-8℃
Dnes je 24. únor , svátek má Matěj

Tip na sobotní pražskou vycházku za historií. Navštivte rodiště Jana Masaryka a Pražské šunky

Další fotky
Reklama

Jana Masaryka – krátká ulice plná historie

Vila Osvěta je budova v ulici Jana Masaryka 165/18 na pražských Vinohradech. V letech 1886-89 tu bydlel Tomáš Garrigue Masaryk se svou ženou Charlotte a zde se také 14. Září 1886 narodil jejich syn Jan, pozdější československý ministr zahraničí.

V Liboci vniká nový rybník Terezka. Historie lokality je spojena s mnoha vodními plochami

Jméno dal vile v roce 1871 její majitel, spisovatel a vydavatel měsíčníku Osvěta Václav Vlček.. Profesor Masaryk mu pomáhal při zakládání i rozvíjení tohoto časopisu a rozešli se až po roce 1889 z důvodu různého názoru na pravost rukopisů královédvorského a zelenohorského.

V Lánech vznikne památník dcery prvního československého prezidenta Alice Masarykové

Pobyt Masarykových ve Vile Osvěta připomíná pamětní deska, byla umístěna na vjezdové bráně roku 1946 za přítomnosti Jana Masaryka. U příležitosti 120. výročí jeho narození byla na bráně 14. září 2006 slavnostně odhalena pamětní deska s jeho bustou a vyrytým citátem „Pravda vítězí, ale dá to fušku.“ Je dílem akademického sochaře Jana Bartoše.

Na poctu Václava Havla za 850 tisíc se dá i sednout. Praha 6 má červenou lavičku

Vedlejší vila je spojena se jménem bratří Fričových

Bratři Josef Jan Frič, původně Josef Alexandr Frič (1861 – 1945) a Jan Ludvík Frič (1863 – 1897), synové spisovatele, novináře a politika Josefa Václava Friče (1829 – 1890), založili v roce 1883 v bývalé usedlosti Horní Perucka (na tehdejší adrese Čelakovského čp. 73/14) malou firmu „Josef a Jan Frič – dílna pro přesnou mechaniku“, ve které vyráběli astronomické a měřicí přístroje. První soustruh dovezli z Berlína a nedlouho poté rozšířili výrobu o geodetická, vojenská a důlní měřidla. Zaměřili se i na výrobu cukrovarnických měřicích strojů, jejich polarimetr na stanovení přesné koncentrace cukru v roztoku byl přijat v USA za úřední normu. Po pěti letech byla usedlost zbořena a firma přesídlila se svými třemi dělníky a třemi učedníky do pronajaté vily na dnešní adrese Jana Masaryka 195/20, vedle vily Osvěta.

Zažije vyhořelé křídlo Průmyslového paláce na Výstavišti zmrtvýchvstání? Ještě rok si počkáme

Po roce 1891, kdy sklidili úspěch na Jubilejní výstavě, zakoupili a přestavěli sousední prázdný dům čp. 233 (Americká 3) a změnili postupně výrobu z dílenské na tovární. K výrobě přístrojů v oboru jemné mechaniky, geodetických a polarizačních, přidali výrobu kontrolních přístrojů pro technickou praxi – teploměry, tlakoměry, bareoskopy a další. Roku 1896 přijali velkou zakázku od firmy Škoda na mířidla pro pevnostní děla, to už závod zaměstnával 40 dělníků a výrobky vyvážel i do zahraničí.

Pocta otci národa: Beroun pojmenuje most po „tatíčkovi“ Masarykovi

Roku 1897 zemřel Jan Frič po akutním zánětu slepého střeva. Josef Frič tehdy přijal bratrovo křestní jméno a rozhodl se splnit jejich společný sen a postavit observatoř. Zvolil místo nedaleko Prahy v Ondřejově, odkud pocházel jejich rod z matčiny strany. Frič hvězdárnu využíval sám nebo se svými přáteli, roku 1928 při výročí vzniku Československa ji daroval Karlově univerzitě. Josef Jan Frič rozšířil výrobu o lékařské přístroje, průmyslové teploměry a letecké palubní přístroje. Vyvinul novinku – analyzátor kouřových plynů pro kontrolu provozu kotelen, elektráren a tepláren, v letech 1914 a 1922 dal rozšířit a přestavět dílenské a tovární budovy podle návrhu Jaroslava Pelce a roku 1930 stavební firma Brázdil a Ješ ve vinohradské továrně přistavěla funkcionalistické druhé patro dvorního křídla.

