12℃
Dnes je 22. říjen , svátek má Sabina

První Československý beatový festival se konal v Praze před půl stoletím. Jak získal od soudruhů svazácké razítko?

Další fotky

Byla to akce přelomová: „přes všechny výhrady… poskytl festival docela přehledný obrázek o tom, kam až to domácí beatová scéna dotáhla,“ pravil svého času Ondřej Konrád, hudební publicista, pamětník a někdy i protagonista k prvnímu beatovému festivalu v Praze.

Reklama

Uspořádání prvního Československého beatového festivalu bylo důsledkem a vyvrcholením mnoha snah naší rockovou scénu zoficiálnit, zastřešit a ukázat to, co je z ní opravdu nejlepší. Svou roli tu sehrál i dobrý úmysl rock propagovat. Jak léta plynula, získal festival pověst milníku v historii českého a slovenského bigbítu. A proto připravilo pražské Popmuseum v břevnovském Kaštanu výstavu, která zdokumentuje kořeny, průběh a dopad 1. čs. beatového festivalu, jakož i jeho dvou pokračování v letech 1968 a 1971.

Milan Beránek se dočkal první samostatné výstavy v jednaosmdesáti

Festival byl, protože měl svazácké razítko

Věc se nakonec podařila, přičemž největší roli v tom, že festival vůbec proběhl, hrál hudební teoretik a publicista Jiří Chlíbec (1928 – 2016). Byl celkem uznávanou osobností, činnou i v mezinárodních hudebních organizacích (IFMC), stál u zrodu mnoha tuzemských festivalů, týkajících se třeba naprosto rozdílných druhů hudby (ČAJF Přerov, Mladá píseň Jihlava, Porta), spoluzaložil Federaci českých jazzklubů atd. Šel na to celkem chytře: protože bolševik miloval úřad a všechny záležitosti z něj řízené, Chlíbec tedy založil „beatový úřad“, tzv. Pop federaci, organizaci, řádně zapsanou a zaregistrovanou na příslušných místech. Dokonce i s vlastním razítkem. A jak byl v té době na něčem štempl, bylo to bráno jako oficiální a schválené. Chlíbec se poté spojil s mládežnickou organizací OV ČSM Praha 5 a dramaturgy z Music f Clubu a uspořádání festivalu nakonec prosadil.

Dvořákův rodný dům vyhořel, když byl ještě nemluvně. Mohli jsme o hudebního velikána přijít?

V sále natáčela televize i rozhlas, bohužel nepříliš kvalitně

Původně se měl festival konat v Karlových Varech, ale nakonec se rozhodlo, že reprezentativní přehlídka potřebuje reprezentativní sál, a tak byl situován do pražské Lucerny. Organizátoři rozvrhli celý festival do tří dnů (20.12. – 22.12. 1967), přičemž první dva dny (středa, čtvrtek) probíhaly odpolední a večerní koncerty, samozřejmě soutěžní. V pátek pak festival končil závěrečným vyvrcholením – koncertem vybraných skupin a udílením různých cen. Na ozvučení Lucerny byla také sehnána na svou dobu kvalitní aparatura, zapůjčená od západoněmecké firmy Dynacord, která se na ozvučování sálů a hal úzce specializovala.  Po celé tři dny festivalu pak o dění na akci informovaly speciální festivalové noviny Beat Festival Express, v sále Lucerny natáčely Československý rozhlas a Československá televize.

Matějská se může jít zahrabat! Lunapark Eden měl pětikilometrovou horskou dráhu

V Mladém světě si dělali legraci z hipíků

Na samotných skupinách i návštěvnících bylo vidět, že světu mládeže vládne móda hippies. Popisuje to ve svém mírně znevažujícím článku v Mladém světě i publicista Jaroslav Pacovský (1968): „Lucerna žila tři dny skutečně svérázným prostředím. Někteří muži měli květinové kalhoty, jiní květinové košile a byli i tací, kteří měli květiny ve vlasech. Také se vyskytlo mnoho mužů v nejrůznějších uniformách, z nichž mnohé se blížily pestrostí uniformě uvaděčů v cirkuse. Ti nejprogresivnější měli zastřižen vous do malého knírku. Módní brýle byly kulaté s tenkými obroučkami. Na klopách diváků se blýskaly knoflíky (placky) s anglickými nápisy. Zatímco dříve bylo touhou každé jazzové kapely, aby byli všichni ve stejných oblecích, beatové skupiny se snaží o co největší pestrost. Opět zde převládaly květinové obleky, saka z hladké kůže a někteří hudebníci měli kožešinové krátké kabáty s kožešinou navrch.“

Žluté lázně byly na výsluní už ve 30. letech, po destruktivních povodních znova ožily o 75 let později

