-1℃
Dnes je 18. listopad , svátek má Romana

V Březiněvsi kandidují jen Občané pro Březiněves. V současné době se potýkají se suchem

Stejná situace jako při komunálních volbách v roce 2014. V pražské Březiněvsi kandiduje pouze sdružení Občané pro Březiněves, vítěz je tedy jistý. Starosta Jiří Haramul i další zastupitelé se tak mohou vedle kampaně v klidu věnovat i práci pro městskou část, aniž by jim šlapala na paty konkurence.

Reklama

V současné době se stejně jako jinde v Březiněvsi potýkají se suchem. Když jsme starostu oslovili, říkal, že snad po dlouhém suchu přijde přívalový déšť. „Nedostačuje nám voda ve vrtech a studních na zalévání trávy na fotbalových hřištích, v parcích a ve veřejném prostoru a další zeleně,“ dodal pro Náš REGION.

Spor s Maltézskými rytíři

V Březiněvsi také stále čekají na soudní rozhodnutí ohledně pozemků, u kterých krajská pobočka Státního pozemkového úřadu v listopadu 2015 rozhodla, že v rámci církevních restitucí připadnou Suverénnímu řádu maltézských rytířů. Státní pozemkový úřad ale následně, v roce 2016, rozhodnutí své krajské pobočky soudně napadl.

Maltézští rytíři si celkově nárokují 180 hektarů pozemků v Březiněvsi (a Ďáblicích), vydána jim zatím byla pouze část (včetně ploch s obecním majetkem nebo těch, kde jsou plánované stavby, třeba výstavba mateřské a základní školy), což může změnit soudní rozhodnutí.

FOTO: Březiněves volby

Březiněves volby - Tramvajová zastávka BřeziněvesBřeziněves volby - Úřad Praha -BřeziněvesBřeziněves volby - Březiněves 15 – Autobusová zastávka foto ACBřeziněves volby - Březiněves 12 – Pohled na městskou část foto AC

Sociální služby a základní škola

V Březiněvsi také vznikne Centrum sociálních služeb, což bude zařízení pro seniory i další potřebné. Účelovou investiční dotaci ve výši 40 milionů korun poskytlo městské části hlavní město, loni v prosinci to odhlasovali pražští zastupitelé. Na výstavbu půjdou peníze z pražských výnosů privatizace bytových domů a bytů, což zastupitelé hlavního města odhlasovali letos v červnu.

V Březiněvsi by měli též stavět základní školu, jelikož ji tam nemají. Poskytnutí částky pět milionů korun coby účelovou dotaci městské části loni schválilo zastupitelstvo hlavního města Prahy. Peníze půjdou na zpracování projektové dokumentace pro výstavbu základní školy v této městské části. Projektové práce budou zajištěny na základě výběrového řízení.

V Březiněvsi „vyroste“ centrum sociálních služeb. Praha poskytla desítky milionů

Postupný nárůst obyvatel

Městská část na severovýchodě Prahy je dopravně skvěle spojena s centrem, přitom má příjemný venkovský ráz. V roce 2014 tam bylo napočítáno 1306 obyvatel, což je obrovský nárůst oproti dávným dobám – v roce 1785 měla obec 17 domů, v roce 1843 21 domů (213 obyvatel) a v roce 1857 20 domů (209 obyvatel).

Jedna kandidátní listina jde do voleb i v dalších městských částech – v Benicích, Královicích, Lochkově, Lysolajích a Nedvězí. Tam všude jsou tedy vítězové už předem jasní.

Přísná budova na pražském nábřeží. Podívejte se na dům, kde pracoval i Franz Kafka

16.11.2018
Pavel Ždárský (Kbely náš domov), který vede pražské Kbely už 21 let, byl opět zvolen...
16.11.2018
Svatomartinskou slavnost uspořádala Vinotéka Na náměstí v Brandýse nad Labem podruhé. Stejně jako loni se...
9.11.2018
V neratovické Spolaně pokračuje stavba teplárny. Příští týden by měla začít instalace dvou plynových kotlů,...
9.11.2018
Nezaměstnanost v Praze v říjnu opět klesla. Snížila se na rovná dvě procenta ze zářijových...
7.11.2018
Novou starostkou Horních Počernic byla na ustavujícím zastupitelstvu zvolena novinářka a ředitelka charitativního centra Alena...
6.11.2018
Radnice v pražském Újezdě nad Lesy má nové vedení, které je složené ze zástupců ODS...
2.11.2018
Novým starostou Kralup nad Vltavou je Marek Czechmann (za STAN), místostarosty jsou Libor Lesák (ODS)...
2.11.2018
Ve čtvrtek krátce před jednou hodinou odpoledne zahovalo několik policejních jednotek v Nebušicích. Neznámý muž...
2.11.2018
Knížka Retro/Republika, která bude již brzy vonět novotou na pultech knihkupectví, navazuje na Vzpomínkomat. Autorka...
1.11.2018
Letošní nedostatek vody se projevil i u volně žijících zvířat. Své o tom vědí myslivci....
Reklama