Sliby splněny, říkají středočeští lídři nejsilnějších stran

Špatný stav dopravní infrastruktury či nezaměstnanost – to byly před čtyřmi lety v očích středočeských lídrů nejsilnějších stran, které měly největší šanci dostat se do sněmovny, největší problémy té doby. Zatímco přední představitelé vládních stran v kraji jsou přesvědčeni, že se většinu závazků podařilo splnit, opoziční strany poukazují na to, že ve své pozici neměly příliš možností k uspokojení svých voličů.

Česko se v dnešní době může chlubit všeobecně nízkou nezaměstnaností v porovnání s mnoha evropskými zeměmi. Nezaměstnanost už tedy netrápí ani středočeský region. Problémem, který přetrvává, je ovšem neuspokojivá dopravní infrastruktura – silnice jsou ve špatném stavu a chybějí některé dopravní stavby. Příkladem za všechny může být nedokončený Pražský okruh.

Sonda ČTK mezi představiteli jednotlivých stran (řazených dle abecedy) přináší pohled jednotlivých zdejších lídrů na to, jak se podle nich podařilo splnit jejich předvolební sliby, se kterými šly do posledních voleb do poslanecké sněmovny v roce 2013.


Hnutí ANO

Tomáš Březina (později odstoupil, nahradila ho Jaroslava Jermanová)

Problém: Málo výkonná správa, ekonomické a sociální problémy, nekvalitní technická infrastruktura a špatné silnice

Řešení: Politická reprezentace musí řešit problémy celého státu. A to doopravdy, nikoliv pouze kosmeticky. Velké úsilí je třeba nasměrovat do zkvalitnění silniční sítě.

Hodnocení: Podle současného lídra Andreje Babiše se podařilo prosadit maximum možného. „Sám můžu mluvit za finance, kde jsme dosáhli vyrovnaného rozpočtu, vyššího výběru daní a také důslednějšího boje s daňovými úniky, a to hlavně díky kontrolnímu hlášení a elektronické evidenci tržeb,“ uvedl. Za úspěch považuje také prosazení zákonů o prokazovaní původu majetku, zrušení anonymních akcií, zveřejňování smluv státu a o majetkových přiznáních politiků nebo změnu jednacího řádu Sněmovny pro zamezení přílepků k zákonům. „Jenže zbyla spousta věcí, které skončily kvůli politikaření v rámci koalice. Dobře je to vidět na vyšším zdanění hazardu,“ dodal Babiš.


ČSSD

Jan Hamáček

Problém: Nejistota z budoucnosti, obava ze ztráty zaměstnání, kriminalita, lichva a málo regulované působení exekutorů, vysoké ceny energií – jednoduše řečeno nefungující stát

Řešení: Nastartování ekonomického růstu, čímž se vytvoří nová pracovní místa, zlepšení výběru daní a vyšší počet policistů v ulicích.

Hodnocení: Hamáček, který je na kandidátce opět na prvním místě, pokládá působení ČSSD v současné vládě za úspěšné. „Podařilo se nám splnit naprostou většinu našeho programu. Myslím si, že občané mají mnohem větší důvěru v budoucnost, podařilo se nastartovat ekonomický růst, zlepšuje se životní úroveň, máme minimální nezaměstnanost, roste minimální mzda, platy ve státní sféře i důchody. Oblasti, jako je policie, zdravotnictví nebo školství, se podařilo stabilizovat,“ uvedl.


KDU-ČSL

Ivan Gabal

Problém: Kvalita a vybavenost základních a středních škol, dopravní infrastruktura, zájem rodin mít druhé a případně třetí dítě

Řešení: Samostatná autobusová doprava školáků do školy a zpět, intenzivnější oboustranná kooperace s Prahou k dořešení společné dopravní infrastruktury, jako je Pražský okruh nebo dálnice D3, ale i zkvalitnění železnic pro denní dojížďku.

Hodnocení: Lídr původně chystané koalice STAN a KDU-ČSL Vít Rakušan nechce být na lidovecké kandidátce doplněné zástupci STAN, volební jedničkou hodlá být jen v případě, že hnutí STAN půjde do voleb samostatně. „I v rámci opozičního působení se nám podařilo prosadit zákon o registru smluv, daňové změny výhodné pro města a obce a různá zjednodušení byrokratických postupů například při vydávání řidičských průkazů,“ zhodnotil Rakušan působení poslanců za STAN ve Sněmovně.


KSČM

Stanislav Grospič

Problém: Nezaměstnanost, stoupající počet firem ukončujících výrobu a propouštějících zaměstnance, dopravní infrastruktura, stav životního prostředí

Řešení: Investiční pobídky ve stavebnictví a rozhodujících průmyslových odvětvích, dobudování Pražského okruhu, větší možnost využití přepravy po železnici, výrazně omezit rozsáhlé zábory zemědělské půdy v okolí Prahy.

Hodnocení: Grospič, který je znovu v čele kandidátky, míní, že KSČM se podařilo dostát svým závazkům a řadu věcí alespoň zčásti prosadit i jako levicové opozici. „Po celé volební období jsme důsledně hájili zájmy České republiky a jejích občanů. Například jsme trvali na revizi a zdanění církevních restitucí, uzákonění majetkových přiznání, na nepromlčitelnosti privatizačních zločinů, na ochraně pracovního práva a zvýšení mezd a starobních důchodů,“ uvedl. Připomněl i nesouhlas s vysíláním českých vojáků do misí NATO nebo odmítnutí kvót EU týkajících se migrantů.


ODS

Petr Bendl

Problém: Nedostatečná kapacita škol a školek a špatná dopravní infrastruktura

Řešení: Investice do těchto oblastí.

Hodnocení nového lídra Jana Skopečka: „Byli jsme opoziční stranou, takže je zřejmé, že jsme byli v jiné situaci než vládní koalice. Ale i nám se řada věcí podařila. Škoda je, že se například nepodařilo zrušení daně z nabytí nemovitosti nebo snížení DPH.“


TOP 09

Miroslav Kalousek

Problém: Nezaměstnanost a stav dopravní infrastruktury

Řešení: Důsledné uplatňování priorit konzervativní politiky, úspornost ve spotřebě a uvolnění „projídaných“ prostředků ve prospěch investic.

Hodnocení staronového lídra Kalouska: „Plány ve volebním programu byl slib voličům pro případ, že bychom na základě výsledků voleb získali výkonnou moc. Protože jsme se stali stranou opoziční, logicky jsme nemohli většinu našich návrhů prosadit. Od jejich obhajoby jsme však nikdy neuhnuli. V tomto smyslu jsme svůj slib neporušili.“


(red, ČTK)

foto: wikimedia, koláž: Náš REGION


Share