30℃
Dnes je 22. srpen , svátek má Bohuslav

Strach z labutí, kachen nebo holubů. Víte, jak se co nejlépe vypořádat s ptačí fobií?

Mám asi neobvyklou fobii. Bojím se labutí. Když jsem byla malá, nikdy mi nic labutě neudělaly, ale prostě z nich mám strach. Onehdy jsem se bála vlézt do vody, protože nedaleko mě plavala labuť. Bojím se, že jak jsou ve vodě rychlé, přilétne ke mně a poklove mě… Tak začíná jedna z mnoha zpovědí lidí, kteří trpí strachem z ptáků – takzvanou ornitofobií.

Reklama

Labutě, kachny, holubi. Mohou to být ale úplně obyčejní ptáci, které slyšíme zpívat v korunách stromů. Začít to může nevinně, třeba tak, že nám někdo v mládí opakuje, že holubi přenášejí nemoci. Sáhli byste na holuba, když tohle víte? No, pravděpodobně ne. Kdy už ale strach z ptáků přeroste únosnou mez?

Kanna jako přírodní antidepresivum. Africká bylina snižuje úzkost, stres a pocit vyhoření

Spouštěčem může být zážitek z dětství

Ať už se to týká slečny v úvodu článku, která jako malá plavala ve vodě a měla absurdní strach z labutí, anebo člověka, kterého labuť opravdu klovla, fobie ze začne nenápadně vyvíjet třeba z ošklivého zážitku. Člověk pak může mít strach chodit podél vody, kde ptáci jsou, nebo když vidí holuba, může přejít na druhý chodník. Strach se pak už jen stupňuje.

Rakovina, nespavost a nomofobie. Co všechno nám způsobují mobilní telefony?

„Měla jsem z ptáků strach, když jsem viděla horor Ptáci. Bylo mi nepříjemné vidět víc ptáků pohromadě, jak létají v hejnech. Představovala jsem si, že vycítí můj strach a sletí se na mě, začnou mě klovat. Vyklovou mi oči, udeří na mě. Strach byl nesmyslný, ale neuměla jsem si pomoct. Věděla jsem, že je to iracionální, že se mi nic nestane, přesto jsem ale musela chodit třeba na náměstí jen s doprovodem bratra nebo otce. Pak už jsem si troufla,“ popisuje svoje zkušenosti jedna ze čtenářek Našeho REGIONU.

Krmíte ptáky a toulavá zvířata? Vyhazujete zbytky jídla do mísy? Zvyšujete tím i populaci potkanů

Jak se strach projevuje?

Fobie z ptáků způsobuje podobně jako jiné fobie úzkosti, třes končetin, stres, bušení srdce, pocity na zvracení nebo na omdlení, nekontrolovatelný strach. Ten může někdy vyvolat dokonce i to, když se na člověka pták jen podívá. Například strach z toho, že ho pozoruje kachna, se nazývá anatidaefobie. A přitom kachna na člověka neútočí, pouze se na něj dívá.

5 otřesných dětských vrahů Česka. Který čin byl nejohavnější?

Jsou ptáci opravdu agresivní?

Fobie týkající se ptáků se velmi často váže na vodní ptactvo jako jsou kachny, husy, labutě… A to proto, že jsou tito ptáci dobře známi pro své agresivní chování. Fobie většinou nastoupí po útoku ptáka, jako je poklování.

Jak se toho zbavit?!

Naštěstí jako u všech fobií je i fobie z ptáků léčitelná. Nebude to hned a je to otázkou mnoha terapií, ale nakonec se to může povést. Stejně tak se dá odstraňovat každá další fobie. Důležité je ale jít po malých krocích. Na léčbu bývá nejúčinnější behaviorální terapie, která je založena na principech učení.

Kouše si vaše dítě nehty, cucá vlasy? Rozeznejte včas zlozvyk od psychické poruchy

Strach se snaží terapeut odbourat tak, že pacienta postupně zvyká na objekt jeho fobie. Pokud jde tedy o ptáky, napřed začne ukazovat trpícímu obrázky ptáků. Až si na něj zvykne a přestane se bát, tak je mu puštěna nahrávka s ptákem, nebo ptačím zpěvem. Následně se pak může setkat s vycpaným ptákem a vrcholem terapie je pak setkání se živým ptákem.

Bývá to velmi psychicky náročné, ale funguje to. Jestliže tedy člověka jeho fobie výrazně omezuje v běžném životě, měl by určitě léčbu podstoupit! Každý z nás se něčeho bojí – jde ale o to překonat svůj strach a odbourat pocity úzkosti.

Včera, 19:20
„Vážený Leonide Iljiči,,(…) V této těžké situaci se obracíme na vás, sovětské komunisty, vedoucí představitele...
Včera, 17:30
Středočeský kraj chce dát na obnovu památek ke společenskému využití celkem 27 milionů korun. Podpora...
Včera, 12:28
Již od 90. let se vrací boom společenských her. Každý rok vychází mnoho nových nebo...
Včera, 12:26
Angrešt, to je stálice našich venkovských zahrad a zahrádek téměř všech chatařů. Spolu s rybízem...
Včera, 07:30
Možná jste už narazili na rozličné módní a hudební styly. Říká vám něco hipsterství? Pokud...
20.8.2018
Průzračně čistá voda, svěží zelené lesy a nad tím vším dechberoucí skalnaté štíty. To jsou...
20.8.2018
Nový pojem ekosexualita má několik možných definic a jeho popularita nabývá značných rozměrů. Milovat Zemi...
20.8.2018
Vzpomínáte na svoje první víno? Na tu skleničku, kterou vám rodiče milostivě odlili při nějaké...
20.8.2018
Prošli jsme se kolem Máří Magdaleny, minuli Harfenici a od Hada se vydali po modré....
20.8.2018
Citátů na téma muži a ženy je jako máku. Některé nutí k zamyšlení, jiné pobaví....
Reklama