-8℃
Dnes je 24. únor , svátek má Matěj

Rozezlený starosta Prahy 6 na střeše Šatovky. Domluva se squattery byla neúspěšná. Vilu neobsadili poprvé

Další fotky

Asi deset squatterů obsadilo v pátek 9. února večer opuštěnou usedlost Šatovka v dejvickém Šáreckém údolí. Policisté proti nim zatím nezasáhli, protože někteří squatteři vylezli na střechu, takže by mohli být při zásahu zraněni. Objekt má policie pod dozorem. V pondělí byli tři lidé, kteří objekt opustili, policií zadrženi. Zda byli obviněni, policie neuvedla. Již dříve policisté ale oznámili, že jednání squatterů považují za trestný čin.

Reklama

V Liboci vniká nový rybník Terezka. Historie lokality je spojena s mnoha vodními plochami

Starosta Kolář je značně rozezlen

Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář chtěl ke squatterům dle svým slov od začátku zaujmout smířlivý postoj, protože se takový postup osvědčil při předchozím incidentu v roce 2016. Dokonce za nimi v neděli vylezl na střechu, kde se zabarikádovali, ve snaze zkusit se v klidu domluvit o opuštění budovy, ovšem neúspěšně.

„Poté, co jsem slezl dolů, mě skupinka jejich příznivců začala obviňovat z protiprávního jednání a ze lží. Proti tomu jsem se pochopitelně ohradil a situace se začala velmi vyhrocovat. S těmito lidmi se opravdu nedá jednat, pletou si jednání s vyjednáváním. U mě si tím definitivně zavřeli poslední dveře,“ říká starostka šestky Kolář.

FOTO: Vila Šatovka

Vila Šatovka - 1 v š ú šatovka (2)Vila Šatovka - ŠatovkaVila Šatovka - ŠatovkaVila Šatovka - ŠatovkaVila Šatovka - Šatovka
Další fotky
Vila Šatovka - ŠatovkaVila Šatovka - ŠatovkaVila Šatovka - Šatovka

„Celá situace kolem domu je o to absurdnější, že vyvolává dojem mírumilovné komunity, která chce mít místo pro setkávání. Pravdou ovšem je, že většina ze squatterů, která je na střeše objektu, vůbec nemá kde bydlet, chtěli by se v Šatovce tedy nejen scházet, ale hlavně zůstat. Jde o lidi, kteří jsou de facto bezdomovci, kteří navíc nepracují, protože o sobě tvrdí, že nejsou konzumní,“ stojí v poněkud rozčílené tiskové zprávě, kterou poté vydala radnice Prahy 6.

„Nenechám se vydírat lidmi, kteří říkají, že jsou proti systému, ignorují naše pravidla, ale zároveň na něm chtějí parazitovat, protože sami by si takový dům nikdy nebyli schopni postavit,“ říká starosta Ondřej Kolář. „Zneužili moji dobrou vůli, ukázalo se, že si jdou naprosto tvrdě za svým. S takovými lidmi se už bavit odmítám, politika je o debatě. Ne o tom přijít a diktovat si požadavky,“ uzavírá Kolář.

6 nejkrásnějších starých vil na Praze 6: Jak vypadají dnes?

Squatteři navzdory zimě bivakují na střeše

Squatterům vadí, že nebyly naplněny sliby o znovuzprovoznění Šatovky.

„Navzdory překážkám, které nám staví do cesty realita, jsme se rozhodli, že opuštěnou usedlost v Šáreckém údolí znovu oživíme. Po dvou letech, které uběhly od doby, kdy jsme dům obsadili, uklidili od nánosů odpadků, uspořádali zde veřejné promítání a po slibu vlastníka, že usedlost začne záhy využívat, zase dobrovolně odešli, se vracíme,“ uvedl kolektiv. Squatteři nyní bivakují na střeše usedlosti, ze které pověsili plachtu s nápisem Peace is dead (Mír je mrtvý).

Víte, že jsou v Praze vinice? Ta největší sídlí v Tróji. Víno ze Salabky dostalo řadu ocenění

Praha 6 by tu chtěla „středisko pro seniory“. Jak takové dopadly dříve, víme

Usedlost ve vlastnictví Prahy 6 je prázdná od roku 2011, kdy ji opustili poslední nájemníci. Původní záměr vybudovat bydlení pro lidi trpící Alzheimerovou chorobou byl příliš nákladný. Šlo by o investici za 180 milionů.

V současnosti plánuje radnice změnit Šatovku na středisko pro seniory.

