8℃
Dnes je 21. duben , svátek má Alexandra

Přeplněná škola ve Všenorech: Pomůže rozšíření, nebo je potřeba postavit novou?

Při bouřlivé veřejné diskusi ohledně územního plánu Všenor padlo mimo jiné i to, že pokud by došlo k výstavbě bytových domů, je třeba zajistit i občanskou vybavenost, tedy například obchody, lékárnu, zdravotnické středisko… Hodně lidí v sále obecního úřadu hovořilo především o tom, že obci by se hodila ještě jedna základní škola.

Reklama

Investor Richard Chlad z firmy Krijcos uvedl, že stavění nových základních a mateřských škol nepovažuje za efektivní, lepší mu přijde rozšiřování kapacit těch stávajících. Všenory mají v současné době jednu veřejnou základní a mateřskou školu a jednu soukromou mateřskou školu. Kdyby byly v areálu Krijcos postaveny nové byty a do obce přibylo asi šest set občanů včetně dětí (rozhodnout by o tom mělo lednové referendum, mnoho místních to odmítá), nová škola nebo rozšíření kapacity té stávající by bylo nutností. Totéž se týká školek. V diskusi na obecním úřadě zaznělo, že už v současné době je situace napjatá, neboť základní všenorskou školu navštěvují i »přespolní«, jedná se o spádovou školu. S kapacitami škol se potýkají i jiné obce, nejen na Praze-západ. Školní kapacity budou rozšiřovány kupříkladu i v Jirnech (Praha-východ).

Shoda napříč politickým spektrem

Problému v obecné rovině se věnovali politici v rámci kulatého stolu Stálé komise asociací ve vzdělávání a EDUin s názvem »Co plánují politické strany pro oblast školství po volbách?«. „Veřejné školství je podfinancované, je třeba dávat do něj peníze. S obcemi dlouhou dobu nikdo nekomunikoval, nikdo se jich na nic neptal, chceme vytvořit síť základních škol, které vnímáme jako srdce obcí. Zvedlo se rozpočtové určení daní, příspěvek na žáka se zvedl z 8 na 13 tisíc korun, od 1. ledna příštího roku by to mělo být znát,“ uvedla exministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD). „Pokud škola nebude kvalitní, počty žáků budou ubývat a školy tím pádem dostanou méně peněz,“ doplnil místopředseda Poslanecké sněmovny Petr Gazdík (STAN).

„Zvyšují se počty žáků, chybí nejen kapacity základních a mateřských škol, ale také školních družin, je třeba vytvořit podmínky vedoucí ke zlepšení stavu,“ řekla poslankyně Marta Semelová (KSČM). Podle Václava Klause ml. (ODS) musí být regionální školství na prvním místě, je třeba snížit rozdíly v situaci jednotlivých krajů. Situací se zabývají i odbory, na zářijovém protestním mítinku v Betlémské kapli uvedla prezidentka Asociace ředitelů základních škol Hana Stýblová, že do základních škol nastupují silné ročníky a v budoucích letech budou chybět nejen kapacity škol, ale i učitelé. Problém se palčivě týká nejen malých obcí (včetně těch kolem Prahy), ale i okrajových městských částí hlavního města. A je vidět, že v tomto směru panuje shoda napříč spektrem.

Včera, 09:05
Ve Vodochodech bude nová mateřská škola. Vznikne díky projektu spolufinancovanému Evropskou unií v rámci Evropského...
19.4.2018
V sobotu 21. dubna budou v budově TJ Sokol Veltěž potřebovat každou šikovnou ruku. Chystá...
19.4.2018
Ve Vinoři se uskutečnila tradiční jarní výstava tamních zahrádkářů ve velikonočním duchu. K vidění byly...
Martin Maxa a Jiří Zbořil
18.4.2018
V pátek 27. dubna od 19 hodin se mohou nejen lidé z Odoleny Vody těšit...
18.4.2018
Nejslavnější knižní postava vojáka císaře pána, Josefa Švejka. Stvořil ji spisovatel Jaroslav Hašek, namaloval Josef...
18.4.2018
Lampy už v Praze svítí takřka 171 let, respektive bez půl roku. Premiéru měly 15....
17.4.2018
Soutěž o nejlepší kompost je vyhlášen v obci Odolena Voda, určen je všem místním občanům,...
14.4.2018
Počasí láká k výletům. Pokud hledáte neobyčejný, pak je jedinečným lákadlem procházka zámeckým parkem Veltrusy,...
13.4.2018
V Čakovicích by mělo "vyrůst" nové kulturní centrum a literární kavárna. V současné době tam...
13.4.2018
V Kralupech nad Vltavou se vinné révě moc nedařilo, ale v jejich okolí ano. Vinařská...
Reklama