-8℃
Dnes je 24. únor , svátek má Matěj

XVI. všesokolský slet se pomalu blíží. Sokolové v Dobříši už pilně trénují

Šestnáctý ročník Všesokolského sletu se uskuteční první červencový týden na stadionu Eden v Praze. Přípravy však nejsou jednoduché, a tak probíhají už několik měsíců předem.

Reklama

Tradice dlouhá 136 let

Sokol, organizace, kterou v únoru 1862 založili Miroslav Tyrš a Jindřich Fügner, měla velké zásluhy na proniknutí tělovýchovné činnosti mezi nejširší vrstvy obyvatel. Z původně pražského spolku se do konce 19. století stalo celonárodní hnutí. Za obou světových válek byla ČOS rozpuštěna. Sokolové patřili k významným odpůrcům nacismu. V roce 1936 měla ČOS 786 tisíc členů. V době největšího ohrožení nacistickým Německem cvičilo na X. sletu v roce 1938 na 350 tisíc účastníků, diváků přišly přes dva miliony. Po druhé světové válce přesáhl počet sokolů jeden milion. V roce 1952 komunisté sokolské organizace zrušili, po jejich znovuobnovení v roce 1990 měl Sokol asi 200 tisíc členů.

XV. Všesokolský slet v pražském Edenu

Poslední všesokolský slet se konal v červenci 2012 v Praze. Na vršovickém stadionu v Edenu na něm v 11 skladbách vystoupilo 10 500 cvičenců z ČR i ciziny.

130 let od založení Sokola v Unhošti. Největší slávu přineslo meziválečné období

Výběr skladeb a sletová štafeta

Již mnoho měsíců před Všesokolským sletem se pořádá soutěž o výběr nejlepších skladeb pro následující slet. Přihlásit se mohl každý, kdo měl chuť vymyslet pro cvičence novou zajímavou skladbu, která upoutá diváky. Po výběru sklady jeli z každé župy vedoucí na secvičnou, kde jednotlivé skladby nacvičili. Tito župní vedoucí pak naučili jednotlivé skladby  cvičitele lektory, kteří poté už od září připravují cvičence na slet.

FOTO: Všesokolský slet

Všesokolský slet - Sokol – Slet 1Všesokolský slet - Sokol – SletVšesokolský slet - Sokol – Sletová štafeta – Cíl Tyršův důmVšesokolský slet - Sokol – Sletová štafeta – Start SlovenskoVšesokolský slet - Sokol – Sletová štafeta – Start župa Komenského

Sletový rok začal již loni na podzim sletovou štafetou, která se uskutečnila na podzim roku 2017 a jež je tradiční předsletovou akcí konanou poprvé v roce 1919. Sletová štafeta přinesla do Prahy poselství o všesokolském sletu z různých měst v Česku, ale i ze Slovenska, Německa a Polska. Její trasa byla dlouhá přes 5000 kilometrů a zapojilo se do ní celkem 42 sokolských žup, mezi něž patřila i sokolská župa Jungmannova, pod kterou spadá TJ Sokol Dobříš.

Město Dobříš se dočká obnovy zimního stadionu. Získalo na to dotaci

V Dobříši pilně nacvičují

Z dobříšského Sokola se sletu zúčastní přibližně 60 členů. V letošním roce je celkem připraveno 11 skladeb pro jednotlivé věkové skupiny. Jak říká náčelnice TJ Sokol Dobříš Lenka Kohoutová, v dobříšském Sokole se předškolní děti učí skladbu nazvanou Noty, mladší žactvo Děti, to je věc, dorostenky Siluety, ženy Cesta a muži Borci. Jednotlivé oddíly nacvičují ve svých hodinách během týdne. Samozřejmě v části hodiny se věnují nácviku skladby a v druhé části probíhá všestranná průprava. „Přidat se může kdokoli, kdo si zaplatí členský a oddílový příspěvek a stane se tak členem Sokola,“ upřesňuje Lenka Kohoutová.

V Dobříši je na prodej hrad s pohnutou historií. Město o něj nemá zájem, opravy by vyšly draho

FOTO: Hrad Vargač – Dobříš

Hrad Vargač – Dobříš - Hrad Vargač, DobříšHrad Vargač – Dobříš - Hrad Vargač, DobříšHrad Vargač – Dobříš - Hrad Vargač, DobříšHrad Vargač – Dobříš - Hrad Vargač, DobříšHrad Vargač – Dobříš - Hrad Vargač, Dobříš
Další fotky
Hrad Vargač – Dobříš - Hrad Vargač, DobříšHrad Vargač – Dobříš - Hrad Vargač, Dobříš

Jak proběhne sletový týden v Praze?

V neděli 1. července začíná oficiální program sletovým průvodem Prahou a slavnostním zahájením v Národním divadle. Od pondělí pak pokračuje program pódiovými vystoupeními a různými akcemi po Praze. Program vyvrcholí čtvrtečním hromadným večerním vystoupením skladeb a pátečním slavnostním vystoupením všech skladeb a společenským setkáním na závěr sletu.

FOTO: Dobříš

Dobříš - Dobříš_square_(3)Dobříš - Letecký_pohled_na_Dobříš_-_panoramioDobříš - Dobříš_1Dobříš - Hrad Vargač, DobříšDobříš - Zámek Dobříš

 

Včera, 17:00
Prvorepubliková herecká hvězda Lída Baarová nikdy vilu na Hanspaulce zpátky nechtěla. Vilu, která se začala...
Včera, 16:00
V pátek vykopl mladík okno vagonu metra, které odjíždělo ze stanice Budějovická na trase C....
Včera, 14:47
Na Libeňský most se opravdu vrací tramvaje. Ještě musí ale stav mostu posoudit nezávislý statik....
Včera, 13:50
Kniha, která ve třicátých letech zmizela ze sbírek pražského Židovského muzea, je zpátky v Praze....
Včera, 13:00
Bufet s názvem Automat Koruna byl vyhlášený už za totality. Chodily sem všechny vrstvy obyvatel...
Včera, 11:20
V úterý 21. listopadu 2017 uplynulo 17 let od doby, kdy nás navždy opustil legendární...
Včera, 10:01
Tradice poutí u nás dnes už skoro vymizela, málokdo si pod pojmem pouť představí její...
Včera, 09:00
V roce 1992 začala generální rekonstrukce budovy filtrů vodárny v Podolí, kde vznikl prostor pro novou expozici Muzea...
22.2.2018
Dokladem toho, že i v Praze existují vinice a rodí se v nich skvělé víno,...
22.2.2018
Ačkoliv Karel Čapek bojoval celý život s Bechtěrevovou nemocí, kvůli které nebyl nucen bojovat během...
Reklama