2℃
Dnes je 20. leden , svátek má Ilona

Reformy ho stály život. Ministr financí Alois Rašín se před 95 lety stal první obětí atentátu v Československu

Další fotky

V pátek 5. ledna uběhlo 95 let od prvního československého atentátu. Jeho obětí byl prvorepublikový ministr financí a poslanec Alois Rašín, který za první světové války málem skončil na oprátce kvůli svému aktivismu. V říjnu roku 1918 sepsal první československý zákon o založení republiky a o rok později svou měnovou reformou podpořil vznik československé koruny. V roce 1923 se ovšem znelíbil mladému anarchokomunistovi Šoupalovi, který po něm v pátek 5. ledna 1923 dvakrát vystřelil z pistole, což se Rašínovi stalo osudným.

Reklama

Alois Rašín byl dvakrát prvorepublikovým ministrem financí, ve funkci ale nikdy nevydržel ani celý rok. Poprvé v této funkci byl od listopadu 1918 do července 1919, podruhé od října 1922 do února 1923, od roku 1918 do své smrti v únoru 1923 byl poslanec Národního shromáždění ČSR. Nacionalisticky orientovaný Rašín byl zamlada radikálem a postupem času se stal konzervativcem.

Historicky první vánoční projev prezidenta zazněl před 84 lety. Co TGM vzkazoval občanům Československa?

Znelíbil se mladému anarchokomunistovi, který se až do smrti nevzdal svého přesvědčení

Alois Rašín byl před 95 lety, v pátek 5. ledna 1923, vážně postřelen anarchokomunistou Josefem Šoupalem. K atentátu došlo ráno u Rašínova bydliště v Žitné ulici. Jedna ze dvou kulek zasáhla jedenáctý obratel, roztříštila ho a uvízla v něm. Rašín se trápil ještě několik týdnů v bolestech. Kulka mu poranila míchu a ministr financí Rašín ochrnul na nohy, dále trpěl poruchou střev a močového měchýře.

FOTO: Uplynulo 95 let od prvního československého atentátu na Aloise Rašína

Uplynulo 95 let od prvního československého atentátu na Aloise Rašína - Alois RašínUplynulo 95 let od prvního československého atentátu na Aloise Rašína - Josef ŠoupalUplynulo 95 let od prvního československého atentátu na Aloise Rašína - Alois RašínUplynulo 95 let od prvního československého atentátu na Aloise Rašína - Alois RašínUplynulo 95 let od prvního československého atentátu na Aloise Rašína - Alois Rašín
Další fotky
Uplynulo 95 let od prvního československého atentátu na Aloise Rašína - Alois RašínUplynulo 95 let od prvního československého atentátu na Aloise Rašína - Alois Rašín

Začátkem konce byla infekce mozkomíšního moku, bakteriální sněť a sepse. Alois Rašín zemřel v neděli 18. února 1923 v ranních hodinách a je pohřbený v Dejvicích na hřbitově Šárka u kostela sv. Matěje.

„Ono je to těžké. Kde hrozí bída, tam hrozí socialismus. A kde hrozí socialismus, tam hrozí bída.“

Kdo byl Rašínův vrah?

Rašínův devatenáctiletý vrah byl odsouzen na 18 let. Nízký trest dostal z toho důvodu, že byl v té době ještě nezletilý. Člověk se u nás tehdy stával plnoletým až v 21 letech. Pobyt ve vězení mu byl kvůli nedobrému chování prodloužen o dva roky. Josef Šoupal byl kritikem prvorepublikového kapitalismu a člen komunistické strany, ze které později vystoupil. Jeho nenávist vůči kapitalismu ho dohnala až k vraždě.

„Stal jsem se nástrojem osudu a nestydím se za to. Nechtěl jsem zabíti Rašína, chtěl jsem zabíti Živnostenskou banku. Mířil jsem na člověka, jenž šel tvrdě přes lidské hoře a slzy, ale chtěl jsem zasáhnout to, co reprezentovalo kapitalismus, rdousící tisíce mých bratří.“ Tato věta zazněla v prohlášení u soudu z úst Šoupalova právníka.

Po konci druhé světové války si Josef Šoupal změnil jméno. Stal se z něj Ilja Pravda, odstěhoval se do severních Čech a až do své smrti v roce 1959 byl přesvědčeným komunistou.

Karel Čapek: Předčasná smrt v roce 1938 ho „zachránila“ před nacisty. Jeho manželka se zhroutila

Aloisi Rašínovi kvůli aktivismu hrozil trest smrti a dvakrát přišel o titul

Alois Rašín byl absolventem Právnické fakulty UK. Během svých studií se politicky angažoval. Díky své angažovanosti ztratil akademický titul a byl odsouzen na dva roky ve vězení. Po roce a půl byl amnestován a získal zpět svůj titul doktora práv.

