25℃
Dnes je 19. červenec , svátek má Čeněk

Ypsilonka uvede slavnou černou komedii, která i po 80 letech zůstává aktuální

Studio Ypsilon vzniklo v Liberci v roce 1963 jako nezávislá amatérská experimentální skupina v podmínkách vojenského útvaru. Počátky divadla tak byly spojeny s hraním ve vojenských kinosálech a spoluprací se Severočeským loutkovým divadlem. Po 15 letech, v roce 1978, se pak divadlo přestěhovalo do Prahy.

Reklama

Ypsilonce bude letos pětapadesát

Studio Ypsilon, jednoduše nazývané Ypsilonka, proslulo díky plejádě herců, kteří je nejen poctili svou přítomností, ale kteří mu zůstali věrní. Mezi ty nejznámější patří hlavně komediální herci – Jiří Lábus, s nímž v divadle působil také Oldřich Kaiser, Martin Dejdar, Jiří Schmitzer, Petr Vacek či Jaroslava Kretschmerová (Hlava medúzy).

Ypsilonka si po celá léta udržuje svou mladistvou a svěží atmosféru. Přesvědčit se o tom můžete v interiéru divadla, které se nachází ve Spálené ulici, společně s kavárnou Ypsilon Café. Suterénní divadlo má dvě scény. Menší komorní inscenace zhlédnete na Malé scéně a větší divadelní kusy v hlavním sále. Papírové písmeno Y v „nadživotní“ velikosti vás bude provázet i zde společně s kulisami her.

Osmdesát let velikána českého filmu. Petr Nárožný přišel o roli kvůli Josefu Abrhámovi. Proč?

Jezinky a bezinky už nyní v dubnu

Jako poslední premiéru současné divadelní sezony si Ypsilonka zvolila jednu z nejlepších divadelních komedií, která je stále aktuální, přestože byla napsaná už v roce 1939.  Premiéru bude mít už za pár dnů, v pátek 20. dubna.

Klasická černá detektivní komedie Josepha Kesselringa Jezinky a bezinky byla poprvé uvedena v roce 1939 na Broadway, kde měla neuvěřitelných 1444 repríz. Její děj se odehrává v Americe 30. let ve vile viktoriánského stylu, v níž vládnou dvě milé, pohostinné staré dámy sestry Brewsterovy, jejichž životním posláním je konat dobro – ovšem pouze podle jejich vlastních představ. Situaci v domě plném mrtvol, což už samo o sobě je skvělou nadsázkou a parodií takzvaných hrůzostrašných hororových příběhů, ještě zkomplikuje příchod opravdového zločince se zřejmými sadistickými sklony. Chvíle napětí se střídají se sekvencemi milého, byť poněkud černého, humoru.

Osudová žena Karla Čapka neměla lehký život. Od smrti Olgy Scheinpflugové uteklo půl století

Režie se ujal Jan Schmid

Nastudování komedie se ujal osvědčený režisér Ypsilonky Jan Schmid, který do hlavních rolí obsadil pohostinsky dvě vynikající herečky – Zuzanu Kronerovou a Janu Synkovou. Jak říká Zuzana Kronerová, pro ni jsou Jezinky a bezinky „především o bourání klišé a mýtů, je to sice černá komedie, ale autor si tropí žerty i z divadelních kritiků, z politiků, z policie, prostě nenechá na nikom nit suchou“.

FOTO: Jezinky a bezinky (Ypsilonka) – herecká zkouška

Jezinky a bezinky (Ypsilonka) – herecká zkouška - Jezinky a bezinky – zkouška (3)Jezinky a bezinky (Ypsilonka) – herecká zkouška - Jezinky a bezinky – zkouška (4)Jezinky a bezinky (Ypsilonka) – herecká zkouška - Jezinky a bezinky – zkouška (2)Jezinky a bezinky (Ypsilonka) – herecká zkouška - Jezinky a bezinky – zkouška (1)

V inscenaci se potkává s hereckým kolegou Pavlem Novým v roli pastora dr. Harpera, s nímž získala letošní ocenění Český lev za ztvárnění hlavní role ve filmu Bohdana Slámy Bába z ledu. V dalších rolích se představí například Oldřich Navrátil, Roman Mrázik, Kryštof Mende, Dominik Renč a Paulína Labudová.

David Prachař: Živit se divadlem je dneska trošku problém

 

Dnes, 11:50
Tento celkem nenápadný baráček oranžové barvy stojí v ulici Primátorská v pražské Libni. Velká cedule...
Dnes, 09:00
Jako by nestačilo, že je Praha celá rozkopaná, ani v létě se řidiči nevyhnou uzavírkám....
Dnes, 08:51
Z pražských stok mizí schránky, které lákají do podzemí takzvané keškaře, tedy příznivce geocachingu. Pracovníci...
Včera, 17:36
Praha začíná hledat strom pro letošní Vánoční trhy na Staroměstském náměstí.
Včera, 16:34
Dozorčí rada městské firmy Výstaviště Praha včera odvolala předsedu představenstva Pavla Klašku (ANO).
Včera, 15:23
Soud dnes předal trestní kauzu ředitele Městské policie Praha 1 Miroslava Stejskala, který měl předloni...
Včera, 13:38
Bílé čáry na chodnících v centru města jsou podle starosty Prahy 1 Oldřicha Lomeckého (TOP...
Včera, 11:50
Dvojnásobná olympijská vítězka z Pchjongčchangu Ester Ledecká se stala čestnou občankou Prahy 1. Toto ocenění...
Včera, 10:27
Dům v Mikulandské ulici v centru Prahy, v němž spadlý strop v úterý dopoledne zavalil...
Reklama