1℃
Dnes je 21. březen , svátek má Radek

Víme, kde je největší sbírka legendárních auťáků Aero. Mezi nimi stojí i „český jaguár“

Další fotky

Aerovky jsou legendou naší automobilové historie, na silnicích už je ale dnes potkáte jen zcela výjimečně. Zato v Podbrdském muzeu v Rožmitále pod Třemšínem jich uvidíte více než třicet. Jedná se o největší soukromou sbírku těchto automobilů v republice. Většina z nich je již zrekonstruovaná, některé však na svou obnovu teprve čekají. „Nicméně všechny jsou pojízdné,“ zdůrazňuje Iva Ryjáčková, která Podbrdským muzeem v Rožmitále provází.

Reklama

Zloděj v Berouně ukradl veterána z 50. let. Škoda je za 200 tisíc korun

Muzeum aerovek bylo v Rožmitále slavnostně otevřeno před patnácti lety v rekonstruovaných prostorách bývalého areálu podniku Agrostroj. Tyto prostory se nacházející v těsné blízkosti náměstí a město je vybralo zcela záměrně, protože daná lokalita bude součástí pěší zóny v centru města a muzeum se tak stane vedle městské knihovny a městského muzea další kulturní nabídkou pro místní obyvatele i návštěvníky.

Zkáza rodiště královny Johany. Co ničí už léta zámek v Rožmitálu?

Nejucelenější sbírka značky Aero

Majitelem vystavených automobilů je rodák z Rožmitálu Leoš Prokopec, který si první aerovku koupil před čtyřiceti lety. Jednalo se o Aero 30 sportovní kabriolet vyrobený v roce 1935. Když ji koupil, byla žlutá, dnes je červená a je také vystavena v expozici spolu s dalšími jednatřiceti vozy Aero, mezi nimiž jsou i tři karosované firmou Sodomka.

Prvním vozem v rožmitálské sbírce je Aero 500 z ověřovací série z přelomu let 1928/1929 a je vystaveno ve stavu, v jakém bylo objeveno. Následuje několik dalších těchto vozů a pak série modelu Aero 662, jež se vyráběl od roku 1931. Vystavený je i vůz Aero 750 z roku 1933 vyrobený pro závodní účely, který se zúčastnil závodu Tisíc mil českých, v němž skončil na druhém místě.

FOTO: Rožmitál – sbírka aut Aero

Rožmitál – sbírka aut Aero - Expozice Aero (4)Rožmitál – sbírka aut Aero - Expozice Aero (1)Rožmitál – sbírka aut Aero - Expozice Aero (17)Rožmitál – sbírka aut Aero - Expozice Aero (16)Rožmitál – sbírka aut Aero - Expozice Aero (15)
Další fotky
Rožmitál – sbírka aut Aero - Expozice Aero (14)Rožmitál – sbírka aut Aero - Expozice Aero (12)Rožmitál – sbírka aut Aero - Expozice Aero (11)Rožmitál – sbírka aut Aero - Expozice Aero (10)Rožmitál – sbírka aut Aero - Expozice Aero (9)Rožmitál – sbírka aut Aero - Expozice Aero (8)Rožmitál – sbírka aut Aero - Expozice Aero (7)Rožmitál – sbírka aut Aero - Expozice Aero (6)Rožmitál – sbírka aut Aero - Expozice Aero (5)Rožmitál – sbírka aut Aero - Expozice Aero (3)Rožmitál – sbírka aut Aero - Expozice Aero (2)

Dalšími aerovkami je několik vozů modelu Aero 1000 v různých provedeních. Jednalo se o nejrychlejší malé aero zvané štika, jež s litrovým motorem dosahovalo rychlosti 100 kilometrů v hodině. Následuje jedenáct nejrůznějších provedení nejslavnějšího aera – Aero 30, mezi nimiž je i tzv. český jaguár, jehož bylo vyrobeno pouhých 299 kusů. Celkem bylo všech Aero 30 od roku 1934 do roku 1945 vyrobeno 7425 kusů.

Netušený svět za zrezivělými dveřmi v Národním muzeu

Ve sbírce nechybí ani několik vozů Aero 50 vybavených čtyřválcovým dvoutaktním motorem, s nímž dosahovaly rychlosti 135 kilometrů za hodinu. Většina těchto vozů má karoserii od firmy Sodomka.

Mimo řadu aerovek je v expozici také Tatra 12 z roku 1931 – limusina 2+2 dochovaná v původním stavu, Jawa Minor I – roadster 2 z roku 1939 a Škoda Felicie 701 – roadster 2+2 z roku 1960. Vystavený je i malý náklaďák Aero 150 z roku 1947 představující poválečnou snahu o uchování značky.

Na Berounsku zmizel hnědý Velorex. Škoda za odcizený veterán je 300 tisíc

 

19.3.2018
Středočeši cestující dennodenně vlakem do Prahy musí hladovět, anebo si vzít svačinu s sebou. České...
17.3.2018
Vybrat spoj a zaplatit jízdenku přes aplikaci v chytrém telefonu je čím dál běžnější formou...
14.3.2018
Zaměstnavatelé v Praze a Čechách (včetně středních Čech) očekávají v příštím čtvrtletí umírněné náborové plány.
12.3.2018
Desítkám dětí s lehkým až středním mentálním postižením nebo dokonce autismem hrozí, že přijdou o...
9.3.2018
Při příležitosti stého výročí vzniku Československa začala Nadace Partnerství pátrat po takzvaných Stromech svobody.
9.3.2018
Ve středních Čechách stále klesá počet lidí nakažených chřipkou a dalšími akutními respiračními chorobami.
9.3.2018
Město Dobříš ve spolupráci s Domem s pečovatelskou službou spustí od 1. dubna pilotní projekt...
9.3.2018
Policisté pátrají po dívce s trvalým pobytem v okrese Praha-západ, toho času svěřenkyni dětského domova...
8.3.2018
Železniční doprava na celém území středních Čech by měla být zapojena do jednotného systému s...
8.3.2018
Od Nového roku platí v Mníšku pod Brdy obecně závazná vyhláška zakazující provozovat ve městě...
Reklama