Středočeský kraj chce urychlit zvyšování platů sester

Středočeský kraj chce urychlit zvýšení platů zdravotních sester, žádosti o dotace podá ministerstvu zdravotnictví hromadně. Počítá i se svoláním mimořádného zastupitelstva. O postupu ve čtvrtek rozhodli krajští radní, média o tom informovala Helena Frintová z tiskového oddělení středočeského hejtmanství.

Ministerstvo zdravotnictví v květnu schválilo dotační program, z nějž má být od července vyplácen dvoutisícový příplatek zdravotním sestrám. Středočeské hejtmanství už systém dříve kritizovalo kvůli komplikovaným administrativním podmínkám. „Žádosti musí být krajskému úřadu předány do pátku 21. července 2017. Kraj tyto žádosti následně hromadně předá ministerstvu a vyčká na jeho rozhodnutí,“ uvedl krajský náměstek pro oblast zdravotnictví Martin Kupka (ODS).

Jakmile ministerstvo rozhodne a kraj obdrží ze státního rozpočtu peníze, bude podle něj hned svoláno mimořádné zastupitelstvo kraje, které by mělo schválit jednotlivé dotace přímo konkrétním poskytovatelům zdravotních služeb na základě veřejnoprávních smluv.

Ministerstvo dělá obstrukce

Ne všechny kraje postupují stejně, podle Kupky je důvodem nejasná metodika, formulace dotačního programu a pochybnost o legitimitě postupu navrženého ministerstvem. „To byl také důvod, proč kraje po zveřejnění dotačního programu usilovaly prostřednictvím komise Rady Asociace krajů České republiky pro zdravotnictví o změnu metodiky tak, aby do přerozdělení dotací nemusela zasahovat samospráva a zastupitelstva krajů. To vše s cílem, aby státní finanční prostředky přišly do zdravotnických zařízení v co nejkratším čase. Ministerstvo ale všechny návrhy asociace na zjednodušení odmítlo,“ dodal náměstek.

Kraj chce nejpozději 26. července odeslat ministerstvu zdravotnictví hromadnou žádost o dotaci obsahující individuálně podané žádosti poskytovatelů zdravotních služeb sídlících na území Středočeského kraje. Ministerstvo by podle předpokladů mělo do 15 dnů rozhodnout o přidělení dotace a následně odeslat peníze. Hejtmanství pak po schválení zastupiteli zajistí přeposlání dotací jednotlivým poskytovatelům zdravotních služeb.

(ČTK, red)

(Foto:  Depositphotos, Koláž: Tomáš Souček)

 

Share