Vavříny pro vítěze: Dežo Ursini, Michal Prokop a Hana Ulrychová

Do finále pak z prvního dne postoupili Framus Five s Michalem Prokopem, Hammelovy Prúdy, Soulmen Deža Ursinyho, brněnské Synkopy 61 a Olympic. Čtvrtek katapultoval do finále pražské Flamengo a mladíčky z Rebels. Palmu vítězství si zaslouženě odnesli bratislavští Soulmen pod vedením zpěváka a kytaristy Deža Ursiniho – a to v té době existovali tři měsíce a vystoupení v Lucerně byl údajně jejich pátý koncert. Ostatní kapely také předvedly solidní výkony. Například Jiřímu Černému, který se zaměřoval zejména na vokální stránku, se hodně líbil zpěvák Juventusu Karel Černoch, o němž se vyslovil, že má všechny předpoklady stát se stejným typem pop zpěváka, ctícím rockové pojetí, jakým je třeba ve světě Tom Jones. Na Jandovi z Olympiku oceňoval zejména jeho pečlivou artikulaci, takže mu bylo rozumět každé slovo. A Michal Polák ze Synkop 61 by prý „mohl od minuty nastoupit k Beach Boys“. Poté Černý pochválil Michala Prokopa z Framus Five, ten ostatně na festivalu získal cenu pro nejlepšího zpěváka. Nejlepší zpěvačkou byla vyhlášena Hana Ulrychová z kapely Bluesmen.

Příběh klubu Bunkr: Legenda, kterou rockeři bránili vlastními těly před uzavřením

První Československý beatový festival byl navíc uspořádán v celkem příhodném klimatu – tak jak postupně probíhalo uvolňování v celé československé společnosti a určité politické změny byly cítit ve vzduchu, dostal se festival tak trošku do stínu, takže papaláši ho přešli bez větších připomínek. Respektive, lépe by asi bylo přiznat, že v příštích měsících měli úplně jiné starosti, než rozhodnout o tom, zda-li je beatová hudba závadová, či nikoli.

Víte, které pražské stavby mohly vypadat úplně jinak?

Výstavy v Kaštanu jsou pro veřejnost otevřeny ve středu a ve čtvrtek mezi 16. a 20. hodinou, v sobotu mezi 14. a 18. hodinou, lze si ale telefonicky smluvit i jiný termín. Výstava o 1. Československém beatovém festivalu potrvá až do února 2018.

FOTO: Před půl stoletím se v Praze konal 1. československý beatový festival. Měl svazácké razítko, tak ho soudruzi nechali být

Před půl stoletím se v Praze konal 1. československý beatový festival. Měl svazácké razítko, tak ho soudruzi nechali být - 1 kaštanPřed půl stoletím se v Praze konal 1. československý beatový festival. Měl svazácké razítko, tak ho soudruzi nechali být - 2 pacákovo sluníčkoPřed půl stoletím se v Praze konal 1. československý beatový festival. Měl svazácké razítko, tak ho soudruzi nechali být - 3beatPřed půl stoletím se v Praze konal 1. československý beatový festival. Měl svazácké razítko, tak ho soudruzi nechali být - 4 jandaPřed půl stoletím se v Praze konal 1. československý beatový festival. Měl svazácké razítko, tak ho soudruzi nechali být - 5 hladík
Další fotky
Před půl stoletím se v Praze konal 1. československý beatový festival. Měl svazácké razítko, tak ho soudruzi nechali být - 6 kleinPřed půl stoletím se v Praze konal 1. československý beatový festival. Měl svazácké razítko, tak ho soudruzi nechali být - 7 prokopPřed půl stoletím se v Praze konal 1. československý beatový festival. Měl svazácké razítko, tak ho soudruzi nechali být - 8 chlíbecPřed půl stoletím se v Praze konal 1. československý beatový festival. Měl svazácké razítko, tak ho soudruzi nechali být - 9 Ondřej konrád 2
Zdeněk Hřib (Piráti)
Před 2 hodinami
Nezkušenou Krnáčovou vystřídá nezkušený Hřib. Nová koalice na magistrátu se rodí. Nejlepší řešení je podle...
Před 3 hodinami
Radnice Prahy 8 nainstaluje na Ládví na lampy veřejného osvětlení bodce, aby na ně nesedali...
Dnes, 12:20
Pražští policisté zahájili v souvislosti s poškozením tubusu metra na Bořislavce trestní řízení pro podezření...
Dnes, 11:00
V noci 21. října v 1:03 hod vyjeli hasiči z Holešovic, Petřin a centrální stanice...
Včera, 09:30
Praha 10 má hotovou studii dalšího využití bývalého Waldesova muzea v Moskevské ulici, v jehož...
20.10.2018
Za panování krále a císaře Karla IV. byl roku 1348 v Praze založen Cech malířů....
19.10.2018
Na dalších dvou radnicích malých částí Prahy je už vybrán starosta. Zličín nadále povede Marta...
19.10.2018
Začínající muzikanti nebo ti, co je prostě baví muzika, se mohou v sobotu 20. října...
19.10.2018
Již popáté, a hned dvakrát za sebou, se bude v Praze promítat film Zer tureckého...
18.10.2018
Pražská Technická správa komunikací (TSK) otevřela pro pěší jižní lávku na železničním mostě z Podskalí...
Reklama