30℃
Dnes je 22. srpen , svátek má Bohuslav

Tip na výlet: Chcete vědět, jak dupou králíci na Lipně? Takhle!

Králičí ostrov nedaleko loděnice v Lipně nad Vltavou se svojí rozlohou podobá basketbalovému hřišti a nachází se asi čtyři sta metrů od břehu. Jinak než loďkou nebo na šlapadle či jiném plavidle se sem nedostaneme.

Reklama

Rychle se stal oblíbenou turistickou atrakcí a překážkou pro návštěvu není ani nepříznivé počasí. Žádný takový totiž jinde u nás nenajdeme, na světě jsou dva. Ten druhý leží v Japonsku a jmenuje se Okunošima.

Kam se poděl Ostrovský klášter? Výlet k jeho základům na ostrově sv. Kiliána v Davli je romantika sama

Starosta přišel se skvělým nápadem

S nápadem umístit na kdysi zanedbaný ostrůvek zvířátka a přilákat na něj návštěvníky, vzešel od starosty Lipna nad Vltavou Zdeňka Zídka. Místní obyvatelé před pár lety zajistili vysekání trávy a kultivaci pozemku, postavili krmítka a vysadili několik párů ušáků. „Inspirací pro ten náš byl japonský ostrůvek nazývaný Usagi Džima, tedy Ostrov králíků,“ vysvětluje Vojen Smíšek, tiskový mluvčí resortu Lipno. „Během druhé světové války na něm Japonci vysadili osm králíků, kteří se rozmnožili a postupně obsadili celé jeho území. Dnes je oblíbenou turistickou atrakcí.“ Jihočeský ostrov je v porovnání s tím japonským podstatně menší. Má asi jen sedm set metrů čtverečních.

Tip na výlet: Jeden den v lipenském resortu určitě nestačí. Dnešní zastávka – Království lesa

Přijeli za doprovodu olympijské delegace

Chlupáči svoje území ale neobývají celoročně. Do letního příbytku je přiváží loď zjara. Letos přijeli 2. května v doprovodu opravdové delegace. Stříbrný olympijský medailista z Barcelony (a od loňska i lipenský občan a majitel zdejšího penzionu) Václav Chalupa přivezl společně s několika dětmi dvanáct králíků a morčat. „Poté, co stráví zimu v králíkárnách lipenských sousedů, se vydávají na svoje letní sídlo,“ říká Chalupa. „Je to už taková tradice. Ušáků je hodně, a tak si je už několik let berou místní na zimu domů. Postarají se o ně a děti mají ze zvířátek radost,“ doplňuje. Na zvířenu čekaly dřevěné přístřešky, aby jim tady opravdu nic nechybělo. „Letošní počet je podobný jako loňský. Počítáme, že během léta se jejich počet na ostrově zněkolikanásobí,“ usmívá se a Smíšek dodává: „Vzhledem k tomu, že tady nemají přirozeného nepřítele, mohou i nerušeně rozmnožovat.“

FOTO: Králičí ostrov

Králičí ostrov - 7. Králík_1Králičí ostrov - 9. LoďKráličí ostrov - 7. Králík_2Králičí ostrov - 7. Králík_3Králičí ostrov - 7. Králík_4
Další fotky
Králičí ostrov - 6. Vodáci

Bez pejsků a čokolády

„Ostrov je volně přístupný, pokud se tam dopravíte na jakémkoli vodním dopravním prostředku, které jsou k dispozici v půjčovně vodních plavidel na pláži u nově vybudované beachvolejbalové arény,“ vysvětluje průvodce. Králíci nejsou na ostrově ponecháni svému osudu. „Denně je jezdí krmit Václav nebo některý z lipenských dobrovolníků.“ Podle něho jsou podle zvyklí na přítomnost lidí, je možné je krmit z ruky a často se nechají i pohladit. To jsme si ostatně vyzkoušeli, jakmile naše dračí loď dorazila ke břehu. Veselí obyvatelé ostrova se vůbec nebáli, naopak, celkem bez ostychu přihopkali k nám a pokukovali po taškách, které jsme přivezli. Návštěva ostrova má však podmínku, která je lehko splnitelná: nesmí sem pejsci a čokoláda. Na pevninu se vrátí v průběhu října, záležet bude na počasí. „Než přijdou první mrazíky, budu je převážet domů do králíkárny. Nebudou mít na ostrově co žrát, nezmrzli by, ale po ledu by utekli, nebo by je našla liška. Uvidíme, kolik jich povezeme zpátky,“ usmívá se Chalupa.

Včera, 19:20
„Vážený Leonide Iljiči,,(…) V této těžké situaci se obracíme na vás, sovětské komunisty, vedoucí představitele...
Včera, 17:30
Středočeský kraj chce dát na obnovu památek ke společenskému využití celkem 27 milionů korun. Podpora...
Včera, 12:28
Již od 90. let se vrací boom společenských her. Každý rok vychází mnoho nových nebo...
Včera, 12:26
Angrešt, to je stálice našich venkovských zahrad a zahrádek téměř všech chatařů. Spolu s rybízem...
Včera, 07:30
Možná jste už narazili na rozličné módní a hudební styly. Říká vám něco hipsterství? Pokud...
20.8.2018
Průzračně čistá voda, svěží zelené lesy a nad tím vším dechberoucí skalnaté štíty. To jsou...
20.8.2018
Nový pojem ekosexualita má několik možných definic a jeho popularita nabývá značných rozměrů. Milovat Zemi...
20.8.2018
Vzpomínáte na svoje první víno? Na tu skleničku, kterou vám rodiče milostivě odlili při nějaké...
20.8.2018
Prošli jsme se kolem Máří Magdaleny, minuli Harfenici a od Hada se vydali po modré....
20.8.2018
Citátů na téma muži a ženy je jako máku. Některé nutí k zamyšlení, jiné pobaví....
Reklama