28℃
Dnes je 22. červen , svátek má Pavla

Potřebují v Horních Počernicích druhou čistírnu odpadních vod? Stávající prý nestačí síly a zapáchá

Při nedávném jednání pražského zastupitelstva se strhla diskuse kolem situace v Horních Počernicích, kde je podle místních potřeba druhá čistírna odpadních vod, která by měla být umístěna na Sychrově. Pro novou zástavbu ta stávající totiž nestačí. Část zastupitelů má jiný názor.

Reklama

Návrh byl původně připraven k neschválení. „Podle vyjádření Pražské vodohospodářské společnosti i generelu odvodnění by se mělo jít cestou rozšíření stávající čistírny odpadních vod, nikoli stavění nové,“ řekla radní Petra Kolínská. Zároveň uvedla, že městská část Horní Počernice má několik usnesení, která tuto novou čistírnu požadují, protože ta stávající má vyčerpanou kapacitu. „Městská část ve svém usnesení také deklarovala, že tato nová čistírna neznamená požadavek na zástavbu okolí nové čistírny,“ dodala.

Přítomný zastupitel městské části Praha 20 Vilém Čáp uvedl, že změna je pro Horní Počernice důležitá, neřku-li zásadní. „Stávající počernická čistička Čertousy je přetížená. Již podruhé neobdržela kladné stanovisko EIA na projekt zvýšení své kapacity. To spočívá v dostavbě nové linky. Nejedná se o žádnou renovaci. Čistírna odpadních vod Čertousy navíc silně zapáchá, jsou překročeny imisní limity a je umístěna v nevyhovující vzdálenosti od obytné zástavby. Vyhnívající nádrže jsou asi dvacet metrů od obytných domů,“ řekl Čáp.

FOTO: Čistička Horní Počernice

Čistička Horní Počernice - Horní Počernice 7 – foto ACČistička Horní Počernice - Horní Počernice 8 – foto ACČistička Horní Počernice - Horní Počernice 2 – foto ACČistička Horní Počernice - Horní Počernice (3)Čistička Horní Počernice - Potřebují v Horních Počernicích druhou čistírnu odpadních vod? Stávající prý nestačí síly a zapáchá
Další fotky
Čistička Horní Počernice - Horní Počernice (4)

Bod byl přerušen

Zastupitel Petr Šimůnek (KSČM) podpořil jeho návrh na změnu územního plánu, aby čistírna mohla být postavena, část koalice, která vede město, byla proti. „Vzhledem k nové zástavbě stávající čistička v Horních Počernicích nestačí. Podporujeme proto požadavky místních obyvatel na zřízení nové na východě městské části,“ uvedla pro Náš REGION Šimůnkova stranická kolegyně, zastupitelka Marta Semelová. Nakonec byl bod – na návrh Jiřího Nouzy (TOP 09) – přerušen.

Podle slov radní Jany Plamínkové (STAN, Trojkoalice) nemělo dojít k povolení zástavby tak blízko původní čistírny, ale „někdo to povolil“ a „v dané situaci je asi pro ty lidi výhodnější, aby tam opravdu vznikla nová čistírna odpadních vod“. K řešení vybízel i zastupitel Milan Slezák (ČSSD).

Zámek Chvaly, tvrz a kostel – dotek romantiky v Horních Počernicích

Potřebná, nebo nepotřebná?

Proti výstavbě nové čističky se vyslovil Matěj Stropnický (Zelení, Trojkoalice). Řekl, že se jedná se o nejvýchodnější výspu hlavního města vůbec. „Jaká je ekonomická logika toho, že se postaví čistírna odpadních vod takhle vzdálená od jakékoli zástavby?“ ptal se.

Podle pražského zastupitele a starosty sousedních Běchovic Ondřeje Martana (ODS) je nová čistička potřebná. „Doporučoval bych všem, kteří o tom mluví, aby se tam jeli podívat a zjistili pravý stav věci. Kromě toho, že rozšíření kapacity stávající čističky je velmi problematické a složité, tak její okolí trpí zápachem tak strašným, že si neumíte představit vedle toho vůbec žít,“ zdůraznil.

Před 56 minutami
Návrh zahradnice z Čakovic Marie Široké, která požádala o změnu územního plánu v části Třeboradice,...
Dnes, 12:20
Až do konce července se mohu návštěvníci městského muzea potěšit panenkami a kočárky sběratelky Evy...
19.6.2018
Ve Středočeském kraji by mělo vzniknout až 18 nových přístavišť. Vlastní budování spadá pod Ředitelství...
16.6.2018
V Benátkách nad Jizerou na Mladoboleslavsku byl slavnostně otevřen upravený podzámecký park. Město za jeho...
13.6.2018
Odborníci z Kloknerova ústavu v oficiální zprávě potvrdili, že lávka přes řeku Labe v Nymburce...
11.6.2018
Glucly je designově a uživatelsky přívětivá mobilní aplikace pro monitoring cukrovky, která po uvedení bude...
10.6.2018
Provoz na železničním koridoru z Prahy do Děčína mezi Kralupy nad Vltavou a Nelahozevsí zastavil...
Nádraží Čelákovice
9.6.2018
Čelákovice v následujících letech zrevitalizují městskou část Jiřina. Opraví kanalizaci, vodovod, dešťovou kanalizaci, veřejné osvětlení,...
8.6.2018
Jednou z velikých výhod Jesenice je poloha v blízkosti hlavního města. Mnoho jejích obyvatel využívá...
7.6.2018
O 10 milionů cestujících víc umožní přepravit paralelní dráha na ruzyňském letišti. Ponese to s...
Reklama