14℃
Dnes je 23. červenec , svátek má Libor

Vzpomínáte na patálie malého Mikuláše? Sempého kreslené vtipy vykouzlily úsměv i za komunistů

Další fotky

Bubenečská galerie Villa Pellé připravila pro své diváky jarní bonbonek se světovou příchutí – ukazuje tvorbu legendárního francouzského kreslíře a ilustrátora Jeana-Jacquese Sempého, výtvarného otce malého Mikuláše.

Reklama

Jednoduché perokresby si české publikum už několik desetiletí spojuje právě s patáliemi malého Mikuláše a jeho party nerozlučných kamarádů. Jean-Jacques Sempé (*1932, Pessac u Bordeaux) však za více než padesát let práce nestvořil pouze živou klučičí partu v čele se zvídavým Mikulášem, snaživým Celestýnem nebo gurmánským Vendelínem.

Máte rádi židovský humor? Prohlédněte si kreslené vtípky Jiřího Slívy. Pobaví i dnes

Z Paříže do celého světa

Z malého ateliéru na Monmartru a později Montparnassu se Sempému, komandéru Řádu umění a literatury, podařilo oslovit celý svět. Nakreslil tisíce vtipů, které tvoří více než 40 alb a později i ikonické titulní strany magazínů světové ligy, jakým jsou například New Yorker nebo Paris Match.

Vtipy Vladimíra Renčína vykouzlily úsměv i za totality. Jeho karikatury jsou populární dodnes

Sempého vtipy – to je katalog našich slabostí, neobratností a opuštěnosti, pohled do soukromí, který připouští a omlouvá naše slabiny, evidentně působí radost čtenáři, který v duši každé postavy vidí jako v zrcadle svou vlastní křehkost.

Trocha svodnějšího prostoru v dobách Dikobrazu

Sempého kresby představovaly pro české čtenáře v éře komunismu výjimečně svěží možnost pohledu na svobodný svět kresleného humoru. A pronikaly nejen do oficiálního humoristického časopisu Dikobraz, ale i do jiných periodik. Některé skryté významy zdánlivě nekonfliktní tvorby francouzského kreslíře zůstaly zřejmě mocipánům skryty a potěšily tak vnímavé čtenáře.

OBRAZEM: Za „totáče“ jsme neměli zdaleka tolik hraček jako dnešní děti. Ale byli jsme šťastní!

Reprezentativní výběr z díla letos šestaosmdesátiletého autora, který laskavě a přitom trefně zobrazuje život ve vší jeho pomíjivost a paradoxech, osloví návštěvníky všech věkových kategorií – nápaditou a interaktivní expozicí ve všech třech podlažích galerie. V přízemních sálech budou vystaveny kreslené vtipy a titulní strany New Yorkerů a Paris Match, vyšší patro bude věnováno ilustracím pro děti, pochopitelně zejména malému Mikulášovi.

Komunisté spustili zdrcující úder na věřící. Brutální „Akce K“ na konci 50. let na 137 klášterů v jeden okamžik

Výjimečný je také rozsah doprovodného programu

Jednou z akcí bude beseda s kreslíři Jiřím Slívou, Miroslavem Bartákem, Mirkem Kemelem, historikem kresleného humoru Ivanem Hanouskem a objeví se určitě i někdo ze SORRY. Pozvání přijali na 31. května na šestou podvečerní. Asi se bude trochu vzpomínat, ale důležitá bude i současnost a budoucnost kresleného vtipu.

A závěrem ještě důležité upozornění – všichni, kteří prokážou, že se jmenují Mikuláš, mají na výstavu vstup zdarma. Výstava potrvá do 15. července.

FOTO: Výstava Sempého v Pelléově vile

Výstava Sempého v Pelléově vile - 3Výstava Sempého v Pelléově vile - 2Výstava Sempého v Pelléově vile - 1Výstava Sempého v Pelléově vile - 4Výstava Sempého v Pelléově vile - 5 zmenš P1210275
Další fotky
Výstava Sempého v Pelléově vile - 6Výstava Sempého v Pelléově vile - 7 img341Výstava Sempého v Pelléově vile - 8 img338Výstava Sempého v Pelléově vile - 9
Včera, 14:50
Technická správa komunikaci od května opravuje pěší lávku po straně železničního mostu na pražské Výtoni....
Včera, 13:08
Rybník V Mydlinkách se nachází na okraji zástavby rodinných domů v Praze – Královicích. Jedná...
Včera, 12:30
Úpravou a rekonstrukcí projdou veřejné prostory v ulici Na Žertvách u metra Palmovka. Investici za...
Včera, 10:17
Ústavní soud odmítl stížnost společnosti Rencar. Nesouhlasila s tím, aby pražský dopravní podnik (DPP) pronajal...
21.7.2018
Pražskou kandidátku ANO povede do podzimních komunálních voleb spolumajitel firmy Fincentrum Petr Stuchlík. Poslanec Patrik...
21.7.2018
Čas pro zasílání připomínek k Metropolitnímu plánu se krátí. Obyvatelé České republiky a městské části...
21.7.2018
Botanická zahrada v pražské Troji připravila novou interaktivní expozici, která zábavnou formou ukazuje život včel...
21.7.2018
Tyto záhony zaplní bohatý mix nejrůznějších okrasných rostlin speciálně sestavený přímo pro dané místo. Kombinace...
20.7.2018
Dukla předvedla v zápase s Plzní pěkný začátek, ve druhém poločase ale dokázala Plzeň vyrovnat...
20.7.2018
Stovky lidí se dnes přišly podívat do vily spisovatele Karla Čapka na pražských Vinohradech. U...
Reklama