14℃
Dnes je 23. červenec , svátek má Libor

V Horních Počernicích „vyrostou“ bytové domy s 310 novými byty, peníze půjdou i do Březiněvsi a Běchovic

Praha po více než 11 letech obnovuje bytovou výstavbu. Na Černém Mostě vznikne 182 nových bytů, v Horních Počernicích bytové domy s 310 novými byty, v přípravě je budování dalších 280 bytů a rekonstrukce hotelového domu na Opatově, kterou město získá dalších zhruba 325 nových bytů. Celkem chce hlavní město do tří let vybudovat 1097 nových bytů.

Reklama

Část prostředků z Fondu rozvoje dostupného bydlení, který vznikl v roce 2015 a je v něm přibližně 2,3 miliardy korun z výnosů privatizace bytových domů a bytů, půjde mimo jiné do výstavby třetího pavilonu pro Centrum sociálních služeb v Běchovicích, úpravy a rekonstrukce Centra sociálních služeb v Březiněvsi, výstavby 26 bytů v Lysolajích a také výstavby bytového domu AKCÍZ v Ďáblicích. Dohromady metropole vyčlenila pro osm čtvrtí více než 330 milionů korun.

FOTO: Horní Počernice byty

Horní Počernice byty - Horní Počernice 3 – foto ACHorní Počernice byty - Horní Počernice (10)Horní Počernice byty - Horní Počernice 10 – foto ACHorní Počernice byty - Běchovice (6)Horní Počernice byty - Tramvajová zastávka Březiněves

Rekonstrukce 487 bytů

„Jsem velice rád, že pomůžeme z Fondu financovat rekonstrukce 487 bytů v různých městských částech. Ty pomohou nejen mladým rodinám k dostupnému bydlení, ale také například seniorům nebo handicapovaným lidem, kteří mají často problémy najít ideální byt,“ řekl radní pro oblast bydlení Radek Lacko (ANO).

Problematice bydlení v hlavním městě se věnoval také nedávný seminář, uspořádaný v budově magistrátu zastupitelským klubem KSČM. Kritizován byl nedostatek nájemních a družstevních bytů v hlavním městě. A vysoké nájmy. Zastupitelka Marta Semelová uvedla, že Praha v současné době eviduje na svém území asi 700 tisíc bytů, z čehož 94 procent, tedy 658 tisíc bytů, je v soukromém vlastnictví, další čtyři procenta, tedy 35 tisíc bytů, jsou svěřena městským částem a jedno procento, tedy asi 7000 bytů, spravuje hlavní město.

Potřebují v Horních Počernicích druhou čistírnu odpadních vod? Stávající prý nestačí síly a zapáchá

Příklady z Vídně a Innsbrucku

Předseda Sdružení nájemníků Milan Taraba v rámci semináře jako příklad uvedl Vídeň, kde je mnoho nájemních bytů a na každém domě cedulka, že ho postavilo město za doby primátorování toho a toho a správcem domu je ten a ten, je tam i jeho fotka a informace, kdy je v domě přítomen.

Jako zajímavý příklad lze uvést i dostupné byty v pasivních domech innsbruckého Lodenareálu (Tyrolsko, Rakousko), kde se dá výrazně ušetřit za energie, jsou tam sociální byty. Nájemníci zaplatí méně než polovinu toho, co by vydali v jiných bytech. U domků jsou sportovní hřiště, atrakce pro děti, v domě garáže pro kola i auta. Balkonky u bytů v Innsbrucku jsou vyrobeny z tkaniny a ekoplastu. Jejich výroba včetně energeticky úsporných systémů je asi o 20 procent dražší než u jiných domů, přičemž investice se během let vrátí.

21.7.2018
Kriminalisté hledají pachatele, kteří v rodinném domě přepadli a svázali poškozenou. 
20.7.2018
Hasiči vyjížděli k požáru posečeného pole u areálu chemických provozů v Kralupech nad Vltavou na...
19.7.2018
Čelákovice musejí nechat vyměnit všechny popelnice na bioodpad, které obyvatelům rozdaly v květnu. Důvodem je...
19.7.2018
Hasiči dnes odpoledne vyjížděli k požáru posečeného pole u areálu chemických provozů v Kralupech nad...
19.7.2018
Americký pivot Alex Davis zůstává hráčem Nymburka. Vedení patnáctinásobného českého mistra uzavřelo s šestadvacetiletý basketbalistou...
17.7.2018
Basketbalistům Nymburku se změnil jeden soupeř v základní skupině Ligy mistrů. Turecký klub Eskisehir se...
12.7.2018
Čelákovice mají nově zrestaurovanou historickou hasičskou stříkačku, kterou si pořídily v 19. století. Město za...
11.7.2018
Dva řidiči motorových vozidel zřejmě nečekali silniční kontrolu.
10.7.2018
V roce 2012 byl založen Městský útulek pro psy Kralupy nad Vltavou Lesan, který se...
6.7.2018
V posledním červnovém týdnu byly v lesoparku Letňany v rekordně krátkém čase postaveny dvě nové...
Reklama