-2℃
Dnes je 10. prosinec , svátek má Julie

Volby mohou znamenat odchod dlouhodobých starostů částí Prahy

Volební výsledky mohou znamenat v některých malých městských částech Prahy po dlouhé době změnu na pozici starosty. Týká se to například starostů Vinoře a Dubče. Vyplývá to z ankety ČTK. Rozhodnutí o jméně starosty musí stvrdit nově zvolení zastupitelé na ustavujících schůzích. Jsou naplánovány na přelom října a listopadu.

Reklama

V blízké době se uskuteční schůzka nad programem a personálními otázkami úspěšných uskupení ve Vinoři. „Respektujeme vítěze voleb a jeho nepsaný nárok na obsazení postu starosty, i kdyby měl o pouhý jeden hlas více,“ sdělil František Švarc (ODS), který je starostou od roku 2006. Ve Vinoři letos vyhrálo Sdružení pro Vinoř se sedmi mandáty v patnáctičlenném zastupitelstvu, ODS skončila druhá s pěti mandáty. „Tato koalice, je to i stávající koalice, je z mého pohledu nejrozumnějším uskupením,“ dodal Švarc.

V Dubči vyhrála ODS, která získala sedm křesel z 15. Občanští demokraté tak potřebují získat podporu minimálně jednoho dalšího zastupitele. Lídr ODS, starosta Jaroslav Tošil, odmítl povolební jednání komentovat. Ve volbách získalo dva mandáty hnutí ANO, které podle lídra Vladislava Tregnera o možné koalici ještě nejednalo.

Rozhodnuto není zatím ani v Čakovicích. Jednání o povolebním uspořádání se ještě vedou. „Bohužel v této fázi ještě nelze předjímat žádné výsledky,“ sdělil místostarosta Jiří Vintiška, který vedl společnou kandidátku ODS, TOP 09 a nezávislých kandidátů. Získala pět křesel, dalších osm má kandidátka Pro Prahu starosty Alexandra Lochmana, který vede městskou část od roku 2010. Do jednadvacetičlenného zastupitelstva se dostala další tři uskupení.

V Dolních Počernicích získala kandidátka starosty Zbyňka Richtera šest mandátů v patnáctičlenném zastupitelstvu. Kdo sestaví koalici, není jasné. „Rozhodnuto v městské části Praha – Dolní Počernice v podstatě je, ale v tuto chvíli ještě necítíme potřebu budoucí složení naší samosprávy zveřejňovat,“ řekl starosta ke stavu povolebního vyjednávání.

V Klánovicích získala nejvíce mandátů ODS, která obsadí šest křesel z 15. Na výběr má celkem ze tří potenciálních koaličních partnerů. „ODS pozvala tedy k jednání o vzniku koalice zástupce STAN i zástupce HLASu Klánovic (ČSSD, KDU-ČSL a nezávislí). ODS si nedokáže představit koalici pouze s Časem pro změnu (Piráti, LES a nezávislí),“ sdělil současný starosta a lídr ODS Ferdinand Polák.

Zdroj: čtk

Lidé z trojky si mohou testovat znalosti o „českých osmičkách“

Dnes, 18:28
Ministr zdravotnictví Vojtěch je v prekérní situaci. Odvolal ředitelku Všeobecné fakultní nemocnice Danu Juráskovou kvůli...
Dnes, 17:00
Celníci zajistili v neděli na bleším trhu v Praze stovky kusů padělaného textilu, který byl...
Dnes, 16:29
V neděli 9. prosince uplynulo přesně 30 let od legendární snídaně někdejších disidentů v ČSSR...
Dnes, 14:31
Zámek chce úřad pronajmout od 15. ledna do doby, než nalezne nového majitele zámku, nejdéle...
Dnes, 13:27
Mimořádně cenný obraz Rámájana ruského malíře Borise Grigorijeva, který se naposledy představil české veřejnosti před...
Daňové zatížení. Daně a jejich výše v Česku v porovnání s jinými zeměmi.
Dnes, 12:33
Francouzi platí nejvyšší daně ze všech, Češi jsou v první desítce. Vyplývá to z žebříčku...
Dnes, 12:00
Desátým prosincem začínají platit změny v parkování u volnočasového areálu Ladronka v Praze 6 –...
Dnes, 10:29
Sdružení přátel piva letos vedle obvyklých cen pro různá piva a pivovary vyhlásila také cenu...
Dnes, 10:00
Milovníci pragensií, čtěte! Vyšla kniha Martina Herzána s názvem Vzpomínky na Vyšehrad.
Lokalita Dlouhá míle. Pozemky pro stavbu parkovacího domu s kapacitou 1000 míst pražští zastupitelé vykoupí, zjistil Náš REGION.
Dnes, 10:00
Majetkový výbor doporučil zastupitelům hl. města Prahy, aby urychleně odkoupili pozemky v lokalitě Dlouhá míle...
Reklama