7℃
Dnes je 9. prosinec , svátek má Vratislav

Vzpomínáte na patálie malého Mikuláše? Sempého kreslené vtipy vykouzlily úsměv i za komunistů

Další fotky

Bubenečská galerie Villa Pellé připravila pro své diváky jarní bonbonek se světovou příchutí – ukazuje tvorbu legendárního francouzského kreslíře a ilustrátora Jeana-Jacquese Sempého, výtvarného otce malého Mikuláše.

Reklama

Jednoduché perokresby si české publikum už několik desetiletí spojuje právě s patáliemi malého Mikuláše a jeho party nerozlučných kamarádů. Jean-Jacques Sempé (*1932, Pessac u Bordeaux) však za více než padesát let práce nestvořil pouze živou klučičí partu v čele se zvídavým Mikulášem, snaživým Celestýnem nebo gurmánským Vendelínem.

Máte rádi židovský humor? Prohlédněte si kreslené vtípky Jiřího Slívy. Pobaví i dnes

Z Paříže do celého světa

Z malého ateliéru na Monmartru a později Montparnassu se Sempému, komandéru Řádu umění a literatury, podařilo oslovit celý svět. Nakreslil tisíce vtipů, které tvoří více než 40 alb a později i ikonické titulní strany magazínů světové ligy, jakým jsou například New Yorker nebo Paris Match.

Vtipy Vladimíra Renčína vykouzlily úsměv i za totality. Jeho karikatury jsou populární dodnes

Sempého vtipy – to je katalog našich slabostí, neobratností a opuštěnosti, pohled do soukromí, který připouští a omlouvá naše slabiny, evidentně působí radost čtenáři, který v duši každé postavy vidí jako v zrcadle svou vlastní křehkost.

Trocha svodnějšího prostoru v dobách Dikobrazu

Sempého kresby představovaly pro české čtenáře v éře komunismu výjimečně svěží možnost pohledu na svobodný svět kresleného humoru. A pronikaly nejen do oficiálního humoristického časopisu Dikobraz, ale i do jiných periodik. Některé skryté významy zdánlivě nekonfliktní tvorby francouzského kreslíře zůstaly zřejmě mocipánům skryty a potěšily tak vnímavé čtenáře.

OBRAZEM: Za „totáče“ jsme neměli zdaleka tolik hraček jako dnešní děti. Ale byli jsme šťastní!

Reprezentativní výběr z díla letos šestaosmdesátiletého autora, který laskavě a přitom trefně zobrazuje život ve vší jeho pomíjivost a paradoxech, osloví návštěvníky všech věkových kategorií – nápaditou a interaktivní expozicí ve všech třech podlažích galerie. V přízemních sálech budou vystaveny kreslené vtipy a titulní strany New Yorkerů a Paris Match, vyšší patro bude věnováno ilustracím pro děti, pochopitelně zejména malému Mikulášovi.

Komunisté spustili zdrcující úder na věřící. Brutální „Akce K“ na konci 50. let na 137 klášterů v jeden okamžik

Výjimečný je také rozsah doprovodného programu

Jednou z akcí bude beseda s kreslíři Jiřím Slívou, Miroslavem Bartákem, Mirkem Kemelem, historikem kresleného humoru Ivanem Hanouskem a objeví se určitě i někdo ze SORRY. Pozvání přijali na 31. května na šestou podvečerní. Asi se bude trochu vzpomínat, ale důležitá bude i současnost a budoucnost kresleného vtipu.

A závěrem ještě důležité upozornění – všichni, kteří prokážou, že se jmenují Mikuláš, mají na výstavu vstup zdarma. Výstava potrvá do 15. července.

FOTO: Výstava Sempého v Pelléově vile

Výstava Sempého v Pelléově vile - 3Výstava Sempého v Pelléově vile - 2Výstava Sempého v Pelléově vile - 1Výstava Sempého v Pelléově vile - 4Výstava Sempého v Pelléově vile - 5 zmenš P1210275
Další fotky
Výstava Sempého v Pelléově vile - 6Výstava Sempého v Pelléově vile - 7 img341Výstava Sempého v Pelléově vile - 8 img338Výstava Sempého v Pelléově vile - 9
Před 2 hodinami
V budově Magistrátu hl. města Prahy na Mariánském náměstí bude do 28. prosince letošního roku...
Dnes, 10:00
Pražské Divadlo Na zábradlí, jedno z nejznámějších českých divadel, slaví šedesáté narozeniny.
Kolenovrt, škrt, spořílek. Češi podle ekonomické analýzy pouštějí korunu málokdy.
Včera, 18:21
Brambora k bramboře a škodovku mám na dvoře! Dámy, jestli se bojíte, že váš partner...
Včera, 17:31
Písničky Radůzy, Ivony Přenosilové, Jaromíra Nohavici, Karla Plíhala, Roberta Křesťana, Spirituál Kvintetu, Michala Horáčka, Sta...
Včera, 15:38
V sobotu 1. prosince se uskutečnila naučná procházka pražským Žižkovem. Akci pořádal Kolektiv 115, který...
7.12.2018
Vrch Vítkov mezi pražskými čtvrtěmi Žižkov a Karlín by se měl dočkat úprav. Pražský magistrát...
Obchodní dům Kotva ve vánoční výzdobě.
7.12.2018
Pražanům těm je hej, zpívá Michael Kocáb. Za pravdu mu dává i ekonomická analýza společnosti...
7.12.2018
Piráti na Jižním Městě ukončili vyjednávání o koalici s Hnutím pro Prahu 11 (HPP11). Se...
7.12.2018
Už v sobotu 15. prosince ve 14 hodin začínají v zookoutku v Malé Chuchli slavnostní...
7.12.2018
Lávka přes železniční trať mezi ulicemi Do Blatin a Drahoňovského se dočkala opravy.
Reklama