7℃
Dnes je 9. prosinec , svátek má Vratislav

V Horních Počernicích „vyrostou“ bytové domy s 310 novými byty, peníze půjdou i do Březiněvsi a Běchovic

Praha po více než 11 letech obnovuje bytovou výstavbu. Na Černém Mostě vznikne 182 nových bytů, v Horních Počernicích bytové domy s 310 novými byty, v přípravě je budování dalších 280 bytů a rekonstrukce hotelového domu na Opatově, kterou město získá dalších zhruba 325 nových bytů. Celkem chce hlavní město do tří let vybudovat 1097 nových bytů.

Reklama

Část prostředků z Fondu rozvoje dostupného bydlení, který vznikl v roce 2015 a je v něm přibližně 2,3 miliardy korun z výnosů privatizace bytových domů a bytů, půjde mimo jiné do výstavby třetího pavilonu pro Centrum sociálních služeb v Běchovicích, úpravy a rekonstrukce Centra sociálních služeb v Březiněvsi, výstavby 26 bytů v Lysolajích a také výstavby bytového domu AKCÍZ v Ďáblicích. Dohromady metropole vyčlenila pro osm čtvrtí více než 330 milionů korun.

FOTO: Horní Počernice byty

Horní Počernice byty - Horní Počernice 3 – foto ACHorní Počernice byty - Horní Počernice (10)Horní Počernice byty - Horní Počernice 10 – foto ACHorní Počernice byty - Běchovice (6)Horní Počernice byty - Tramvajová zastávka Březiněves

Rekonstrukce 487 bytů

„Jsem velice rád, že pomůžeme z Fondu financovat rekonstrukce 487 bytů v různých městských částech. Ty pomohou nejen mladým rodinám k dostupnému bydlení, ale také například seniorům nebo handicapovaným lidem, kteří mají často problémy najít ideální byt,“ řekl radní pro oblast bydlení Radek Lacko (ANO).

Problematice bydlení v hlavním městě se věnoval také nedávný seminář, uspořádaný v budově magistrátu zastupitelským klubem KSČM. Kritizován byl nedostatek nájemních a družstevních bytů v hlavním městě. A vysoké nájmy. Zastupitelka Marta Semelová uvedla, že Praha v současné době eviduje na svém území asi 700 tisíc bytů, z čehož 94 procent, tedy 658 tisíc bytů, je v soukromém vlastnictví, další čtyři procenta, tedy 35 tisíc bytů, jsou svěřena městským částem a jedno procento, tedy asi 7000 bytů, spravuje hlavní město.

Potřebují v Horních Počernicích druhou čistírnu odpadních vod? Stávající prý nestačí síly a zapáchá

Příklady z Vídně a Innsbrucku

Předseda Sdružení nájemníků Milan Taraba v rámci semináře jako příklad uvedl Vídeň, kde je mnoho nájemních bytů a na každém domě cedulka, že ho postavilo město za doby primátorování toho a toho a správcem domu je ten a ten, je tam i jeho fotka a informace, kdy je v domě přítomen.

Jako zajímavý příklad lze uvést i dostupné byty v pasivních domech innsbruckého Lodenareálu (Tyrolsko, Rakousko), kde se dá výrazně ušetřit za energie, jsou tam sociální byty. Nájemníci zaplatí méně než polovinu toho, co by vydali v jiných bytech. U domků jsou sportovní hřiště, atrakce pro děti, v domě garáže pro kola i auta. Balkonky u bytů v Innsbrucku jsou vyrobeny z tkaniny a ekoplastu. Jejich výroba včetně energeticky úsporných systémů je asi o 20 procent dražší než u jiných domů, přičemž investice se během let vrátí.

7.12.2018
Tak jako každý rok je i letos v Malém máslovickém muzeu, nacházejícím se v obci...
JIŘÍ POSPÍŠIL
6.12.2018
Křeslo pražského primátora vyměnil za volební program. Jeho plnění je podle šéfa TOP 09 Jiřího...
4.12.2018
Vlastník Malé bažantnice v obci Měšice zahájil holosečnou těžbu. Těží i přesto, že v současné...
3.12.2018
Osmnáct týmů se ve středočeské obci Mratín zúčastnilo již tradiční soutěže o nejlepší bramborový salát....
3.12.2018
Při loupežném přepadení benzinové čerpací stanice v Nelahozevsi na Mělnicku dnes v noci zemřela její...
28.11.2018
Nejprve zpráva o minimálním posílení městské dopravy o adventních víkendech a teď rovnou prohlášení Dopravního...
27.11.2018
Záchranná stanice pro zvířata Věry Aladzasové Přibylové, která neoprávněně užívala pozemky v pražských Jinonicích, se...
27.11.2018
V Praze bývalo zvykem, že v předvánoční době v průběhu adventních víkendu byl posílen provoz...
26.11.2018
Komerční článek
Obrovský areál v Liběchově vstoupil do dražby. Areál "Rašínky" je na prodej s budovami, pozemky...
16.11.2018
Pavel Ždárský (Kbely náš domov), který vede pražské Kbely už 21 let, byl opět zvolen...
Reklama