10℃
Dnes je 26. září , svátek má Andrea

V Horních Počernicích „vyrostou“ bytové domy s 310 novými byty, peníze půjdou i do Březiněvsi a Běchovic

Praha po více než 11 letech obnovuje bytovou výstavbu. Na Černém Mostě vznikne 182 nových bytů, v Horních Počernicích bytové domy s 310 novými byty, v přípravě je budování dalších 280 bytů a rekonstrukce hotelového domu na Opatově, kterou město získá dalších zhruba 325 nových bytů. Celkem chce hlavní město do tří let vybudovat 1097 nových bytů.

Reklama

Část prostředků z Fondu rozvoje dostupného bydlení, který vznikl v roce 2015 a je v něm přibližně 2,3 miliardy korun z výnosů privatizace bytových domů a bytů, půjde mimo jiné do výstavby třetího pavilonu pro Centrum sociálních služeb v Běchovicích, úpravy a rekonstrukce Centra sociálních služeb v Březiněvsi, výstavby 26 bytů v Lysolajích a také výstavby bytového domu AKCÍZ v Ďáblicích. Dohromady metropole vyčlenila pro osm čtvrtí více než 330 milionů korun.

FOTO: Horní Počernice byty

Horní Počernice byty - Horní Počernice 3 – foto ACHorní Počernice byty - Horní Počernice (10)Horní Počernice byty - Horní Počernice 10 – foto ACHorní Počernice byty - Běchovice (6)Horní Počernice byty - Tramvajová zastávka Březiněves

Rekonstrukce 487 bytů

„Jsem velice rád, že pomůžeme z Fondu financovat rekonstrukce 487 bytů v různých městských částech. Ty pomohou nejen mladým rodinám k dostupnému bydlení, ale také například seniorům nebo handicapovaným lidem, kteří mají často problémy najít ideální byt,“ řekl radní pro oblast bydlení Radek Lacko (ANO).

Problematice bydlení v hlavním městě se věnoval také nedávný seminář, uspořádaný v budově magistrátu zastupitelským klubem KSČM. Kritizován byl nedostatek nájemních a družstevních bytů v hlavním městě. A vysoké nájmy. Zastupitelka Marta Semelová uvedla, že Praha v současné době eviduje na svém území asi 700 tisíc bytů, z čehož 94 procent, tedy 658 tisíc bytů, je v soukromém vlastnictví, další čtyři procenta, tedy 35 tisíc bytů, jsou svěřena městským částem a jedno procento, tedy asi 7000 bytů, spravuje hlavní město.

Potřebují v Horních Počernicích druhou čistírnu odpadních vod? Stávající prý nestačí síly a zapáchá

Příklady z Vídně a Innsbrucku

Předseda Sdružení nájemníků Milan Taraba v rámci semináře jako příklad uvedl Vídeň, kde je mnoho nájemních bytů a na každém domě cedulka, že ho postavilo město za doby primátorování toho a toho a správcem domu je ten a ten, je tam i jeho fotka a informace, kdy je v domě přítomen.

Jako zajímavý příklad lze uvést i dostupné byty v pasivních domech innsbruckého Lodenareálu (Tyrolsko, Rakousko), kde se dá výrazně ušetřit za energie, jsou tam sociální byty. Nájemníci zaplatí méně než polovinu toho, co by vydali v jiných bytech. U domků jsou sportovní hřiště, atrakce pro děti, v domě garáže pro kola i auta. Balkonky u bytů v Innsbrucku jsou vyrobeny z tkaniny a ekoplastu. Jejich výroba včetně energeticky úsporných systémů je asi o 20 procent dražší než u jiných domů, přičemž investice se během let vrátí.

24.9.2018
V Ďáblicích je nový multifunkční obecní dům za 50 milionů korun s DPH, za vybavení...
22.9.2018
Tipem na hezký výlet s vycházkou po Klánovickém lese může být osada Blatov, která je...
22.9.2018
Jitka, která je již v seniorském věku, obdržela blahopřání od firmy Zepter s tím, že...
18.9.2018
V Kralupech nad Vltavou na Mělnicku se dnes kolem 8:00 srazil motorový vlak s kamionem....
13.9.2018
Stavební úřad nařídil vyklizení soukromé ubytovny v Husinci-Řeži u Prahy. Důvodem je její havarijní stav....
11.9.2018
Komerční článek
V sobotu 15. září 2018 se uskuteční jubilejní 20. ročník cyklistického závodu Author Pražská padesátka,...
9.9.2018
Stejná situace jako při komunálních volbách v roce 2014. V pražské Březiněvsi kandiduje pouze sdružení...
8.9.2018
Některé lidi už omrzelo město, proto se stěhují do míst kolem Prahy, kde je klidněji....
7.9.2018
O přízeň voličů v Neratovicích se v podzimních komunálních volbách budou ucházet NeraHnutí, Neratovice jinak,...
6.9.2018
Sucho trápí takřka celou Českou republiku. Občasné přívalové deště to nespasí. Přijde přeháňka, spadne pár...
Reklama