FOTO: Navštivte rodiště Jana Masaryka a Pražské šunky

Navštivte rodiště Jana Masaryka a Pražské šunky - Vila OsvětaNavštivte rodiště Jana Masaryka a Pražské šunky - Jan MasarykNavštivte rodiště Jana Masaryka a Pražské šunky - Alice_Masarykova_a_TGM_1929Navštivte rodiště Jana Masaryka a Pražské šunky - Jan Masaryk, pamětní deskaNavštivte rodiště Jana Masaryka a Pražské šunky - Antonin_Chmel
Další fotky
Navštivte rodiště Jana Masaryka a Pražské šunky - Továrna na zvonařce, Antonín ChmelNavštivte rodiště Jana Masaryka a Pražské šunky - Továrna bratří FričůNavštivte rodiště Jana Masaryka a Pražské šunky - Praha, činžákNavštivte rodiště Jana Masaryka a Pražské šunky - Historický teodolit od bratří Fričů

Po smrti Josefa Jana Friče firmu velmi nerad řídil jeho syn Josef Frič (1900 – 1973), který se lépe cítil v roli básníka. Záhy ale přišel Únor, Frič se z ředitele stal obyčejným úředníkem. Fričův podnik byl prakticky rozdělen mezi Meoptu Košíře a Metru Blansko.

Na Letnou jezdil nejstarší český eskalátor. Měl schody ze dřeva a zahrál si ve filmu

U tramvajového obratiště na Zvonařce stávala proslulá Chmelova továrna na šunku

V roce 1889 zakoupili pozemky usedlosti Zvonařka manželé Antonín a Josefa Chmelovi a vybudovali zde roku 1894 technicky moderní špičkově vybavenou továrnu, do které přestěhovali svůj podnik na zpracování uzenin. Na místě zbouraných budov postavili v letech 1896-98 nový reprezentativní obytný dům čp. 65/1 (dnešní hotel La Palais), který je tvořen dvojicí třípatrových činžovních domů spojených jednopatrovým křídlem, přičemž jižní křídlo doplňuje nárožní věž kruhového půdorysu (válcový arkýř s věžičkou). Zpracovatelský provoz zahrnoval dílny a rozsáhlé udírny, chladírny a sklady. Výrobní kapacita byla až půl tuny masa za hodinu. Stavbu provedl dle vlastních plánů stavitel Josef Martin, strojní vybavení dodala smíchovská továrna Ringhoffer.

V činžovním domě č. 65 strávil poslední měsíce svého nedlouhého života malíř Luděk Marold (1865 v Praze – 1898 tamtéž).

FOTO: Vábnička na turisty. Historická Praha slaví čtvrtstoletí v UNESCO, Kutná hora o 3 roky méně

Jaké je tajemství pražské šunky?

Chmelova továrna Antonína Chmela (1855 v Říčanech – 1898) se proslavila zejména výrobou Pražské šunky, kterou rozvážela po celém světě, mimo jiné byla dvorním dodavatelem pro rakouské, bavorské a rumunské panovnické dvory. Přes brzký skon zakladatele výroba pokračovala a rostla, koncem 20. let 20. století akciová společnost zaměstnávala na 206 dělníků a 30 úředníků a v Praze měla na 10 filiálních závodů a prodejen. Roku 1950 byl podnik znárodněn a přeměněn na Státní masný průmysl Zvonařka. Vyráběly se zde salámy, špekáčky, tlačenky, játrovky a další výrobky, avšak areál byl zanedbáván a chátral a technologie stárla, až byl v roce 1983 zdejší provoz uzavřen. Dušenou pražskou šunku dodnes vyrábí a v oválných konzervách exportuje Masna Studená (Krahulík).

