-2℃
Dnes je 11. prosinec , svátek má Dana

Prázdné nebytové prostory nacházejí v Praze 7 využití jako sklady, kanceláře nebo ateliéry studentů uměleckých škol

Většina z téměř stovky prázdných nebytových prostor, které v Praze 7 zůstaly po předchozím vedení, již našla své uplatnění.

Reklama

Zrekonstruované objekty slouží jako provozovny, kanceláře či sklady pro místní podnikatele a oživují je také nejrůznější inspirativní projekty, jako je nedávno otevřená komunitní dílna PONK. Přibývá i startovacích ateliérů pro mladé umělce.

„Z téměř stovky prázdných a neopravených nebytových prostor nám zbývá obsadit 14, u třetiny z nich se již v současné době soutěží nový nájemce. Zbývající prostory se opravují nebo se jejich oprava připravuje. Mám radost, když vidím, jak objekt, který ležel ladem, ožije nějakým novým zajímavým provozem či užitečnou službou pro naše občany,“ uvedl místostarosta Prahy 7 Kamil Vavřinec Mareš.

PONK

Příkladem kreativně oživeného nebytového prostoru, který byl ve špatném technickém stavu, je komunitní dílna PONK na adrese Přístavní 49 v Holešovicích, otevřená v září tohoto roku. Nájemce si v únoru pronajal objekt ve dvoře v Přístavní ulici, svépomocí jej zrekonstruoval a přišel s originální myšlenkou.
„Napadlo nás otevřít dílnu pro lidi, kteří mají v hlavě projekt a nemají ho kde a jak zrealizovat. U nás mohou využít prostory, nářadí i pomocnou ruku, pokud je třeba. Takže si tu na své přijdou profesionálové i začínající nadšenci,“ řekl Michal Kotek, který společně s Martinem Pulcem PONK založil.

Kutilové všeho druhu mohou v dílně využít řadu nástrojů pro práci se dřevem, kovem i plastem, ochranné pomůcky, spotřební materiál či odbornou asistenci mistra dílny.
Další způsob kreativního využití volných nebytových prostor představuje projekt startovacích ateliérů pro mladé umělce, který Praha 7 zahájila v loňském roce.

Ateliéry Šárky Trčkové

„Tři ateliéry již využívají studenti vysokých uměleckých škol. Kulturní komise aktuálně rozhodla o přidělení dalších pěti ateliérů. Daří se nám touto cestou oživovat prázdné prostory, podporovat mladé umělce a zároveň přinášet na Sedmičku současnou uměleckou tvorbu,“ uvedla radní Prahy 7 Hana Třeštíková.

Nové startovací ateliéry městská část připravila v prostorách v ulici Františka Křížka. Jedná se o 5 nově opravených ateliérů se společným zázemím. Ateliéry nesou in memoriam jméno akademické malířky a pedagožky nedaleké AVU Šárky Trčkové (1965 v Plzni – 2015 v Praze), která v jednom z nich do své smrti tvořila.

Startovací ateliéry jsou součástí projektu Art District 7. Nabízí studentům uměleckých vysokých škol prostory pro jejich tvorbu. Podmínkou pro přidělení startovacího ateliéru je předložení projektu, kde umělec představí svůj záměr zapojení do kulturního života na sedmičce.

FOTO: Rekonstrukce nebytovek v Praze 7

Rekonstrukce nebytovek v Praze 7 - 1 Ponk-před-a-po-rekonstrukciRekonstrukce nebytovek v Praze 7 - 2 ponk facebRekonstrukce nebytovek v Praze 7 - 3 ponk facRekonstrukce nebytovek v Praze 7 - 4 trčková avuRekonstrukce nebytovek v Praze 7 - 0 Ponk-po-rekonstrukci
Včera, 18:28
Ministr zdravotnictví Vojtěch je v prekérní situaci. Odvolal ředitelku Všeobecné fakultní nemocnice Danu Juráskovou kvůli...
Včera, 17:00
Celníci zajistili v neděli na bleším trhu v Praze stovky kusů padělaného textilu, který byl...
Včera, 16:29
V neděli 9. prosince uplynulo přesně 30 let od legendární snídaně někdejších disidentů v ČSSR...
Včera, 14:31
Zámek chce úřad pronajmout od 15. ledna do doby, než nalezne nového majitele zámku, nejdéle...
Včera, 13:27
Mimořádně cenný obraz Rámájana ruského malíře Borise Grigorijeva, který se naposledy představil české veřejnosti před...
Daňové zatížení. Daně a jejich výše v Česku v porovnání s jinými zeměmi.
Včera, 12:33
Francouzi platí nejvyšší daně ze všech, Češi jsou v první desítce. Vyplývá to z žebříčku...
Včera, 12:00
Desátým prosincem začínají platit změny v parkování u volnočasového areálu Ladronka v Praze 6 –...
Včera, 10:29
Sdružení přátel piva letos vedle obvyklých cen pro různá piva a pivovary vyhlásila také cenu...
Včera, 10:00
Milovníci pragensií, čtěte! Vyšla kniha Martina Herzána s názvem Vzpomínky na Vyšehrad.
Lokalita Dlouhá míle. Pozemky pro stavbu parkovacího domu s kapacitou 1000 míst pražští zastupitelé vykoupí, zjistil Náš REGION.
Včera, 10:00
Majetkový výbor doporučil zastupitelům hl. města Prahy, aby urychleně odkoupili pozemky v lokalitě Dlouhá míle...
Reklama