28℃
Dnes je 23. červenec , svátek má Libor

Přeplněná škola ve Všenorech: Pomůže rozšíření, nebo je potřeba postavit novou?

Při bouřlivé veřejné diskusi ohledně územního plánu Všenor padlo mimo jiné i to, že pokud by došlo k výstavbě bytových domů, je třeba zajistit i občanskou vybavenost, tedy například obchody, lékárnu, zdravotnické středisko… Hodně lidí v sále obecního úřadu hovořilo především o tom, že obci by se hodila ještě jedna základní škola.

Reklama

Investor Richard Chlad z firmy Krijcos uvedl, že stavění nových základních a mateřských škol nepovažuje za efektivní, lepší mu přijde rozšiřování kapacit těch stávajících. Všenory mají v současné době jednu veřejnou základní a mateřskou školu a jednu soukromou mateřskou školu. Kdyby byly v areálu Krijcos postaveny nové byty a do obce přibylo asi šest set občanů včetně dětí (rozhodnout by o tom mělo lednové referendum, mnoho místních to odmítá), nová škola nebo rozšíření kapacity té stávající by bylo nutností. Totéž se týká školek. V diskusi na obecním úřadě zaznělo, že už v současné době je situace napjatá, neboť základní všenorskou školu navštěvují i »přespolní«, jedná se o spádovou školu. S kapacitami škol se potýkají i jiné obce, nejen na Praze-západ. Školní kapacity budou rozšiřovány kupříkladu i v Jirnech (Praha-východ).

Shoda napříč politickým spektrem

Problému v obecné rovině se věnovali politici v rámci kulatého stolu Stálé komise asociací ve vzdělávání a EDUin s názvem »Co plánují politické strany pro oblast školství po volbách?«. „Veřejné školství je podfinancované, je třeba dávat do něj peníze. S obcemi dlouhou dobu nikdo nekomunikoval, nikdo se jich na nic neptal, chceme vytvořit síť základních škol, které vnímáme jako srdce obcí. Zvedlo se rozpočtové určení daní, příspěvek na žáka se zvedl z 8 na 13 tisíc korun, od 1. ledna příštího roku by to mělo být znát,“ uvedla exministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD). „Pokud škola nebude kvalitní, počty žáků budou ubývat a školy tím pádem dostanou méně peněz,“ doplnil místopředseda Poslanecké sněmovny Petr Gazdík (STAN).

„Zvyšují se počty žáků, chybí nejen kapacity základních a mateřských škol, ale také školních družin, je třeba vytvořit podmínky vedoucí ke zlepšení stavu,“ řekla poslankyně Marta Semelová (KSČM). Podle Václava Klause ml. (ODS) musí být regionální školství na prvním místě, je třeba snížit rozdíly v situaci jednotlivých krajů. Situací se zabývají i odbory, na zářijovém protestním mítinku v Betlémské kapli uvedla prezidentka Asociace ředitelů základních škol Hana Stýblová, že do základních škol nastupují silné ročníky a v budoucích letech budou chybět nejen kapacity škol, ale i učitelé. Problém se palčivě týká nejen malých obcí (včetně těch kolem Prahy), ale i okrajových městských částí hlavního města. A je vidět, že v tomto směru panuje shoda napříč spektrem.

21.7.2018
Kriminalisté hledají pachatele, kteří v rodinném domě přepadli a svázali poškozenou. 
20.7.2018
Hasiči vyjížděli k požáru posečeného pole u areálu chemických provozů v Kralupech nad Vltavou na...
19.7.2018
Čelákovice musejí nechat vyměnit všechny popelnice na bioodpad, které obyvatelům rozdaly v květnu. Důvodem je...
19.7.2018
Hasiči dnes odpoledne vyjížděli k požáru posečeného pole u areálu chemických provozů v Kralupech nad...
19.7.2018
Americký pivot Alex Davis zůstává hráčem Nymburka. Vedení patnáctinásobného českého mistra uzavřelo s šestadvacetiletý basketbalistou...
17.7.2018
Basketbalistům Nymburku se změnil jeden soupeř v základní skupině Ligy mistrů. Turecký klub Eskisehir se...
12.7.2018
Čelákovice mají nově zrestaurovanou historickou hasičskou stříkačku, kterou si pořídily v 19. století. Město za...
12.7.2018
Praha po více než 11 letech obnovuje bytovou výstavbu. Na Černém Mostě vznikne 182 nových...
11.7.2018
Dva řidiči motorových vozidel zřejmě nečekali silniční kontrolu.
10.7.2018
V roce 2012 byl založen Městský útulek pro psy Kralupy nad Vltavou Lesan, který se...
Reklama