Břevnovský klášterní pivovar: Pivo se zde vaří už od 10. století. Mniši ho dříve popíjeli v době půstu

Tajemství Chmelova úspěchu jistě také spočívalo v pečlivém dodržování receptur a výrobního procesu. Základem byl výběr kvalitního masa, které muselo pocházet z českých vepřů o váze 70 až 80 kg, a jeho pečlivá úprava. Výsledkem byla lahodná pochoutka, mírně slaná, snadno stravitelná a růžově zbarvená. Vychlazené maso se naložilo do kádí ze silných fošen a zalilo se roztokem kuchyňské soli, s nepatrným doplňkem ledku (kvůli růžové barvě). V kádích bylo maso několik týdnů, přičemž byla jeho překládáním regulovaná teplota. Chmel se inspiroval ve výrobě piva, a za důležité považoval klima sklepů, kde bylo maso uskladněno a naloženo. Rovněž voda do láků a na omývání masa musela být z vybraných pramenů.

Městské části i obce nad Prahou zvou na bujaré masopusty. Přinášíme jejich přehled

V Praze byla šunka prodávána v syrovém nebo vařeném stavu, ale pro export byla uzena několik hodin bukovým dřevem. Tím byla mírně změněna její chuť, hlavně prodloužena trvanlivost. Ale ani to nestačilo, takže Chmel dostal nápad dávat pražskou šunku do plechových konzerv. Tím pražské šunce bylo umožněno cestovat do zámoří, i do tropů. Bylo pak možné s pražskou šunkou setkat se ve všech světadílech.

FOTO: Navštivte rodiště Jana Masaryka a Pražské šunky

Navštivte rodiště Jana Masaryka a Pražské šunky - Vila OsvětaNavštivte rodiště Jana Masaryka a Pražské šunky - Jan MasarykNavštivte rodiště Jana Masaryka a Pražské šunky - Alice_Masarykova_a_TGM_1929Navštivte rodiště Jana Masaryka a Pražské šunky - Jan Masaryk, pamětní deskaNavštivte rodiště Jana Masaryka a Pražské šunky - Antonin_Chmel
Další fotky
Navštivte rodiště Jana Masaryka a Pražské šunky - Továrna na zvonařce, Antonín ChmelNavštivte rodiště Jana Masaryka a Pražské šunky - Továrna bratří FričůNavštivte rodiště Jana Masaryka a Pražské šunky - Praha, činžákNavštivte rodiště Jana Masaryka a Pražské šunky - Historický teodolit od bratří Fričů

 

Vycházka ulicí Jana Masaryka začíná v sobotu 10. února ve 14 hodin na stanici MHD Jana Masaryka ve směru do Vršovic, provázet bude Stanislava Micková. Základní vstupné je 120 Kč.

 

Včera, 13:50
Kniha, která ve třicátých letech zmizela ze sbírek pražského Židovského muzea, je zpátky v Praze....
Včera, 12:45
Jeho vtipy máme nebo jsme měli pod sklem pracovního stolu, mnohým odvážně visely na nástěnce....
Včera, 08:30
Grog, panák v hospůdce na rohu a něco málo nalít do vánočního cukroví nebo dalších...
22.2.2018
Divadlo hraje už od dětství, a že by dělal něco jiného, si Jan Hrušínský, herec,...
22.2.2018
Plných patnáct měsíců. Tak dlouho byla skladba Petra Nováka a Ivo Plicky Já budu chodit...
22.2.2018
Možná si to od některých schytám, ale je to téma, o kterém je nutné mluvit...
21.2.2018
„Tak nám Evropská unie chce zakázat hranolky,“ paní Povondrová. „A kdyby jenom hranolky, ale i...
20.2.2018
Spisovatelka, režisérka, dramaturgyně a především silná osobnost, spojená s pražským Švandovým divadlem, která ráda dosahuje...
20.2.2018
Jsou zázrakem pro naše zdraví. A mohou například zajistit, abychom my muži byli opravdu muži...
20.2.2018
Rockový zpěvák Kamil Střihavka se do hlubokého povědomí široké veřejnosti zapsal především rolí Ježíše v...
Reklama