7℃
Dnes je 13. listopad , svátek má Tibor

Upečeno? Prahu povede Hřib, Pospíšil podmínce Pirátů ustoupí

Zdeněk Hřib (Piráti)

Nezkušenou Krnáčovou vystřídá nezkušený Hřib. Nová koalice na magistrátu se rodí. Nejlepší řešení je podle Zdeňka Hřiba, pirátského kandidáta na primátora, spolupráce Pirátů, Prahy sobě a Spojených sil. V programu se strany shodly. Personální otázka nebude prý zásadní. Lídr Spojených sil Jiří Pospíšil ubezpečil Náš REGION o tom, že na jeho jméně projekt neztroskotá.

Reklama

S hnutím ANO se spolupráce vylučuje. Tak hovoří předseda TOP 09 Jiří Pospíšil. Zopakoval to pro web Náš REGION, když se jej redakce ptala na podporu koalice Spojených sil s ODS a ANO. „Spolupráci s hnutím ANO vylučujeme. V tuto chvíli řešíme s Piráty a Praha sobě program. Jsem přesvědčený, že je třeba detailně probrat naše programy a společně se shodnout na konkrétním programovém prohlášení pro Prahu na příští čtyři roky. Z toho neustoupím,“ řekl.

Jiří Pospíšil rovněž garantuje, že až dojde na obsazování postů, nebudou to Spojené síly ani on, kdo trváním na jménu svého nominanta chystanou koalici rozloží. „Funkce ani post primátora neřešíme. Otázka primátora pro nás není fatální. Na personáliích dohoda s Piráty a Prahou sobě neztroskotá, to garantuji,“ odpověděl Našemu REGIONU. „Nechci handlovat s pozicí primátora a funkcemi náměstků,“ dodal důrazně Pospíšil.

Praha, Pražský hrad, Karlův most

Volby 2018 v Praze: Křehkost Spojených sil a pirátské průtahy mohou vrátit ODS do hry

Ovšem Petr Gazdík, šéf hnutí STAN, které je součástí Spojených sil, už dříve pirátského kandidáta na primátora Zdeňka Hřiba přirovnal ke Krnáčové. „Mám strach, že pan Hřib bude další Adrianou Krnáčovou. To znamená: na začátku žádné zkušenosti, zato spousta sebevědomých prohlášení,“ prohlásil Gazdík.

Pět stran, pět názorů, křehká vyjednávací pozice

Právě nejednotnost Spojených sil může koalici, která se zdá být upečenou, potopit. „Žádný z těch všech subjektů (Spojené síly tvoří TOP 09, STAN, LES, KDU-ČSL a Demokraté Jana Kasla – pozn. red.) nemá týmovou loajalitu a vazbu ke značce. Je tam navíc řada solitérů. Ta loajalita bude odvislá, jak se Spojeným silám zadaří. Ale dá se očekávat, že to hnutí bude neklidné, a koalice bude velice křehká a neklidná,“ míní politolog Jan Kubáček.

Už před časem z pozice primátora ustoupil Jan Čižinský (Praha sobě). Primátora si nárokují Piráti, kteří ve volbách skončili druzí. Měl by jím být Zdeněk Hřib. Pokud se s ním sžijí i Spojené síly, které tvoří pět politických stran s výraznými a ambiciózními politickými osobnostmi, nová vláda nad Prahou je ujednána a vítězná ODS i poražené ANO skončí v opozici.

„Piráti + Praha Sobě + Spojené síly považujeme za nejlepší řešení, protože u něj očekáváme největší programový průnik. Sdílená vize rozvoje Prahy je přitom zcela zásadní, protože její absence vedla k rozpadu minulé koalice v průběhu období. Spojila je až sdílená potřeba trafik, což mělo za důsledek stagnaci Prahy v klíčových oblastech. Dokud se nedostanou jednání u preferovaného projektu do slepé uličky, tak nepovedeme jednání o jiné koalici s jinými subjekty,“ ubezpečil lídr Zdeněk Hřib (Piráti).

 

Podzimní víkend na otočku. Zajeďte do Budapešti, kde se zastavil čas

Tajný recept na gumové medvídky podomácku. Jsou ještě lepší než kupované

Včera, 18:00
Během víkendu bylo ve Středočeském kraji při honech postřeleno několik lidí. Záchranná služba eviduje jen...
Včera, 16:00
Co je to normální sexuální touha a kdy už je žena považovaná za frigidní? Definice...
Včera, 14:00
"V listopadu 1989 jsem sledoval, co děje v Československu, taky kvůli tomu, že my jsme...
Včera, 12:26
Ustavující zastupitelstvo hlavního města se sejde tento čtvrtek 15. listopadu. Primátorem zastupitelé zvolí Zdeňka Hřiba...
Včera, 12:00
Vánoce má Hanka Křížková velmi ráda a snaží se je vždy strávit v klidu a...
Včera, 10:00
Cítit se nemocný není v pořádku. Stejně tak chudoba není žádná ctnost. Jestliže se cítíte...
11.11.2018
Přední český bubeník Tokhi před časem představil nový hudební projekt Royal Squad. Spolu se svojí...
11.11.2018
Ne nadarmo se říká, že pes je nejlepší přítel člověka. Doprovází nás už více než...
11.11.2018
Společnost České Radiokomunikace (CRA) umístila v Argentinské ulici v Praze 7 čidla, která měří množství...
11.11.2018
Strážníci budou během dnešního dne pomocí tlampačů informovat Pražany o doporučení nevětrat z důvodu zápachu...
Reklama