5℃
Dnes je 21. říjen , svátek má Brigita

Prasnice rodí jak na běžícím páse. Každý rok jich zemře víc. Má to řešení?

Podle deníku The Guardian úmrtnost prasnic v US každým rokem stoupá. Je to z důvodu, že jsou v průmyslových chovech nuceny porodit v průměru až 23 selat ročně, co je zkrátka pro jejich organizmus nezvladatelné.

Reklama

Organizace sbírající data od více než 800 společností uvádí, že u farem, které disponují více než 125 prasnicemi, vzrostla mezi lety 2013 – 2016 úmrtnost z 5.8 % na 10.2 %.

Vězeňský systém velkochovů a zdraví zvířat

Za jedny z nejčastějších zdravotních problémů prasnic se považuje výskyt výhřezů – roztržení dělohy, pochvy a také rektálního otvoru. V mnohých případech je samotný výhřez pro zvíře smrtelný a někdy je to důvod k utracení. Některé farmy uvádejí, že výhřezy způsobují 25 % až 50 % úmrtnost prasnic.Na jaře 2018 společnost NPB (National Pork Board) ve spolupráci s IPIC (Iowa Pork Industry Center) oznámili odstartování výzkumu, který se bude detailně zaobýrat daným problémem. Iowa je největším vývozcem vepřového masa ve Spojených státech. Výzkum se zaměří na získání dat až z 400 000 prasnic (13 % z celkových tří miliónů prasnic ve státech) z více než sta farem v šestnácti státech USA.

Jako možné přičiny výhřezů se uvádí nedostatek vitamínů, vysoký obsah mykotoxínů v krmivu, překrmování, zažívací potíže nebo umělé oplodňování. Mnoho expertů uvádí, že vězeňský systém chovu prasnic může být také příčinou. Prasnice, i ty březí, stráví v klecích větší část života, většinou bez možnosti pohybu.

Drahým máslem to nekončí. Nyní zdražují i vejce

Mnohé společnosti masného průmyslu se na toto téma zdržují komentáře. Doktor a výkonný ředitel organizace AASV Tom Burkgren, na druhé straně přiznává, že je to téma, kterou probírají na pracovních schůzkách, i v práci na chodbě. Organizace AASV (American Association of Swine Veterinarians ) se věnuje vzdělávání veterinářů po celé zemi.

Až 97% všech prasat ve Spojených státech je chováno v halách nebo v stísněných kotcích. Prasnice v těchto podmínkách musejí v průměru porodit 23.5 selat ročně. Tímto tempem prasnice vydrží dva až tři vrhy. Poté jsou zabita a nahrazena mladšími a silnějšími.

V roce 2017 se na trhu objevila novinka pro usnadnění odstranit mrtvá a zmrzačená těla prasat z kotců ve velkochovech. Přístroj se jmenuje “Herkulova ruka“ a stojí okolo sedmi tisíc amerických dolarů.

„Křížením jsme překročili jejich limity a zvířata se nám to snaží sdělit ”

Leah Grace, odstupující ředitelka americké pobočky organizace Compassion in World Farming uvádí, že během několika posledních dekád došlo ke snížení množstva tuku na zádech prasnic, z důvodu, že lidé nechtějí jíst tolik tuku. Hlavní cíl maximalizace produkce selat však zůstal nezměněn. To však pro zvířata není biologicky možné; jejich kosti jsou slabé a nemají dostatek tuku na přirozené odnošení plodu. „Křížením jsme překročili jejich limity a zvířata se nám to snaží sdělit ” říká Leah Grace.

Alternativy

Vysoká úmrtí zvířat v klecových chovech donutila některé farmáře zvolit moderní alternativu chovu vepřů. Spoluzakladatel farmy Niman Ranch, Paul Willis říká, že jeho soused, který ještě stále chová zvířata v klecových chovech, má permanentně plný kontejner mrtvých těl vepřů.

Když ještě choval prasata v menším měřítku, okolo dvou set až tří set kusů, umožňoval jim trávit čas venku, kde se mohli přirozeně válet a budovat si hnízda ze slámy. Tento systém ho připravil pouze o “několik vepřů ročně“ a prasnice přirozeně porodily asi o polovinu méně mláďat než ve velkochovech.

FOTO: Konec doby klecové

Konec doby klecové - Konec doby klecovéKonec doby klecové - Konec doby klecové IIKonec doby klecové - Konec doby klecové III

Klíč k úspěchu

Profesorka zvířecích studií na Colorádské Státní Univerzitě, Marty Temple Grandin tvrdí, že tajemství úspěchu je najít rovnováhu mezi produktivitou farem a zdravím zvířat. Je potřeba najít ne maximální, ale optimální počet narozených selat.

Aktivisté poukázali na násilné praktiky páchané na zvířatech

Situace v EU

25. září 2018 proběhlo v Evropském parlamentu oficiální zahájení Evropské občanské iniciativy za ukončení klecových chovů hospodářských zvířat. Vystoupilo zde mnoho členů Evropského parlamentu se sdělením, že zvířata jsou již před lety uznána jako cítící a vnímající bytosti a je naší povinností zacházet s nimi důstojně a s respektem. Je potřeba vymyslet globální standardy ve strategii ochrany zvířat, protože v kleci trpí všechna zvířata stejně.

Celou aktivitu za ukončení klecových chovů hospodářských zvířat můžete podpořit na www.konecdobyklecove.cz

Dnes, 17:30
To, kdy jste byli dítě a dobu spánku vám určovali vaše rodiče, je dávno pryč....
Dnes, 16:42
Ne každý si při pohledu za spěchajícím sanitním vozem, nebo při průjezdu okolo nehody, kde...
Dnes, 14:00
Chladné dny si žádají pořádnou porci horké čokolády. Dalo by se říct, že čokoládový fondant...
Dnes, 12:49
Termín kolaudace mělnického mostu Josefa Straky úředníci stanovili na polovinu listopadu. Pokud bude vše v...
Dnes, 11:30
Evu Borskou známe jako reportérku a moderátorku zpravodajské relace, mnoho z nás si ji pamatuje...
Dnes, 10:00
Nadýchané těsto, křupavá a barevná zelenina i po uvaření nebo krémová bramborová kaše? Posbírali jsme...
Dnes, 08:00
Česko je v pěstování potravinářského máku na světové špičce. Někdo tahle zdravá semínka miluje, někdo...
Včera, 17:30
Že je běh výborný na kardivaskulární systém a na hubnutí, se dočteme všude. Jde tedy...
Včera, 14:00
V jednom z posledních článků jsme zveřejnili nejlepší výroky o pivu, ale neměli bychom zapomínat...
Včera, 12:28
V Mělníku pokračuje průzkum podzemí, rozšíření prohlídkových tras zatím nebude, chybí propojení. Odstranění dodatečných zdí...
Reklama