-2℃
Dnes je 10. prosinec , svátek má Julie

Tajemný podzemní bunkr na Folimance. Projděte labyrintem krytu

Kryt civilní ochrany Folimanka si můžete prohlédnout v sobotu od 9 do 15 hodin. Veřejnosti se otevírá pravidelně každý měsíc. Další prohlídky budou následovat do konce roku.

Reklama

Kryt na Folimance je největší podzemní stavba na území druhé městské části. Bunkr desítky let přístupný nebyl, neboť byl udržován v režimu utajení pro případ obecného ohrožení Pražanů.

Kryt je k vidění letos už podesáté, prohlídky se totiž konají pravidelně každý měsíc. Veřejnost má jedinečnou šanci projít se celým labyrintem krytu, jenž má rozlohu 1332 m² a kapacitu 1300 osob. Patří dokonce k deseti největším v metropoli.

Kryt vznikl na přelomu 50. a 60. let

Praha 2 připomíná, že bunkr byl vybudován na přelomu 50. a 60. let minulého století v ulici Pod Karlovem, má pancéřované dveře, vlastní studny a funkční elektrický agregát o výkonu 30 kW. Kryt je osvětlený, vytápěný, okysličovaný takzvaným přetlakem a v udržovaném stavu.

Lidé z trojky si mohou testovat znalosti o „českých osmičkách“

Do konce letošního roku bude mít veřejnost šanci prohlédnout si kryt na Folimance ještě dvakrát, a to vždy v sobotu 10. listopadu a 15. prosince od 9 do 15 hodin. Navštívit bunkr ale mohou i školy, a to i ve všední dny, objednat si komentovanou prohlídku lze na oddělení krizového řízení a bezpečnosti radnice Prahy 2, na telefonním čísle 236 044 262 nebo na e-mailové adrese ladislav.veselak@praha2.cz.

K vidění jsou i dvě výstavy

Kromě prohlídky samotného krytu je nyní možné zhlédnout také dvě výstavy, a to fotografickou expozici, která mapuje existenci pražských bunkrů a výstavu Popel Popeleční středy, která byla uspořádána u příležitosti 70 let od náletu spojenců na Prahu.

Dnes, 18:28
Ministr zdravotnictví Vojtěch je v prekérní situaci. Odvolal ředitelku Všeobecné fakultní nemocnice Danu Juráskovou kvůli...
Dnes, 17:00
Celníci zajistili v neděli na bleším trhu v Praze stovky kusů padělaného textilu, který byl...
Dnes, 16:29
V neděli 9. prosince uplynulo přesně 30 let od legendární snídaně někdejších disidentů v ČSSR...
Dnes, 14:31
Zámek chce úřad pronajmout od 15. ledna do doby, než nalezne nového majitele zámku, nejdéle...
Dnes, 13:27
Mimořádně cenný obraz Rámájana ruského malíře Borise Grigorijeva, který se naposledy představil české veřejnosti před...
Daňové zatížení. Daně a jejich výše v Česku v porovnání s jinými zeměmi.
Dnes, 12:33
Francouzi platí nejvyšší daně ze všech, Češi jsou v první desítce. Vyplývá to z žebříčku...
Dnes, 12:00
Desátým prosincem začínají platit změny v parkování u volnočasového areálu Ladronka v Praze 6 –...
Dnes, 10:29
Sdružení přátel piva letos vedle obvyklých cen pro různá piva a pivovary vyhlásila také cenu...
Dnes, 10:00
Milovníci pragensií, čtěte! Vyšla kniha Martina Herzána s názvem Vzpomínky na Vyšehrad.
Lokalita Dlouhá míle. Pozemky pro stavbu parkovacího domu s kapacitou 1000 míst pražští zastupitelé vykoupí, zjistil Náš REGION.
Dnes, 10:00
Majetkový výbor doporučil zastupitelům hl. města Prahy, aby urychleně odkoupili pozemky v lokalitě Dlouhá míle...
Reklama