2℃
Dnes je 12. prosinec , svátek má Simona

Prokletý „Rathův kraj“. Kryje středočeské hejtmanství korupci?

Kdyby díry v silnicích ucpaly bankovkami, jezdilo by se krásně. S 1,8 miliardami korun je rozpočet Krajské správy a údržby silnic štědrý. A tak asi Středočeskému kraji nevadí, kam zmizelo 890 milionů korun.

Reklama

Bývalý šéf krajského finančního výboru Michael Pánek (ODS) před rokem upozornil na podezřelé zakázky při opravách silnic u příspěvkové organizace Krajská správa a údržba silnic (KSÚS) Středočeského kraje. Podle jeho analýzy si za období 2014 až 2016 vycucalo z kraje sedm stále stejných firem z více než šesti set fakturujících téměř 3 miliardy korun z celkových 5,5 miliard, které za toto období organizace vyplatila. „Nezvykle velká část svěřených prostředků, se kterými hospodaří KSÚS, je soutěžena v režimu Veřejná zakázka malého rozsahu,“ uvedl Pánek. Škodu odhadl v letech 2014 až 2017 na 890 milionů korun. A žádal proto audit.

Chceš prošetřovat? Tak skončíš!

Tím si ale jako koaliční zastupitel v holportu s hnutím ANO, STAN, ODS a Nezávislých Středočechů rozhněval hejtmanku Jaroslavu Pokornou Jermanovou (ANO) a s dobře placenou funkcí se rozloučil. Přišel tak o 80 tisíc korun měsíčně, služební vůz a další „držhubné“. Původní koalice se rozpadla, Jermanová si svou vládu pojistila sociálními demokraty a tichou podporou komunistů. A kraj vypsal tendr na auditora, který by Pánkovy pochybnosti vyvrátil.

Podhodnocený audit nic neodhalil

Vítězem se stala auditorská firma BDO Advisory za 551 850 korun, kterou kritizoval pro nezvykle nízkou cenu jak Pánek, tak tehdejší radní Martin Macháček (STAN). Auditor žádné zásadní nedostatky neshledal. „V objemu v jakém jsou soutěženy veřejné zakázky na KSÚS, z předložených podkladů a závěrů nevyplývá, že došlo k porušení právních předpisů či interních norem a byly shledány pouze teoretické nedostatky. Ze zjištění auditu tudíž nevyplývá, že by KSÚS porušovala právní předpisy,“ uvedl Miroslav Kvapil z BDO Advisory.

Kraj se bojí skandálu?

Ovšem Pánek zprávu auditora rozcupoval a ukázal prstem na vedení „Rathova kraje“, které prý nechalo účelově zkontrolovat jen oblasti, kde nehrozil průšvih. „Zadání auditu a jeho detailní zacílení vůbec nesměřuje do oblastí, kde zjevně existují významné nehospodárnosti a netransparentnosti KSÚS, na která poukazuje Zpráva předsedy finančního výboru. Jednoznačně tak vyplývá, že Rada kraje již od počátku účelově a zcela cíleně zadala obsah auditu tak, aby nesměřoval do oblastí, jež skutečně obsahují významné prvky nehospodárností KSÚS a možného korupčního jednání vedení této organizace,“ uvedl Pánek.

„Audit nezkoumal ekonomickou výhodnost nabídek a cirkulaci a provázanost firem, které vyhrávaly,“ dodal pro Náš REGION. Opoziční politik navíc připomněl, že kraj devět měsíců tajil některé údaje uvedené v auditu. „Devět měsíců tajily jednu třetinu auditu, byly tam začerněné údaje. Takto začernit audit a devět měsíců to tajit, je protizákonné. Já jako člen finančního výboru mám kontrolovat hospodaření příspěvkové organizace, které je začerněné, to nedává logiku,“ podivuje se Pánek.

Nespokojenost s menšinovou vládou hnutí ANO a ČSSD, kterou podporují komunisté, nabírá podle informací redakce na síle. Pohodové Vánoce a šťastný nový rok tak zřejmě nemusí mít první žena kraje Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO), která je v šestém měsíci těhotenství. Ačkoli se po šestinedělí plánuje vrátit do vedení kraje, může být už její židle obsazená.

Krampus jako chlupatá postava s rohy. Ukazují ho pohlednice až příliš děsivého?

Před 1 hodinou
Advent je sice už v plném proudu, kdo ale nemá adventní věnec nebo svícen, může...
Dnes, 11:30
To budete koukat! Vytvářet výstavy formou „směsky“ je dnes asi módní výstavnický trend, ale díky...
Dnes, 10:00
Rozchod je jedna z částí života, kterou si projde každý z nás. Není to jednoduché...
Dnes, 08:46
Miliardář Pavel Sehnal (ODA) byl zvolen místostarostou v Praze 18, kde vlastní letňanské výstaviště PVA...
Včera, 18:25
Rakovničtí zastupitelé schválili schodkový rozpočet pro rok 2019, plánované výdaje činí téměř 544 milionů korun,...
Včera, 17:30
Podle lidové víry sv. Lucie disponuje zvláštní mocí a dovede ochránit před čarodějnicemi. Z toho...
Včera, 16:00
Divácky oblíbená filmová komedie Martina Friče podle stejnojmenné pohádky Jana Drdy příští rok oslaví 60...
Včera, 14:23
Saint Francois se se svým výškovým rozpětím a možností všestranného sportovního vyžití řadí mezi klenoty...
Včera, 14:00
Odvěký boj, živý stromeček versus umělohmotný. Jeden ničí planetu při likvidaci, druhý končí ve sběrných...
Paní Svobodová (97) věnovala své úspory - 200 tisíc korun - dobrovolným hasičům. Je jejich fanynkou.
Včera, 11:00
Tomu se říká nevšední a ušlechtilý dárce a dar s velkým D! Dvě stě tisíc...
Reklama