7℃
Dnes je 9. prosinec , svátek má Vratislav

Ve Švandově divadle pomalu balí kufry. Klára Cibulková, Robert Jašków nebo Eva Josefíková se předvedou v Americe

Další fotky

Nejen na divadelní prázdniny si už balí zavazadla herci a tvůrci ve Švandově divadle: Eva Josefíková, Klára Cibulková, Robert Jašków, Tomáš Pavelka, Marie Štípková, Andrea Buršová, Réka Derzsi, Jacob Erftemeijer, Tomáš Kořének a další herci z oblíbené smíchovské scény se už připravují také na cestu do Washingtonu a do New Yorku. Tam koncem září vystoupí mimo jiné i v rámci oslav 100. výročí vzniku Československa. Část výpravy – scéna a kostýmy – se za velkou louži vydává už nyní.

Reklama

Jak uvádí ředitel Švandova divadla a režisér Daniel Hrbek, cílem je představit v USA tři původní české hry, které má divadlo na repertoáru. A také důstojně oslavit naše kulaté státní narozeniny.
„Naše účinkování ve Washingtonu bude největší kulturní akcí spojenou s tamějšími oslavami stého výročí vzniku Československa. V New Yorku se v době našeho hostování uskuteční zase akce Vaclav Havel Day. Je skvělé, že máme příležitost předvést svoje inscenace právě v tomto kontextu a ve chvíli, kdy bude pozornost části americké veřejnosti upřena na naši zem a kulturu. Je to velká příležitost a odpovědnost,“ zdůrazňuje Daniel Hrbek.

Od 19. do 23. září bude hrát Švandovo divadlo ve Washingtonu, kde vystoupí v Davis Performing Arts Center, populární scéně patřící Georgetown University – ta nabídla smíchovským kolegům svůj malý i velký sál s kapacitou 120 a 230 míst v hledišti.
V New Yorku bude hrát Švandovo divadlo v Bohemian National Hall od 25. do 27. září. Pozvání do Washingtonu přišlo z české ambasády, z Georgetown University a z instituce The Laboratory for Global Performance and Politics. České divadelníky vyzval k účasti také newyorský festival Rehearsalfor Truth, zaměřený na tematiku lidských práv. „Podle mých zkušeností má americká strana zájem především o hry související s problematikou současného světa a s bojem jednotlivce o vlastní svobodu. V centru pozornosti je také otázka migrace a jejího vlivu na divadelní umění a společnost,“ říká Daniel Hrbek. ¨

Válečné příběhy, komedie Havla i Kocábové

Program zahrnuje osm představení tří inscenací, které herci ze Švandova divadla nastudovali pro tento účel v angličtině. Do projektu se ale zapojí také divadelníci a studenti, pro něž je angličtina jejich mateřštinou. Jasnou programovou volbou byl titul The Good And TheTrue, komorní drama o osudu herečky Hany Pravdové a atleta Miloše Dobrého, kteří přežili holocaust. Titul v podání dvou londýnských herců, Saula Reichlina a Isobel Pravda, se New Yorku velmi úspěšně představil už v letech 2014 a 2015 na off-Broadwayi a nyní se do „Velkého jablka“ opět vrací.

Životní osud Hany Pravdové

Hana Pravdová, vl. jm Becková, pseudonym Alexandrová (1916 v Praze – 2008 v Oxfordu), dcera zakladatele Legiobanky Josefa Becka. Začínala před válkou na scénách v Olomouci a Kladně. S filmem začínala drobnými rolemi u Vladislava Vančury, pod pseudonymem Bělská se prosadila ve filmech Vladimíra Slavínského První políbení a Sudentská máma. Za války se kvůli židovskému původu ocitla v Terezíně a pak Osvětimi. Po válce, už pod pseudonymem Alexandrová se stala zakládající členkou Realistického divadla, kde se seznámila se svým manželem, hercem Jiřím Pravdou (1916 – 1985). V roce 1948 spolu emigrovali do Austrálie, v roce 1965 se usadili v Anglii, kde se Hana Pravdová prosadila také jako divadelní režisérka.

