30℃
Dnes je 20. srpen , svátek má Bernard

Svatou Horou u Příbrami znělo Requiem Antonína Dvořáka

Provedením Requiem Antonína Dvořáka pod širým nebem, ve skvostných kulisách barokní Svaté Hory byl ve čtvrtek 7. června zakončen jubilejní ročník Hudebního festivalu Antonína Dvořáka Příbram. Závěrečný koncert uzavřel šest týdnů plných skvělých hudebních zážitků, nevšedních setkání a specifické atmosféry.

Reklama

Závěrečný koncert před několika sty nadšených posluchačů se odehrál v režii indického dirigenta Debashishe Chaudhuriho a vystoupili na něm orchestr PKF – Prague Philharmonia se sólisty Janou Šrejma Kačírkovou, Ester Pavlů, Josefem Moravcem a Martinem Gurbalem, Pražský komorní sbor a spojené příbramské sbory (Vepřekův smíšený sbor a ženský komorní sbor Krásky).

Koncerty na různých místech Příbramska

Hudební festival Antonína Dvořáka Příbram je jedinečný především tím, že se neodehrává pouze na jednom místě, ale se svými koncerty navštíví velkou část příbramského regionu. Oslovuje tak nejen skalní příznivce klasické hudby, ale i širokou veřejnost.

Všichni fanoušci si během konání festivalu mohli vychutnat koncertní vystoupení v podání interpretů té nejvyšší úrovně, jež se odehrávala v ambitech Svaté Hory, v Památníku Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbrami, na zámcích v Březnici a Dobříši, v galeriích, kostelech či venkovních prostorech. Tradiční i nevšední místa podtrhovaly atmosféru jednotlivých vystoupení. Dvořákova pevná vazba se zdejším krajem, úzké propojení s jeho potomky, nevšední dramaturgie a špičkoví umělci vytvořili jedinečnou atmosféru a kvalitu příbramského festivalu.

Jubilejní ročník předčil očekávání

Bezprostředně po zaznění posledních Dvořákových tónů jsem požádal ředitelku festivalu Albínu Houškovou o jeho první zhodnocení.

Jak hodnotíte právě skončený jubilejní ročník Hudebního festivalu Antonína Dvořáka Příbram?

Z velmi pozitivních reakcí návštěvníků soudím, že jubilejní ročník splnil, či dokonce předčil očekávání. V jeho průběhu se podařilo představit publiku řadu světové uznávaných umělců v čele s Gabrielou Beňačkovou, Václavem Hudečkem, Janou Bouškovou, Radkem Baborákem, dirigentem Ondrejem Lenárdem… a je těžké nevyjmenovat i všechny ostatní protagonisty, protože každý z koncertů byl na velmi vysoké interpretační úrovni. Součástí festivalu byla i česká premiéra unikátního projektu dirigentů Debashishe Chaudhuriho z Indie a Davida Rutherforda z USA, tzv. Immersive concert.

Mohla byste uvést, kolik koncertů se v rámci festivalu uskutečnilo, kolik umělců na nich vystoupilo a kolik lidí na festival přišlo?

Padesátý ročník přinesl 14 koncertů, jeden hudebnědramatický pořad, dvě operní představení pro děti a rozsáhlou doprovodnou akci s názvem Den s Antonínem Dvořákem, při níž se uskutečnilo 12 projektů a menších koncertů v mateřských a základních školách, v netradičních prostorech či na různých místech ve městě Příbram.

Součástí festivalu byla ale také výstava k 50 letům trvání festivalu, kompoziční soutěž pro skladatele do 40 let a také výtvarná soutěž pro děti z prvního stupně základních škol. V průběhu festivalu se divákům představilo přibližně 350 profesionálních umělců, v rámci Dne s Antonínem Dvořákem se k nim přidalo ještě asi 100 studentů příbramských základních uměleckých škol. Festival navštívilo více než 4000 lidí. Programy festivalů vážné hudby se plánují na několik let dopředu. Mohla byste nám prozradit, na koho se můžeme těšit v příštím roce?

Jednapadesátý ročník ponese motto “žáci Antonína Dvořáka”, bude tedy primárně zaměřen na tvorbu mistrových studentů. Jména interpretů spolu s celkovým programem však budou zveřejněna již tradičně v lednu příštího roku.

Před 59 minutami
Ačkoliv se to v době aktuálních veder a všeobecného sucha zdá téměř nemožné, i nyní...
Před 1 hodinou
Zahraniční turisté si v lékárnách v centru Prahy kupují z volného sortimentu nejčastěji špunty do...
Před 1 hodinou
Práce s dětmi v nižším věku je klíčová v protidrogové politice hlavního města. Rada hl....
Před 2 hodinami
Sokoli stěhovaví, kteří hnízdí již od roku 2017 na komíně Pražské teplárenské, letos úspěšně vyvedli...
Před 3 hodinami
Jedenáct lidí bylo dnes ráno lehce zraněno při srážce autobusu a osobního auta v pražských...
Dnes, 11:45
Okolí pošty v Kafkově ulici v Praze 6 dnes dopoledne zhruba na hodinu uzavřeli pražští...
Dnes, 10:58
Odchod starosty Prahy 10 Vladimíra Nováka z ČSSD není ztrátou, ale úspěchem. ČTK to dnes...
Dnes, 09:29
Rozmohl se nám tu takový nešvar. Alkoholoví turisté velice často používají k oslavě života v...
Dnes, 08:34
Hlavní město chce provozovny v Pražské památkové rezervaci zásobovat z jednoho centrálního překladiště. Zboží by...
Včera, 16:55
V pražské městské části Slivenec by mělo v budoucnu vyrůst nové obchodní centrum se supermarketem...
Reklama