-8℃
Dnes je 19. březen , svátek má Josef

Ropid letos podruhé mění noční linky. Tentokrát pozitivně, posiluje dopravu v centru

Komentář Ondřeje Matěje Hrubeše k plánovaným změnám nočních linek. V říjnu dochází v Praze k dalším celopražským změnám v linkách MHD. Kolikáté už to jsou za poslední rok ani nelze spočítat, ale jedná se o druhou velkou změnu v linkách noční dopravu v letošním roce. Na jaře Ropid kompletně přečísloval všechny noční linky z pětkové řady do devítkové.

Reklama

Důvodem byla prý potřeba uvolnit pětkovou řadu pro příměstské linky, ale dodnes není pětková řada používána a tak se mohlo přečíslování a přetrasování linek udělat v jeden termín.

Jen Praha mění noční linky 2x ročně

Neznám jiné město, které by měnilo noční MHD dvakrát ročně. Opět jsme v něčem první. A co hůř, sám Ropid říká, že tohle není konečný dlouhodobý stav a do budoucna plánuje další „překopání“ nočních linek.

noční busy

Posílení centra vítám

Nyní naplánované změny jsou rozumné a opravdu zlepší noční dopravu v Praze. Nové autobusové linky jezdící přes centrum Prahy odlehčí přeplněným tramvajím. Vítám také vlašťovku v podobně tangenciální linky 913 spojující sever a jih Prahy na úrovni Prosek – Vysočany – Flora – Vršovice.

noční busy 2

Linky musí reagovat na změnu nočního života

Ale připojuji se k názoru Ropidu, že je potřeba noční linkové schéma udělat nové a zcela načisto. V posledních letech se noční doprava velmi rozšířila i do menších městských částí, avšak formou přílepků ke stávající až historické síti. Navíc se v Praze za poslední roky změnil noční život, který se přesunul do oblasti Dlouhé třídy (přes léto také oblast „náplavky“ u Palackého náměstí) a Lazarská zůstala jen přestupním bodem, nikoliv hlavním počátkem nočních cest do domovů. Proto je škoda, že ani teď se nepodařilo uskutečnit komplexní změny. To je ovšem dáno nevyčleněním dostatečného množství finančních prostředků od města.

Detailní informace o nočních linkách si můžete přečíst ve článku Od října v noci pohodlněji. ROPID posílí noční spoje na kraji Prahy.

Od října v noci pohodlněji. ROPID posílí noční spoje na kraji Prahy

FOTO: Ropid letos po druhé mění noční linky. Tentokrát pozitivně, posiluje dopravu v centru

Ropid letos po druhé mění noční linky. Tentokrát pozitivně, posiluje dopravu v centru - noční busy hlavní fotoRopid letos po druhé mění noční linky. Tentokrát pozitivně, posiluje dopravu v centru - noční busyRopid letos po druhé mění noční linky. Tentokrát pozitivně, posiluje dopravu v centru - noční busy 2Ropid letos po druhé mění noční linky. Tentokrát pozitivně, posiluje dopravu v centru - autobusyRopid letos po druhé mění noční linky. Tentokrát pozitivně, posiluje dopravu v centru - autobusy 4
Další fotky
Ropid letos po druhé mění noční linky. Tentokrát pozitivně, posiluje dopravu v centru - autobusy 3Ropid letos po druhé mění noční linky. Tentokrát pozitivně, posiluje dopravu v centru - autobusy 2

Zdroj: http://mhd86.cz, autor: Ondřej Matěj Hrubeš

Dnes, 16:02
Sněmovní výbory se budou zabývat návrhem na to, aby došlo k 19% zdanění církevních restitucí,...
Dnes, 13:55
Název tento materiál dostal kvůli tomu, že byl před desítkami let považován za materiál budoucnosti...
Dnes, 13:30
Ze závěrů australsko-singapurské studie publikované v odborném časopise Ophtalmology vyplývá, že v roce 2050 může...
Dnes, 13:00
Rozpočet Prahy pro letošní rok počítá mimo jiné s částkou 30 661 000 korun na...
17.3.2018
Chcete využít volna a o víkendu někam vyrazit? Nabízíme vám pět zajímavých rozhleden ve Středních...
17.3.2018
Vydejte se za J. E. Purkyněm a Koptovými do Libochovic, města ležící při Ohři v...
17.3.2018
Bohatýr ducha a práce – stojí na náhrobku Josefa Hlávky v jeho rodných Přešticích. Dobře...
16.3.2018
Václav Neckář patří mezi legendy české hudební scény. Zpěvák s nezaměnitelným hlasem se stal hvězdou...
16.3.2018
Podle nejnovějších údajů má naše armáda 23 184 vojáků, 6515 civilních a 1148 státních zaměstnanců....
15.3.2018
Před pár dny přišel režisér a dramaturg Antonín Kachlík do klubu Jazzové sekce (ve Valdštejnské...
Reklama