4℃
Dnes je 16. prosinec , svátek má Albína

Volby jsou už za týden. Jak a kde mohou Češi volit?

Nové poslance a poslankyně budou volit Češi v pátek 20. a v sobotu 21. října. Hlasovat se bude od pátečních 14.00 hodin do 22.00 hodin a v sobotu bude možné hlas svým vybraným favoritům vhodit od 8.00 hodin do 14.00 hodin.

Reklama

Každý volič musí volit ve volební místnosti ve svém volebním okrsku. Jejich seznam je k dispozici na jednotlivých webových stránkách městských částí. Pokud už teď víte, že se v termínu, kdy se volby konají, nebudete zdržovat ve volebním okrsku v místě svého trvalého pobytu, musíte si vyřídit voličský průkaz. Požádat o něj lze na příslušném městském úřadě osobně do 18. října do 16.00 hodin nebo podáním, doručeným nejpozději sedm dnů přede dnem voleb, tedy do 13. října, tedy už jen do dneška.

Volby 2017 - Všechny spoty
(www.youtube.com)

Pas nebo občanka

V tomto případě je nutné žádat buď písemně s úředně ověřeným podpisem voliče, nebo elektronicky prostřednictvím datové schránky.  Vzor žádosti o vydání voličského průkazu a plné moci najdou lidé na webu městské části. Každý volič je povinen potvrdit ve volební místnosti svou totožnost. Pohlídejte si proto, zda máte platnou občanku, případně ji můžete nahradit platným cestovním pasem.

Nepřišly vám lístky? Nevadí

Hlasovací lístky by vám měly dorazit nejpozději tři dny před konáním voleb do poštovní schránky, pokud je nedostanete, nebo ztratíte, nic se neděje, nové můžete dostat přímo ve volební místnosti. Tam také najdete vzory hlasovacích lístků a obdržíte také obálku, do které svůj vybraný lístek vložíte.

Kroužkovat můžete maximálně 4 kandidáty

Na volebním lístku vybrané politické strany či hnutí můžete dát preferenční hlas nejvýš čtyřem konkrétním kandidátům, a to takzvaným kroužkováním. Pokud dal volič přednostní hlas více než čtyřem kandidátům, hlasovací lístek je platný, platí ve prospěch vybrané politické strany či hnutí, nepřihlíží se však k přednostním hlasům.

Hlasovat lze i doma

Neplatné jsou hlasovací lístky, které nejsou na předepsaném tiskopise, hlasovací lístky, které jsou přetržené, a hlasovací lístky, které nejsou vloženy do úřední obálky. Poškození nebo přeložení hlasovacího lístku nemá vliv na jeho platnost, pokud jsou z něho patrny potřebné údaje. Volič může, zejména ze zdravotních důvodů, požádat o to, aby mohl hlasovat mimo volební místnost. Okrsková volební komise k němu vyšle dva své členy s přenosnou volební schránkou.

Před 48 minutami
Silně podchlazenou ženu našli myslivci na okraji Nučic na Praze západ v sobotu dopoledne. Upozornil...
Před 1 hodinou
Noční hlad přepadne čas od času každého z nás. Nejsme-li doma, jsou často k dispozici...
Před 2 hodinami
Velmi opatrní by měli být senioři na Kladensku, varují policisté. V poslední době se rozmohli...
Dnes, 12:46
K poněkud zvláštní krádeži došlo ve čtvrtek u prodejny vánočních stromků v Praze 11. Muži...
Dnes, 11:48
Písničky bratří Ebenů, Karla Plíhala, Vlasty Redla, Jaromíra Nohavici, Václava Neckáře, Milana Drobného, Zuzany Navarové,...
Dnes, 09:15
Policisté hledají osmačtyřicetiletého muže, který ve středu 13. prosince utekl z nemocnice na Vinohradech v...
Dnes, 08:00
Mnohokrát se stalo, že moderní výstavba "zničila" genia loci určitého místa. Bezesporu se to stávalo...
Včera, 17:23
Čtyři mladíky zachytily kamery, když se sešli venku před stanicí metra Rajská zahrada a následně...
Včera, 15:26
Za odstranění pařezu ve dvoře domu Sekaninova 36 zaplatila Správa nemovitostí Praha 2 firmě FIKROSERVIS...
Včera, 14:47
V červenci nejen Pražané, ale i návštěvníci Prahy z celé Evropy budou mít příležitost přenést...
Reklama