili návrh vyhlášky omezující provozní dobu restaurací. Nyní začne připomínkové řízení, kdy se...
Včera, 15:00
Pražská městská firma Technická správa komunikací (TSK) vypsala tendr na opravu Jižního náměstí v Novém...
Včera, 14:00
Již počtvrté bude v Praze promítán film Zer tureckého režiséra s kurdskými kořeny Kazima Öze,...
Včera, 10:30
Provizorní lávka v Troji, kterou chce hlavní město postavit na místě loni zřícené lávky, obdržela...
Včera, 10:13
Whisky, malé pivovary, rajský blok o rajčatech nebo jak kuchyňské zbytky na vyhození povýšit na...
Reklama