Během první světové války se stal členem hlavní organizace domácího odboje Maffie. V roce 1915 ho zatkli a spolu Karlem Kramářem a dalšími byl v červenci 1916 odsouzen k trestu smrti kvůli velezradě a vyzvědačství a znovu ztratil svůj titul JUDr. Nástup císaře Karla I. na rakousko-uherský trůn ho zachránil před popravou. Jeho trest mu byl zmírněn na deset let a v červenci 1917 byl spolu s ostatními odsouzenými amnestován. Poté se ihned zapojil do politického života a byl mu navrácen akademický titul.

Malíř Josef Lada zesnul před 60 lety. Dnes patří mezi nejoblíbenější autory na tuzemských aukcích

Vyhlásil samostatné Československo a stvořil československou korunu

O rok později, 28. října 1918 vyhlásil společně s A. Švehlou, J. Stříbrným, F. Soukupem a V. Šrobárem samostatný stát. Antonín Rašín napsal text prvního zákona o zřízení samostatného státu. Rašín se měl stát ministrem vnitra, ale nakonec přijal funkci ministra financí. Vytvořil také československou měnovou reformu.

Jejím cílem byla odluka československého peněžního oběhu od ostatních částí bývalého Rakouska-Uherska. Výsledkem byla vlastní měna spojená se zlatem.

Jak to probíhalo? V noci z 25. na 26. února se uzavřely československé hranice. Veškerý pohyb osob a zboží přes hranice byl zastaven, včetně poštovního styku. Padesát procent rakousko-uherských bankovek bylo ve dnech 3. až 9. března 1919 okolkováno a zůstalo v oběhu a druhá polovina byla zadržena jakožto nucená státní půjčka. Poté byly vydány vládní dluhopisy, které se nedaly převádět a byly na konkrétní jméno.

Koruna československá vznikla v dubnu 1919 a stala se jednou z nejstabilnějších evropských měn.

Smutné výročí: Karel Černoch měl problémy s komunisty a léta bojoval s rakovinou. Opustil nás před 10 lety

Negativní dopady měnové reformy

Ale ani tento úspěch se neobešel bez negativních dopadů. Cenová hladina se v letech 1921 až 1923 snížila o 43 procent a export klesl o 53 procent. Také nezaměstnanost vzrostla ze 72 na 207 tisíc lidí.

„Při hájení silné československé koruny byl až asociální a do určité míry fanatický. Měnová politika pro něj byla priorita a sociální aspekty odsouval stranou s tím, že to lidé musí ještě chvíli vydržet,“ uvedla historička Jana Čechurová z Filozofické fakulty UK pro Českou televizi.

FOTO: Uplynulo 95 let od prvního československého atentátu na Aloise Rašína

Uplynulo 95 let od prvního československého atentátu na Aloise Rašína - Alois RašínUplynulo 95 let od prvního československého atentátu na Aloise Rašína - Josef ŠoupalUplynulo 95 let od prvního československého atentátu na Aloise Rašína - Alois RašínUplynulo 95 let od prvního československého atentátu na Aloise Rašína - Alois RašínUplynulo 95 let od prvního československého atentátu na Aloise Rašína - Alois Rašín
Další fotky
Uplynulo 95 let od prvního československého atentátu na Aloise Rašína - Alois RašínUplynulo 95 let od prvního československého atentátu na Aloise Rašína - Alois Rašín

 

Před 2 hodinami
Třináctiletá Alice Jelínková odjela v pátek dopoledne autobusem do Prahy. Odsud se pak v 16.50...
Včera, 14:50
Komerční článek
Tři stateční zhubli pod vedením odborníků ze STOBu 131 kilo (Jirka 31 kg, Vašek 27...
18.1.2018
Siný vítr způsobuje pády stromů, větví a ztrátu elektřinu po celé republice, i ve středních...
18.1.2018
Meteorologové vydali výstrahu před silným sněžením a nárazovými větry, které mohou místy dosahovat rychlosti až...
18.1.2018
Ceny pohonných hmot ve středních Čechách mírně vzrostly. Litr benzinu stojí průměrně 31,08 koruny, o...
18.1.2018
Silnice v Česku jsou po nočním sněžení s opatrností sjízdné. Na řadě míst zůstává rozbředlý...
17.1.2018
Sníh dnes komplikoval dopravu v celém Česku. Například dálnice D1 na Vysočině byla neprůjezdná kvůli...
17.1.2018
Marně budou lidé hledat ve svých schránkách volební lístky před druhým kolem letošních prezidentských voleb. ...
17.1.2018
Středočeské silnice jsou dnes s opatrností sjízdné, místy jsou na nich zbytky sněhu. Zledovatělá vrstva...
16.1.2018
Naše stověžaté město se objevilo ve výběru New York Times. Bylo zařazeno mezi 52 tipů...
Reklama