2℃
Dnes je 22. říjen , svátek má Sabina

Přeplněná škola ve Všenorech: Pomůže rozšíření, nebo je potřeba postavit novou?

Při bouřlivé veřejné diskusi ohledně územního plánu Všenor padlo mimo jiné i to, že pokud by došlo k výstavbě bytových domů, je třeba zajistit i občanskou vybavenost, tedy například obchody, lékárnu, zdravotnické středisko… Hodně lidí v sále obecního úřadu hovořilo především o tom, že obci by se hodila ještě jedna základní škola.

Reklama

Investor Richard Chlad z firmy Krijcos uvedl, že stavění nových základních a mateřských škol nepovažuje za efektivní, lepší mu přijde rozšiřování kapacit těch stávajících. Všenory mají v současné době jednu veřejnou základní a mateřskou školu a jednu soukromou mateřskou školu. Kdyby byly v areálu Krijcos postaveny nové byty a do obce přibylo asi šest set občanů včetně dětí (rozhodnout by o tom mělo lednové referendum, mnoho místních to odmítá), nová škola nebo rozšíření kapacity té stávající by bylo nutností. Totéž se týká školek. V diskusi na obecním úřadě zaznělo, že už v současné době je situace napjatá, neboť základní všenorskou školu navštěvují i »přespolní«, jedná se o spádovou školu. S kapacitami škol se potýkají i jiné obce, nejen na Praze-západ. Školní kapacity budou rozšiřovány kupříkladu i v Jirnech (Praha-východ).

Shoda napříč politickým spektrem

Problému v obecné rovině se věnovali politici v rámci kulatého stolu Stálé komise asociací ve vzdělávání a EDUin s názvem »Co plánují politické strany pro oblast školství po volbách?«. „Veřejné školství je podfinancované, je třeba dávat do něj peníze. S obcemi dlouhou dobu nikdo nekomunikoval, nikdo se jich na nic neptal, chceme vytvořit síť základních škol, které vnímáme jako srdce obcí. Zvedlo se rozpočtové určení daní, příspěvek na žáka se zvedl z 8 na 13 tisíc korun, od 1. ledna příštího roku by to mělo být znát,“ uvedla exministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD). „Pokud škola nebude kvalitní, počty žáků budou ubývat a školy tím pádem dostanou méně peněz,“ doplnil místopředseda Poslanecké sněmovny Petr Gazdík (STAN).

„Zvyšují se počty žáků, chybí nejen kapacity základních a mateřských škol, ale také školních družin, je třeba vytvořit podmínky vedoucí ke zlepšení stavu,“ řekla poslankyně Marta Semelová (KSČM). Podle Václava Klause ml. (ODS) musí být regionální školství na prvním místě, je třeba snížit rozdíly v situaci jednotlivých krajů. Situací se zabývají i odbory, na zářijovém protestním mítinku v Betlémské kapli uvedla prezidentka Asociace ředitelů základních škol Hana Stýblová, že do základních škol nastupují silné ročníky a v budoucích letech budou chybět nejen kapacity škol, ale i učitelé. Problém se palčivě týká nejen malých obcí (včetně těch kolem Prahy), ale i okrajových městských částí hlavního města. A je vidět, že v tomto směru panuje shoda napříč spektrem.

Dnes, 16:45
Hasiči vyjeli v neděli po poledni k požáru kůlny v Čelákovicích u Prahy. V kůlně...
Dnes, 16:00
O vojenská pietní místa nejen na hřbitově v Brandýse nad Labem-Staré Boleslavi se stará amatérský...
19.10.2018
Na dalších dvou radnicích malých částí Prahy je už vybrán starosta. Zličín nadále povede Marta...
17.10.2018
Ve čtvrtek 18. října od 18 hodin se v Neratovicích uskuteční povolební shromáždění, které svolává...
16.10.2018
Devatenáctitisícové souměstí Brandýs nad Labem - Starou Boleslav povede po volbách koalice hnutí Podpora občanů...
16.10.2018
Hasiči dohašují skrytá ohniska po požáru haly výrobce kovového nábytku Kovona v Lysé nad Labem....
15.10.2018
Sourozenci Ptáčkovi nezahálejí. Martina Ptáčková je jediná Češka, která vyhrála Mistrovství světa v Rusku v...
15.10.2018
Lysou nad Labem na Nymbursku povedou ČSSD, ODS, ANO a Naše Lysá. Zástupci stran uzavřeli...
15.10.2018
Letošní, už pátý ročník Mezinárodního dne archeologie v areálu zámku v Roztokách, se ponese v...
15.10.2018
"Ve středu 10. října v pět hodin ráno pomohl babybox v Městské nemocnici Neratovice nechtěnému...
Reklama