Dále herci Švandova divadla uvedou komedii Protest/Rest, sestavenou z jednoaktovky Václava Havla a jejího nově napsaného pokračování. Diváci ve Spojených Státech poprvé uvidí také Pankrác´45, napínavé drama vyprávějící o pěti různých ženách, které se koncem druhé světové války sejdou v jedné cele pankrácké věznice.
„V New Yorku spolupracujeme ještě na uvedení scénického čtení hry Natalie Kocab Pohřeb až zítra v podání newyorských herců – titul tu představíme pod názvem The Night Before The Funeral,“ dodává Daniel Hrbek.

Přípravy na akci zabraly rok

Připravit výjezd do dvou měst v USA trvalo zhruba rok. „Začali jsme překladem her do angličtiny, našim hercům zajistili jazykové zkoušky s americkým lektorem a rozjeli produkci,“ vypočítává ředitel Švandova divadla.
Americká strana – ve spolupráci s českým zastupitelstvím ve Washingtonu a Vaclav Havel Library Foundation v New Yorku – poskytuje českým hostům mimořádnou týdenní rezidenci, zajišťuje jim ubytování, propagaci představení a organizaci diskusních fór. A spolupracuje na pozvání VIP hostů, k nimž patří třeba Madeleine Albright, Susanne Vega a další přátelé smíchovské scény.

Začátkem července odjede Švandovo divadlo s inscenací Cry Baby Cry na festival V4 do maďarského Vácu a na podzim ho čeká ještě tradiční hostování na Slovensku.

FOTO: Švandovo divadlo pojede do USA

Švandovo divadlo pojede do USA - 1_Klára Cibulková s fotografií manžela Tomáše Pavelky_Andrea Buršová_Robert Jašków_Réka Derzsi_Eva Josefíková_foto Jozef Hugo Čačko_repro zdarmaŠvandovo divadlo pojede do USA - 2 dfgh+Švandovo divadlo pojede do USA - 4_Herečky a herci z pražského Švandova divadla vymění smíchovské jeviště za dva sály v Gonda Theatre ve Washingtonu_foto Daniel Hrbek_repro zdarmaŠvandovo divadlo pojede do USA - 5_Gonda Theatre je hlavní scénou Davisova centra při Georgetown University ve Washingtonu_Švandovo divadlo pojede do USA - 6_Herečka Isobel Pravda a režisér Daniel Hrbek představili hru The Good and The True v New Yorku už v letech 2014 a 2015_foto archiv Švandova divadla_repro zdarma
Další fotky
Švandovo divadlo pojede do USA - 7_Isobel Pravda_vnučka české herečky Hany Pravdové_ve hře The Good and The True_foto archiv Švandova divadla_repro zdarmaŠvandovo divadlo pojede do USA - 7B P1240121Švandovo divadlo pojede do USA - 8_Ředitel Švandova divadla_režisér a fundraiser Daniel Hrbek_foto Alena Hrbková_repro zdarmaŠvandovo divadlo pojede do USA - 9 P1210583
Před 3 hodinami
V budově Magistrátu hl. města Prahy na Mariánském náměstí bude do 28. prosince letošního roku...
Dnes, 10:00
Pražské Divadlo Na zábradlí, jedno z nejznámějších českých divadel, slaví šedesáté narozeniny.
Kolenovrt, škrt, spořílek. Češi podle ekonomické analýzy pouštějí korunu málokdy.
Včera, 18:21
Brambora k bramboře a škodovku mám na dvoře! Dámy, jestli se bojíte, že váš partner...
Včera, 17:31
Písničky Radůzy, Ivony Přenosilové, Jaromíra Nohavici, Karla Plíhala, Roberta Křesťana, Spirituál Kvintetu, Michala Horáčka, Sta...
Včera, 15:38
V sobotu 1. prosince se uskutečnila naučná procházka pražským Žižkovem. Akci pořádal Kolektiv 115, který...
7.12.2018
Vrch Vítkov mezi pražskými čtvrtěmi Žižkov a Karlín by se měl dočkat úprav. Pražský magistrát...
Obchodní dům Kotva ve vánoční výzdobě.
7.12.2018
Pražanům těm je hej, zpívá Michael Kocáb. Za pravdu mu dává i ekonomická analýza společnosti...
7.12.2018
Piráti na Jižním Městě ukončili vyjednávání o koalici s Hnutím pro Prahu 11 (HPP11). Se...
7.12.2018
Už v sobotu 15. prosince ve 14 hodin začínají v zookoutku v Malé Chuchli slavnostní...
7.12.2018
Lávka přes železniční trať mezi ulicemi Do Blatin a Drahoňovského se dočkala opravy.
Reklama