-1℃
Dnes je 17. prosinec , svátek má Daniel

Ředitel dosazený ministrem likviduje zdravotní péči ve fakultní nemocnici

Zpravodaj z Moravskoslezského kraje hlásí redakci Našeho REGIONU krizový stav ve Fakultní nemocnici Ostrava. Nový ředitel Fakultní nemocnice Ostrava Evžen Machytka, dosazený ministrem zdravotnictví Vojtěchem Adamem odvolal už šestého přednostu kliniky. Bouří se 3300 zaměstnanců nemocnice i všechny odborové organizace.

Reklama

Přednosta gynekologicko-porodnické kliniky Ondřej Šimetka skončil ve funkci už v pátek. Ředitel nemocnice Evžen Machytka důvody odvolání Šimetky zveřejnil ve středu – po osobním setkání s odvolaným přednostou. „Důvodem odvolání docenta Šimetky z funkce přednosty Gynekologicko-porodnické kliniky bylo manažerské selhání, které spočívalo v nekoordinaci při vybavování nového pavilonu. Přednosta v nejexponovanější době odcestoval na tříměsíční zahraniční cestu. Došlo tím k dramatickému zpoždění otevření tohoto pavilonu. Původně jsme počítali s otevřením 1. září tohoto roku a skutečné otevření bude v první polovině roku příštího,“ uvedl Machytka.

Ochránkyně práv nepostupovala nestranně, tvrdí policie. Čeká za to Šabatovou trest?

S tím Šimetka nesouhlasí. „Je to nehoráznost. Ředitel lže. Mám v celé záležitosti naprosto čistý stůl. Veškeré podklady jsme odevzdávali už v loňském roce, tedy ještě před mým odjezdem do ciziny, jinak by mě bývalý ředitel nikam nepustil. Vše mohu doložit elektronickou komunikací. Zdržení zavinil nový ředitel a jeho tým,“ tvrdí Šimetka, který považuje zveřejněné důvody za smyšlené a zástupné. „Nikdy jsem nedostal žádné upozornění na nespokojenost s mou prací. Navíc v době mé zahraniční mise mělo vedení kontakty na lidi z kliniky, kterým mohli kdykoli zavolat jakýkoli doplňující dotaz k výběrovým řízením. Ale tak se nestalo. My jsme totiž veškeré naše požadavky na lůžka i přístroje dávno předali vedení,“ uvedl Šimetka a dodal, že i během své zahraniční mise byl ve spojení s nemocnicí i ředitelem. „Denně jsem řešil pracovní věci s FNO prostřednictvím e-mailu,“ dodal.

To potvrdil i bývalý ředitel nemocnice Svatopluk Němeček, kterého ministr zdravotnictví odvolal letos v únoru. „Samozřejmě, že přednosta kliniky vše odevzdal. I když si jeho humanitární práce velmi vážím, nepustil bych ho na misi do Timoru, pokud by nebylo z jeho strany hotovo vše pro klíčovou investici, jakou byla dostavba porodnice,“ říká Němeček.

V Ostravské fakultní nemocnici skončilo pod pomyslnou popravčí sekerou ředitele Machytky už pět zkušených přednostů – Igor Dvořáček (ústav soudního lékařství), Jana Dvořáčková (Ústav patologie), Arnošt Martínek (Interní klinika), Ondřej Šimetka (Gynekologicko-porodnická klinika), Miroslav Homza (Kardiovaskulární oddělení).

Kýla není banalita. I když vás nic nebolí, můžete umřít

„Pocit absolutní moci bez kontroly a nulové zodpovědnosti k vlastní organizaci. Likvidace špičkového šéfa porodnice může skončit rozpadem celého porodnického týmu. Jak budou v Moravskoslezském kraji zajištěna riziková těhotenství a jejich porody?! Zajímá to někoho?“ napsal v úterý na Twitter například lékař a bývalý dlouholetý ředitel FNO Svatopluk Němeček.

Praktici všichni zaměstnanci už jen nevěřícně kroutí hlavami, situace v nemocnici je tak vyhrocená, že se všechny odborové organizace působící ve FNO spojily a odeslaly otevřený dopis do rukou nejen ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha, ale také premiéra Andreje Babiše.

„Nesouhlasíme s řízením FNO pod vedením ředitele Evžena Machytky. Jako zástupci zaměstnanců všech profesí vyjadřujeme a máme oprávněné obavy o další fungování. Jeho kroky považujeme za naprosto kontraproduktivní a ohrožující další fungování FNO a následně i LFOU. S ohledem na tato rozhodnutí stávajícího ředitele FNO je nutné zmínit i skutečnost o obsazování pozic náměstků ředitele FNO bez výběrového řízení. Jedná se v současné době už o čtyři osoby,“ píše se ve společném prohlášení výboru a dozorčí rady Základní organizace Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR.

Před 2 hodinami
Nejsilnější náborové plány pro první čtvrtletí roku 2019 hlásí Praha s čistým indexem trhu práce...
Před 3 hodinami
Rčení „Labutí píseň“ slyšel už každý z nás. Je pravda, že většina lidí ví, co...
Dnes, 14:00
Chudí a bohatí lidé se prostě chovají každý jinak. Možná stačit jen něco málo změnit...
Dnes, 11:34
13. ročník hudebního festivalu Rockový Slunovrat proběhne ve dnech 31. 5. a 1. 6. 2019...
Dnes, 11:30
Destilát romantiky, pravý balzám na ženské srdce a předmět posměchu pro jejich protějšky. Dobře vědí,...
Dnes, 10:32
Bezmála dvě stovky pedagogů se setkaly na půdě Karlovy univerzity, aby sdílely své zkušenosti s...
Dnes, 10:00
Lazar z Betanie, známý také jako sv. Lazar nebo „Lazar čtyř dnů“ byl Ježíšův přítel....
Dnes, 08:00
Při vyslovení jména Wes Studi si jej málokterý divák spojí se známou filmovou tváří. Když...
Včera, 14:00
Je tu poslední adventní víkend. Nejkrásnější svátky v roce klepou na dveře a nejeden z...
Včera, 11:30
Možná vás tahle skutečnost překvapí, možná jste něco podobného naopak čekali. Věřili byste tomu, že...
Reklama