27℃
Dnes je 20. září , svátek má Oleg

Víme, kde je největší sbírka legendárních auťáků Aero. Mezi nimi stojí i „český jaguár“

Další fotky

Aerovky jsou legendou naší automobilové historie, na silnicích už je ale dnes potkáte jen zcela výjimečně. Zato v Podbrdském muzeu v Rožmitále pod Třemšínem jich uvidíte více než třicet. Jedná se o největší soukromou sbírku těchto automobilů v republice. Většina z nich je již zrekonstruovaná, některé však na svou obnovu teprve čekají. „Nicméně všechny jsou pojízdné,“ zdůrazňuje Iva Ryjáčková, která Podbrdským muzeem v Rožmitále provází.

Reklama

Zloděj v Berouně ukradl veterána z 50. let. Škoda je za 200 tisíc korun

Muzeum aerovek bylo v Rožmitále slavnostně otevřeno před patnácti lety v rekonstruovaných prostorách bývalého areálu podniku Agrostroj. Tyto prostory se nacházející v těsné blízkosti náměstí a město je vybralo zcela záměrně, protože daná lokalita bude součástí pěší zóny v centru města a muzeum se tak stane vedle městské knihovny a městského muzea další kulturní nabídkou pro místní obyvatele i návštěvníky.

Zkáza rodiště královny Johany. Co ničí už léta zámek v Rožmitálu?

Nejucelenější sbírka značky Aero

Majitelem vystavených automobilů je rodák z Rožmitálu Leoš Prokopec, který si první aerovku koupil před čtyřiceti lety. Jednalo se o Aero 30 sportovní kabriolet vyrobený v roce 1935. Když ji koupil, byla žlutá, dnes je červená a je také vystavena v expozici spolu s dalšími jednatřiceti vozy Aero, mezi nimiž jsou i tři karosované firmou Sodomka.

Prvním vozem v rožmitálské sbírce je Aero 500 z ověřovací série z přelomu let 1928/1929 a je vystaveno ve stavu, v jakém bylo objeveno. Následuje několik dalších těchto vozů a pak série modelu Aero 662, jež se vyráběl od roku 1931. Vystavený je i vůz Aero 750 z roku 1933 vyrobený pro závodní účely, který se zúčastnil závodu Tisíc mil českých, v němž skončil na druhém místě.

FOTO: Rožmitál – sbírka aut Aero

Rožmitál – sbírka aut Aero - Expozice Aero (4)Rožmitál – sbírka aut Aero - Expozice Aero (1)Rožmitál – sbírka aut Aero - Expozice Aero (17)Rožmitál – sbírka aut Aero - Expozice Aero (16)Rožmitál – sbírka aut Aero - Expozice Aero (15)
Další fotky
Rožmitál – sbírka aut Aero - Expozice Aero (14)Rožmitál – sbírka aut Aero - Expozice Aero (12)Rožmitál – sbírka aut Aero - Expozice Aero (11)Rožmitál – sbírka aut Aero - Expozice Aero (10)Rožmitál – sbírka aut Aero - Expozice Aero (9)Rožmitál – sbírka aut Aero - Expozice Aero (8)Rožmitál – sbírka aut Aero - Expozice Aero (7)Rožmitál – sbírka aut Aero - Expozice Aero (6)Rožmitál – sbírka aut Aero - Expozice Aero (5)Rožmitál – sbírka aut Aero - Expozice Aero (3)Rožmitál – sbírka aut Aero - Expozice Aero (2)

Dalšími aerovkami je několik vozů modelu Aero 1000 v různých provedeních. Jednalo se o nejrychlejší malé aero zvané štika, jež s litrovým motorem dosahovalo rychlosti 100 kilometrů v hodině. Následuje jedenáct nejrůznějších provedení nejslavnějšího aera – Aero 30, mezi nimiž je i tzv. český jaguár, jehož bylo vyrobeno pouhých 299 kusů. Celkem bylo všech Aero 30 od roku 1934 do roku 1945 vyrobeno 7425 kusů.

Netušený svět za zrezivělými dveřmi v Národním muzeu

Ve sbírce nechybí ani několik vozů Aero 50 vybavených čtyřválcovým dvoutaktním motorem, s nímž dosahovaly rychlosti 135 kilometrů za hodinu. Většina těchto vozů má karoserii od firmy Sodomka.

Mimo řadu aerovek je v expozici také Tatra 12 z roku 1931 – limusina 2+2 dochovaná v původním stavu, Jawa Minor I – roadster 2 z roku 1939 a Škoda Felicie 701 – roadster 2+2 z roku 1960. Vystavený je i malý náklaďák Aero 150 z roku 1947 představující poválečnou snahu o uchování značky.

Na Berounsku zmizel hnědý Velorex. Škoda za odcizený veterán je 300 tisíc

 

Dnes, 13:39
Na příbramských ulicích přibudou nové kamery, úsekové radary a ukazatele okamžité rychlosti. Informoval o tom...
Dnes, 10:27
Pečlivě udržovaná obec Jince je pod vedením starosty Josefa Hály už přes deset let. Každý...
Dnes, 09:23
Zastupitelstvo Příbrami počátkem září neschválilo prodloužení smlouvy na MHD. To znamená, že město bude muset...
Včera, 18:00
Rekonstrukce Knihovny Jana Drdy v Příbrami je téměř hotová. V pondělí 1. října se v...
Včera, 15:30
Příbram opraví psí útulek v místní části Lazec. Rekonstrukce si vyžádá 3,6 milionu korun bez...
Včera, 11:27
Statistika nuda je, ale ne ta z příbramské policie. Za osm měsíců letošního roku evidují...
Včera, 09:00
Na úpatí vrchu Třemošná v příbramské osadě Orlov bude v sobotu 22. září odhalena socha...
18.9.2018
Obec Hvožďany bude v sobotu 22. září hodinu po dvanácté otevírat nové multifunkční hřiště. Slavnostní událost...
14.9.2018
Příbram vypíše novou soutěž na provozovatele městské hromadné dopravy. Prodloužení smlouvy s dosavadním dopravcem, společností...
13.9.2018
Příbram vypíše novou soutěž na provozovatele městské hromadné dopravy. Prodloužení smlouvy s dosavadním dopravcem, společností...
Reklama