8℃
Dnes je 17. listopad , svátek má Mahulena

Příbramským starostou se opět stal lídr ANO Jindřich Vařeka

Starostou Příbrami se opět stal lídr vítězného hnutí ANO Jindřich Vařeka. Rozhodli o tom zastupitelé na dnešním ustavujícím zasedání. Radnici v příštích čtyřech letech povede ANO s ODS a Příbramáky pro Příbram. Dohromady mají 15 z 25 mandátů.

Reklama

Vařeku při veřejné volbě podpořilo všech 24 přítomných zastupitelů. Prvním místostarostou 33tisícového města se stal Martin Buršík a druhým Jan Konvalinka (oba za ANO). Budou mít na starosti ekonomiku a investice, respektive sociální oblast. Za ANO budou v radě zasedat ještě Petr Rotter a Zorka Brožíková. Za ODS se stal radním Svatopluk Chrastina a za Příbramáky pro Příbram jejich volební jednička Renáta Vesecká.

TOP 09, která s ANO dosud v Příbrami vládla, přešla do opozice. Lídr TOP 09 Václav Švenda při volbě vyjádřil Vařekovi podporu, přestože se poslední dobou střetávali v médiích. „Respektujeme výsledky voleb a ctíme, že vítěz má právo nominovat svého zástupce na starostu,“ uvedl. Věří prý také, že se nepotvrdí spekulace, podle nichž Vařeka chtěl pouze pro ANO vyhrát volby a plánuje se svého mandátu vzdát.

Na dotaz, zda má v úmyslu předčasně opustit funkci, Vařeka uvedl, že nikoliv. „Nemám to v úmyslu, nicméně nikdo nemůže říct, co se zítra bude dít,“ podotkl.

ANO má v 25členném zastupitelstvu 12 křesel a stačilo mu získat jednoho partnera. Původně bylo připraveno vzdát se většiny v radě a nabídnout čtyři křesla ostatním stranám. Vařeka tvrdil, že se tím chce vyhnout konfrontacím. Nabídku od ANO přijali i komunisté, s čímž měly ostatní strany problém. Zástupkyně KSČM nakonec od účasti v radě odstoupila, aby situaci odblokovala.

TOP 09 poté oznámila, že odchází do opozice, protože rozložení sil v radě neodpovídá výsledku voleb. Z tohoto důvodu také nepodpořila kandidáty ANO do městské rady, výjimku udělala jen u Vařeky. Podle Švendy povolební postup ANO připomíná pokus o absolutní uchopení veškerých rozhodovacích pravomocí. „Historie již ukázala, že model, kdy takto dominantně vládne pouze jedna strana, nefunguje, a proto jej při vší úctě ke kolegům z hnutí ANO našimi hlasy nepodpoříme,“ dodal.

Vařeka připomněl, že ANO nabízelo ostatním čtyři křesla v radě ze sedmi, z toho dvě TOP 09, která na to ale nepřistoupila. „Nakonec to dopadlo malinko jinak, ale prostě takový je život,“ řekl. V radě jsou tak kromě ANO jen občanští demokraté a Příbramáci pro Příbram, dohromady mají i tak většinu 15 hlasů. Přestože Švenda označil TOP 09 za vedoucí sílu opozice, Vařeka věří, že ANO s bývalými koaličními partnery najde společnou řeč.

ANO si proti minulým volbám o dva mandáty polepšilo. O jedno křeslo více než před čtyřmi lety získala druhá TOP 09, nyní jich má pět. Po dvou křeslech obsadili komunisté, občanští demokraté a Šance pro Příbram. Piráti mají jednoho zastupitele, stejně jako Příbramáci pro Příbram.

Nové vedení chce co nejdřív představit své záměry. „V nejbližších dnech zveřejníme náš plán, který by se měl týkat jednak toho, co měla většina stran ve svých volebních programech, a jednak bychom rádi představili náš plán zintenzivnění tlaku na rozvoj sportu a kultury,“ uvedl Vařeka.

Zdroj: čtk

Prokrastinace není lenost. Naopak má velmi dobrý důvod. Hádejte jaký

Před 1 hodinou
Ke konci října přijala policie hlášení o nálezu podezřelého předmětu o délce 50 cm, který vypadá jako...
Včera, 14:25
Povodí Vltavy chce do roku 2025 investovat na Orlické přehradě až 1,7 miliardy korun. Vybuduje...
Včera, 11:27
Příbramští policisté řeší případ krádeže pantoflů. Škodu ve výši 11 tisíc korun způsobili zatím nezjištění...
15.11.2018
Areál návštěvníkům nabídne denní lyžování od 09:00 do 16:00 a večerní od 18:00 do 21:00....
14.11.2018
U Klučenic na Příbramsku 7. listopadu odpoledne narazilo osobní auto do stromu. Řidič utrpěl zranění,...
14.11.2018
Měl pneuservis, dům a chatu, o svůj majetek František Kajgr přišel. Historie převzetí jeho firmy...
13.11.2018
Starostou Sedlčan na Příbramsku se stal dosavadní místostarosta Miroslav Hölzel (ODS). Nahradil svého stranického kolegu...
13.11.2018
Mistrovství světa ve step aerobiku a fitness týmech hostil ve dnech 16. až 19.října holandský...
13.11.2018
Málokdo si umí představit tradiční českou štědrovečerní večeři bez kapra. Kdo chce kapra na talíři...
12.11.2018
Autobus sjel do příkopu, srazil sloup elektrického vedení a následně narazil do stromu. Autobus vezl...
Reklama