2℃
Dnes je 22. říjen , svátek má Sabina

Záchranáři v Praze mají díky horku o 10 procent případů víc, nejčastěji jsou voláni kvůli dehydrataci

Pražští záchranáři řeší kvůli horkému počasí asi o desetinu případů víc než obvykle. Jde hlavně o kolapsy z vedra nebo dehydratace, ale i zhoršení zdravotního stavu způsobeného jinou nemocí.

Reklama

Problémy mají nejen senioři, kteří jsou horkem nejohroženější, ale i lidé v produktivním věku, uvedla Zdravotnická záchranná služba hlavního města Prahy na webu. Podle primáře kardiologie Nemocnice Na Homolce Petra Neužila se v horku zvyšuje riziko krevních sraženin.

Obvykle mají záchranáři v létě asi o desetinu práce méně, než je celoroční průměr zhruba 350 událostí za 24 hodin. Minulý týden ale zaznamenali nárůst o pět až deset procent. „Vyjížděli jsme k 2513 událostem, z nichž 41 dávaly naše posádky do přímé souvislosti s vedry. U desítek dalších pacientů vedro bezpochyby významně přispělo k takovému zhoršení jejich zdravotního stavu, že byl nutný zásah záchranné služby,“ uvedli záchranáři.

Jára zachránil kamarádovi život, Katka se stará o nemocnou sestřenici. Dětské činy roku 2017 dojmou k slzám

Nejčastěji jsou voláni ke stavům dehydratace nebo přehřátí organismu, jako jsou kolapsy, nevolnosti nebo neurologické příznaky spojené s horším prokrvením mozku. Většinou jde ale o stavy méně vážné.

Podle primáře Neužila musí srdce a cévy snášet v horku dvojnásobnou zátěž. Musí zajistit výdej minerálů a současně dostatečnou vazkost krve. „Lidově se říká, že kdo v horku málo pije, tomu ‚houstne krev‘, což způsobuje nemalé riziko pro vznik krevních sraženin,“ vysvětlil. Podle toho, zda se sraženina vytvoří v tepně nebo v žíle, může způsobit cévní mozkovou příhodu, takzvanou mrtvici, nebo plicní embolii.

Zkolabovat podle něj člověk může proto, že srdce nestíhá pokrývat vysoké nároky na oběh a zároveň odpařování vody kvůli ochlazování. Neužil to přirovnal k situaci, kdy se obézní člověk přejí a ještě si vleze do vany s horkou vodou. Jde o nárazovou změnu, kde je nutné jak tělo ochladit, tak prokrvit žaludek kvůli trávení. „V té chvíli už nezbývá rezervní kapacita na prokrvení mozku,“ dodal.

Novým trendem v péči o zdraví je domácí diagnostika. Podá základní informace o zdravotním stavu rychle, spolehlivě a kdekoli

Kardiaky podle něj ale nejvíc ovlivňují změny počasí, zejména extrémní výkyvy. Tropické teploty jsou problém i pro nemocné s vysokým tlakem. Před odjezdem na dovolenou v teplých krajích by podle něj nemocní měli konzultovat svůj zdravotní stav s lékařem. Doporučuje se tam vycestovat buď v květnu a na začátku června nebo až v září.

Více práce mají záchranáři také kvůli úrazům, často i vážným, které si vyžádají letecký transport. Posádky záchranářského vrtulníku v Praze a středních Čechách v červenci vzlétaly k 55 úrazům. V 31 případech šlo o dopravní nehody, devět bylo pádů z výšky.

Záchranáři upozorňují také na to, že horké počasí jim zhoršuje pracovní podmínky. Auta sice mají vybavena klimatizací, nejvíc práce ale odvádějí v bytech nebo na rozpálených ulicích.

čtk

Hledám doktora. Zn.: Rychle a dobrého

Zdeněk Hřib (Piráti)
Dnes, 17:26
Nezkušenou Krnáčovou vystřídá nezkušený Hřib. Nová koalice na magistrátu se rodí. Nejlepší řešení je podle...
Dnes, 17:00
Radnice Prahy 8 nainstaluje na Ládví na lampy veřejného osvětlení bodce, aby na ně nesedali...
Dnes, 12:20
Pražští policisté zahájili v souvislosti s poškozením tubusu metra na Bořislavce trestní řízení pro podezření...
Dnes, 11:00
V noci 21. října v 1:03 hod vyjeli hasiči z Holešovic, Petřin a centrální stanice...
Včera, 09:30
Praha 10 má hotovou studii dalšího využití bývalého Waldesova muzea v Moskevské ulici, v jehož...
20.10.2018
Za panování krále a císaře Karla IV. byl roku 1348 v Praze založen Cech malířů....
19.10.2018
Na dalších dvou radnicích malých částí Prahy je už vybrán starosta. Zličín nadále povede Marta...
19.10.2018
Začínající muzikanti nebo ti, co je prostě baví muzika, se mohou v sobotu 20. října...
19.10.2018
Již popáté, a hned dvakrát za sebou, se bude v Praze promítat film Zer tureckého...
18.10.2018
Pražská Technická správa komunikací (TSK) otevřela pro pěší jižní lávku na železničním mostě z Podskalí...
Reklama