5℃
Dnes je 21. říjen , svátek má Brigita

Volby mohou znamenat odchod dlouhodobých starostů částí Prahy

Volební výsledky mohou znamenat v některých malých městských částech Prahy po dlouhé době změnu na pozici starosty. Týká se to například starostů Vinoře a Dubče. Vyplývá to z ankety ČTK. Rozhodnutí o jméně starosty musí stvrdit nově zvolení zastupitelé na ustavujících schůzích. Jsou naplánovány na přelom října a listopadu.

Reklama

V blízké době se uskuteční schůzka nad programem a personálními otázkami úspěšných uskupení ve Vinoři. „Respektujeme vítěze voleb a jeho nepsaný nárok na obsazení postu starosty, i kdyby měl o pouhý jeden hlas více,“ sdělil František Švarc (ODS), který je starostou od roku 2006. Ve Vinoři letos vyhrálo Sdružení pro Vinoř se sedmi mandáty v patnáctičlenném zastupitelstvu, ODS skončila druhá s pěti mandáty. „Tato koalice, je to i stávající koalice, je z mého pohledu nejrozumnějším uskupením,“ dodal Švarc.

V Dubči vyhrála ODS, která získala sedm křesel z 15. Občanští demokraté tak potřebují získat podporu minimálně jednoho dalšího zastupitele. Lídr ODS, starosta Jaroslav Tošil, odmítl povolební jednání komentovat. Ve volbách získalo dva mandáty hnutí ANO, které podle lídra Vladislava Tregnera o možné koalici ještě nejednalo.

Rozhodnuto není zatím ani v Čakovicích. Jednání o povolebním uspořádání se ještě vedou. „Bohužel v této fázi ještě nelze předjímat žádné výsledky,“ sdělil místostarosta Jiří Vintiška, který vedl společnou kandidátku ODS, TOP 09 a nezávislých kandidátů. Získala pět křesel, dalších osm má kandidátka Pro Prahu starosty Alexandra Lochmana, který vede městskou část od roku 2010. Do jednadvacetičlenného zastupitelstva se dostala další tři uskupení.

V Dolních Počernicích získala kandidátka starosty Zbyňka Richtera šest mandátů v patnáctičlenném zastupitelstvu. Kdo sestaví koalici, není jasné. „Rozhodnuto v městské části Praha – Dolní Počernice v podstatě je, ale v tuto chvíli ještě necítíme potřebu budoucí složení naší samosprávy zveřejňovat,“ řekl starosta ke stavu povolebního vyjednávání.

V Klánovicích získala nejvíce mandátů ODS, která obsadí šest křesel z 15. Na výběr má celkem ze tří potenciálních koaličních partnerů. „ODS pozvala tedy k jednání o vzniku koalice zástupce STAN i zástupce HLASu Klánovic (ČSSD, KDU-ČSL a nezávislí). ODS si nedokáže představit koalici pouze s Časem pro změnu (Piráti, LES a nezávislí),“ sdělil současný starosta a lídr ODS Ferdinand Polák.

Zdroj: čtk

Lidé z trojky si mohou testovat znalosti o „českých osmičkách“

Dnes, 09:30
Praha 10 má hotovou studii dalšího využití bývalého Waldesova muzea v Moskevské ulici, v jehož...
Včera, 14:40
Za panování krále a císaře Karla IV. byl roku 1348 v Praze založen Cech malířů....
19.10.2018
Na dalších dvou radnicích malých částí Prahy je už vybrán starosta. Zličín nadále povede Marta...
19.10.2018
Začínající muzikanti nebo ti, co je prostě baví muzika, se mohou v sobotu 20. října...
19.10.2018
Již popáté, a hned dvakrát za sebou, se bude v Praze promítat film Zer tureckého...
18.10.2018
Pražská Technická správa komunikací (TSK) otevřela pro pěší jižní lávku na železničním mostě z Podskalí...
18.10.2018
Na 11 dní se přerušil tramvajová doprava v centru Prahy mezi zastávkami Lazarská a Jindřišská....
Klárov, Malá Strana, Úřad vlády
18.10.2018
Koalici na prvním pražském obvodě utvoří Praha 1 Sobě, Piráti, My, co tady žijeme a...
17.10.2018
Další etapa podrobného průzkumu Hlávkova mostu, který je dlouhodobě ve špatném stavu, začala ve středu...
16.10.2018
V pražské Uhříněvsi připravují stavbu mateřské školy minimálně pro 168 dětí. Projekt je ve fázi...
Reklama