-2℃
Dnes je 24. březen , svátek má Gabriel

Volby jsou už za týden. Jak a kde mohou Češi volit?

Nové poslance a poslankyně budou volit Češi v pátek 20. a v sobotu 21. října. Hlasovat se bude od pátečních 14.00 hodin do 22.00 hodin a v sobotu bude možné hlas svým vybraným favoritům vhodit od 8.00 hodin do 14.00 hodin.

Reklama

Každý volič musí volit ve volební místnosti ve svém volebním okrsku. Jejich seznam je k dispozici na jednotlivých webových stránkách městských částí. Pokud už teď víte, že se v termínu, kdy se volby konají, nebudete zdržovat ve volebním okrsku v místě svého trvalého pobytu, musíte si vyřídit voličský průkaz. Požádat o něj lze na příslušném městském úřadě osobně do 18. října do 16.00 hodin nebo podáním, doručeným nejpozději sedm dnů přede dnem voleb, tedy do 13. října, tedy už jen do dneška.

Volby 2017 - Všechny spoty
(www.youtube.com)

Pas nebo občanka

V tomto případě je nutné žádat buď písemně s úředně ověřeným podpisem voliče, nebo elektronicky prostřednictvím datové schránky.  Vzor žádosti o vydání voličského průkazu a plné moci najdou lidé na webu městské části. Každý volič je povinen potvrdit ve volební místnosti svou totožnost. Pohlídejte si proto, zda máte platnou občanku, případně ji můžete nahradit platným cestovním pasem.

Nepřišly vám lístky? Nevadí

Hlasovací lístky by vám měly dorazit nejpozději tři dny před konáním voleb do poštovní schránky, pokud je nedostanete, nebo ztratíte, nic se neděje, nové můžete dostat přímo ve volební místnosti. Tam také najdete vzory hlasovacích lístků a obdržíte také obálku, do které svůj vybraný lístek vložíte.

Kroužkovat můžete maximálně 4 kandidáty

Na volebním lístku vybrané politické strany či hnutí můžete dát preferenční hlas nejvýš čtyřem konkrétním kandidátům, a to takzvaným kroužkováním. Pokud dal volič přednostní hlas více než čtyřem kandidátům, hlasovací lístek je platný, platí ve prospěch vybrané politické strany či hnutí, nepřihlíží se však k přednostním hlasům.

Hlasovat lze i doma

Neplatné jsou hlasovací lístky, které nejsou na předepsaném tiskopise, hlasovací lístky, které jsou přetržené, a hlasovací lístky, které nejsou vloženy do úřední obálky. Poškození nebo přeložení hlasovacího lístku nemá vliv na jeho platnost, pokud jsou z něho patrny potřebné údaje. Volič může, zejména ze zdravotních důvodů, požádat o to, aby mohl hlasovat mimo volební místnost. Okrsková volební komise k němu vyšle dva své členy s přenosnou volební schránkou.

Dnes, 17:20
Představíme vám legendární pražský lunapark, který pamatují jen lidé, kteří vyrůstali v období první republiky....
Dnes, 15:30
Obrazy Kamila Lhotáka jsou ozdobou každé sbírky, a to již od dob první republiky, kdy...
Dnes, 13:30
V sedmé městské části se chystá netradiční volební klání. Studenti budou volit svého prvního starostu. Praha...
Dnes, 12:00
Sexuální služby, drogy, alkohol i vraždy. To jsou věci, o kterých jste si mysleli, že...
Dnes, 10:00
Herec Jaroslav Marvan své první filmy začal točit již ve dvacátých letech, když mu bylo...
Včera, 18:05
Tramvaje mezi zastávkou Palmovka a Florenc od soboty 24. března nepojedou. A to už od...
Včera, 15:48
Již ve čtvrtek 8. března došlo k přepadení osmašedesátiletého muže na Praze 4 kolem půl...
Včera, 14:40
Moderátor a muzikálový herec Jiří Zbořil se asi před třemi lety přestěhoval do obce Odolena...
Včera, 14:12
V pondělí 2. dubna startuje rekonstrukce splaškové kanalizace v pražské Zbraslavi. Konkrétně v ulici Nezvalova. "Při...
Včera, 13:51
Od 24. března až do 28. října každou sobotu, neděli a o svátcích jezdí z...
Reklama