8℃
Dnes je 17. listopad , svátek má Mahulena

Středočeští silničáři mají na zimu 80 tun posypového materiálu

Silničáři ve Středočeském kraji mají pro letošní zimu připraveno zhruba 80 tun posypového materiálu, polovinu tvoří chemický a polovinu inertní posyp. Je to podobné množství jako v loňském roce, kdy byla mírná zima. Některá města ve středních Čechách investovala do nové techniky pro zimní údržbu.

Reklama

„Zásoby dostatečně pokrývají potřebu. V případě, že by klimatické podmínky vyžadovaly nadprůměrné výkony v zimní údržbě, je doskladnění posypových materiálů smluvně zajištěno,“ řekl provozní náměstek Krajské správy a údržby silnic Tomáš Račák.

Zimní údržbu zajišťují pro hejtmanství externí dodavatelé, podle Račáka někteří z nich částečně obměnili techniku, jde však jen o malé množství. „Systém údržby zůstává zhruba stejný bez zásadních změn,“ řekl Račák.

Některá města před letošní zimou investovala do nové techniky. Například Mělník koupil zhruba za 1,9 milionu korun nový stroj na údržbu chodníků. Dodán by měl být v listopadu. Nymburk pořídil posypovou nástavbu na nákladní Mercedes, do nové nástavby se vejdou tři metry krychlové posypového materiálu. Zaplatil za ni téměř půl milionu korun. Do nové techniky investovala i Mladá Boleslav. Pořídila čtyřkolku, kterou bude využívat k odklízení sněhu. „U techniky je podstatné, aby byla využitelná i v ostatních ročních obdobích, to znamená, že zatímco v zimě čtyřkolky odhrnují sníh, na jaře jsou využívány k uklízení ulic a v létě například k sekání trávy,“ řekla mluvčí magistrátu Šárka Charousková.

Většina měst nechala rozpočet na zimní údržbu na loňských hodnotách, Například Nymburk ho ale s přihlédnutím k loňské mírné zimě snížil na 1,4 milionu korun. Druhé největší středočeské město Mladá Boleslav počítá na zimní údržbu s 11 miliony korun, stejně jako loni. Benešov rozpočet zvýšil oproti loňsku o pět procent.

V Mladé Boleslavi se na zimu připravují již od konce září. Po městě se začaly objevovat nádoby s inertním posypem, aby bylo možné začít okamžitě sypat silnice, pokud by přišla zima neočekávaně.

Zdroj: čtk

Ve Stromovce vznikne tréninkové centrum pro gymnasty

Před 53 minutami
Patří k věhlasným a jedněm z nejstarších lázní u nás. Místo, které několik desítek let...
Před 2 hodinami
Snad není domácnost, kde by se o Vánocích nenašla vánoční hvězda. Je to rostlina, která...
Včera, 17:01
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch ve čtvrtek 15. listopadu slavnostně uvedl do funkce ředitele Nemocnice Na...
Včera, 16:27
Fenomenální český klavírista Ivo Kahánek, slavný český violoncellista Michal Kaňka, klavíristka Anna Miernik z Polska,...
Včera, 16:00
Populární letní sezóna skončila a cestovatelé moc dobře vědí, že právě to je doba, kdy...
Včera, 15:29
Bílou veverku vyfotil Angličan v místním parku. Ale nevypadá rozhodně tak roztomile jako na fotkách....
Včera, 14:00
„Možná se ptáte, o jaké republice sním. Odpovídám: o republice samostatné, svobodné, demokratické, o republice...
Včera, 11:30
Ve sněmovně ve středu 14. listopadu začala historicky poprvé diskuse o návrhu na rozšíření institutu...
15.11.2018
Před 130 lety se narodil generál Vojtěcha Vladimíra Klecandy, voják, který se významně zasloužil o...
15.11.2018
Novou koalici bude tvořit v Jesenici ODS, STAN a Rozumný rozvoj – TOP 09. Vyplývá to...
Reklama