K podobným nápadům jsou ale obyvatelé Prahy 6 dost skeptičtí, dobře pamatují, jak dopadlo „bydlení pro seniory“ v době, kdy radnici šestky ovládalo ODS. Z bohulibého projektu v bubenečské ulici Charlese de Gaulla totiž vyrostla Villa Charles, v níž nejlevnější byt stál mezi sedmi a osmi miliony.

Na poctu Václava Havla za 850 tisíc se dá i sednout. Praha 6 má červenou lavičku

„Byly by tam menší domky pro seniory a bude to fungovat i jako komunitní centrum,“ představuje záměr starosta Kolář. „Je návrh na změnu územního plánu, který má projednávat hlavní město Praha,“ doplnil. Změna v územním plánu by pak podle něj vyloučila, že by Šatovka mohla být využita k developerským účelům.

Squatteři jsou ale příznačně mladí a neklidní a nechtějí čekat. Usedlost obsadili již v prosinci roku 2015. Po neúspěšném jednání s radnicí šesté městské části o bezplatném využívání Šatovky ale v lednu 2016 z usedlosti sami odešli.

Krejčířova vila je znovu na prodej. Její cena klesla na polovinu

Šatovka je původem vinice, také oblíbený hostinec

Šatovka, dříve též Šatava, bylo původně několik vinic, mimo jiné i Kocínka, která v letech 1601-10 náležela Janu Kocínovi z Kocinétu (1543 v Písku – 1610 v Praze), malostranskému radnímu písaři, který je znám jako historik, právník, překladatel a spisovatel humanistické orientace, jeden z nejbližších spolupracovníků Daniela Adama z Veleslavína.

Jméno Šatovka získala usedlost po Janu Křtiteli de Chateau, který usedlost roku 1673 velmi levně získal. Co nový majitel ušetřil, to vložil do zvelebení vinice, opatřil mladé štěpy a u lisu zbudoval obytné stavení a roku 1710 požádal nejvyššího purkrabí hraběte Černína o to, zda by směl při vinici zbudovat kapli. O svolení žádat nemusel, ale jak by se jeho zásluhy donesly k vrchnosti! Ostatně – stejně ji musela dostavět jeho vdova.

FOTO: Vila Šatovka

Vila Šatovka - 1 v š ú šatovka (2)Vila Šatovka - ŠatovkaVila Šatovka - ŠatovkaVila Šatovka - ŠatovkaVila Šatovka - Šatovka
Další fotky
Vila Šatovka - ŠatovkaVila Šatovka - ŠatovkaVila Šatovka - Šatovka

Šatovka byla také oblíbená výletní restaurace, postavená jižně od usedlosti, respektive přes cestu, roku 1864 stavitelem Janem Nowakem. Její stržení koncem 70. letech minulého století bylo doslova pomstou komunistů té části obyvatelstva, která nechtěla být normalizována.

Teď obsazená budova pochází z let 1926-29, její podobu jí vtiskli projektanti Franišek Mylapetr a Stanislav Vidlák, v jejím západním křídle je údajně zakomponováno zdivo původní usedlosti.

Praha odkoupí budovu bývalé železniční stanice Praha-Bubeneč. Poslední vlak zde zastavil před čtyřmi lety

 

Včera, 17:00
Prvorepubliková herecká hvězda Lída Baarová nikdy vilu na Hanspaulce zpátky nechtěla. Vilu, která se začala...
Včera, 16:00
V pátek vykopl mladík okno vagonu metra, které odjíždělo ze stanice Budějovická na trase C....
Včera, 14:47
Na Libeňský most se opravdu vrací tramvaje. Ještě musí ale stav mostu posoudit nezávislý statik....
Včera, 13:50
Kniha, která ve třicátých letech zmizela ze sbírek pražského Židovského muzea, je zpátky v Praze....
Včera, 13:00
Bufet s názvem Automat Koruna byl vyhlášený už za totality. Chodily sem všechny vrstvy obyvatel...
Včera, 11:20
V úterý 21. listopadu 2017 uplynulo 17 let od doby, kdy nás navždy opustil legendární...
Včera, 10:01
Tradice poutí u nás dnes už skoro vymizela, málokdo si pod pojmem pouť představí její...
Včera, 09:00
V roce 1992 začala generální rekonstrukce budovy filtrů vodárny v Podolí, kde vznikl prostor pro novou expozici Muzea...
22.2.2018
Dokladem toho, že i v Praze existují vinice a rodí se v nich skvělé víno,...
22.2.2018
Ačkoliv Karel Čapek bojoval celý život s Bechtěrevovou nemocí, kvůli které nebyl nucen bojovat během...
Reklama