14℃
Dnes je 23. říjen , svátek má Teodor

V Praze se jezdí tramvají, v Brně jedině šalinou. Znáte nejvtipnější rozdíly mezi Prahou a Brnem?

Přijedou tři Pražané do Brna a večer jdou do hospody, kde už sedí dost štamgastů. Po pěti minutách k nim zamíří od stolu štamgastů jeden chlap a ptá se jich: Že je Starobrno lepší než Staropramen? Pražáci se na něj podezřele podívají a pak odpoví: „Jo, je.“ Muž odejde a za chvíli přijde znovu: „Že jsou tu hezčí holky než v Praze?“ Pražáci znovu pohotově odpoví: „Jasně, jsou.“ Chlapík zase odejde a vrátí se za minutu: „Stejně prej dostanete přes držku.“

Reklama

Pod koněm, nebo na čáře?

Mezi těmito dvěma velkými městy v Česku panuje odjakživa jakási soutěživost. Brňáci jezdí odjakživa šalinou, zatímco všude jinde (i v Praze) se jezdí tramvají. Tu řídí tramvaják. V Brně ale jezdí šaliny, které řídí šalinář. Dokonce toto pojmenování dalo přezdívku i celému městu. Brnu se tak občas říká Šalingrad. A odkud vůbec šalina pochází? Když se roku 1900 postavila elektrická trať v Brně, Němci tomu tehdy říkali die Elektrische Linie, foneticky „dý elektry(i)šelíne“. To se ale Brňákům zdálo moc dlouhé, tak to zkrátili na šalinu. Takže je to vlastně zkomolenina dvou slov z němčiny. Proto tedy zatímco se na celém světe jezdí tramvají z anglického tramway, francouzky tramway, italsky tramvai a španělsky tramvía, Brňáci zkrátka mají šalinu.

Brno staví vlastní metro. Jaké budou mezi brněnským a pražským metrem rozdíly?

A to není všechno. Mezi Prahou a Brnem jsou i další rozdíly. V Brně třeba mají okurek. Rodu mužského „ten okurek“. Neexistuje, aby maminka řekla dceři „nastrouhej mi prosím tě okurku“. Ne. Zásadně se strouhá okurek. V Praze existuje pouze „ta okurka“. Takže se strouhá okurka a máme salát s okurkou, nikoliv s okurkem.

Legendární noční rozjezdy. Plné úsměvů

Další rozdíl je v tom, jak tráví Pražané a Brňáci páteční večer. Tak zaprvé. Když si chcete dát v Praze s někým schůzku, každý ví, co to znamená, když se řekne „pod koněm“. V Brně se scházejí „na čáře pod hodinama“. A zatímco Pražané si vybírají z nepřeberného množství akcí jako koncerty nejrůznějších žánrů, divadlo, kino, sportovní akce, plavba na lodi, nebo třeba návštěva oblíbeného klubu, v Brně je akcí na výběr jenom pár. Takže člověk nemusí dlouho přemýšlet a hned má jasno.

Fungl nové byty vyrostou na okraji Prahy. Ve hře je Černý Most, Dolní Počernice i Praha 13

Navíc fungují skvěle legendární brněnské rozjezdy. Je to vlastně centrum autobusů, pomocí kterých se dostanete kamkoliv. Flotily nočních autobusů v Brně fungují už od 70. let a staly se námětem i mnoha filmů a klipů z Brna. Noční autobusy totiž jezdívají plné opilých studentů z různých akcí. Autobusy jezdí pravidelně, avšak jen jednou za hodinu. Působí tak trošku chaoticky. Navíc nestojí na nástupištích ve stejném pořadí – záleží na tom, který přijede dřív. Půlhodinová zpoždění nejsou výjimečná.

V Praze se proti tomu dostanou lidé z akcí pohodlně. MHD tady funguje stejně ve dne jako v noci. Noční spoje sice mohou mít o něco delší čekací dobu – třeba místo intervalů 5 minut přijede tramvaj až za 15 minut -, ale jinak všechny noční tramvaje a autobusy jezdí pravidelně. Jen metro končí brzo, poslední vyjíždí mezi dvanáctou a jednou hodinou ranní.

Pražské metro je zastaralé, říká dopravní podnik a chce od Prahy sto milionů. Počítá se i s eskalátory na Palmovce?

Starobrno versus cokoliv

Ačkoliv se dá v Brně sehnat jakýkoliv druh piva, všude mají Starobrno, které je tradiční. „Chutná jako rezavá voda. Kdybych to měl chuťově k něčemu přirovnat, tak nevím… Ke kanálu?“ prozradil nám bývalý Brňák, který se po letech studia přestěhoval do Prahy. Z taktických důvodů si nepřál být jmenován. Potvrdil ale, že Starobrno nemá pro tamější štamgasty konkurenci. A pije se tam všude tak nějak automaticky. „Co do kvality si podle mě Praha a Brno s pivem nezadá. Oproti Plzni je to stejně o třídu níž než obě tato města,“ myslí si Jitka. Jiní tvrdí, že než Starobrno, je lepší skoro cokoliv. Tak nevíme. Co myslíte vy?

Kéž by hospodské stoly vyprávěly, jak se rodila historie. Osudy slavných hospod se sešly v jedné knize

Brno jako nejkvalitnější město pro život

Podle průzkumu serveru numbeo.com z roku 2016 je Brno nejkvalitnějším městem pro život v Česku. Předběhlo tak na žebříku nejenom Prahu, ale dokonce i Londýn, New York, Los Angeles nebo Brusel. A co na něm má být tak úžasného? Pokud jej srovnáme s Prahou, je Brno jednoznačně levnější.

„Brno rozhodně není tak hektické jako Praha. Doprava v Brně je přehlednější. Ceny za jídlo jsou nižší. Je to hezké české město, nejsou tu cizinci. Každý den potkáte někoho známého, i kdybyste nechtěli. A když ne přes den, tak určitě v nočních rozjezdech. Všichni se tu znají a je to takové domácké město. V Praze se osobně necítím tak bezpečně jako právě v Brně,“ okomentovala život v Brně Renáta.

Blízko Loosovy vily můžete poznat i brněnský skvost Tugendhat

K oblíbenosti Brna rozhodně tedy přispívají nízké ceny potravin i dopravy, ale i nejrůznějších služeb. Jelikož jsou ceny zhruba až třikrát nižší než v New Yorku, tak si toho prý Brňan může dopřát ve výsledku stejně jako Newyorčan. A to i přestože člověk v New Yorku vydělá víc. Nutno ale podotknout, že v Brně nejsou takové možnosti pracovního uplatnění jako v Praze. Pro některé obory jsou možnosti uplatnění v Brně buď omezené nebo neexistují.

Na bydlení v Brně přesto celá řada lidí nedá dopustit a je mezi nimi i velké množství spokojených cizinců. Brno si zkrátka žije tak trochu vlastním životem.

Před 4 minutami
Lepší zabezpečení škol proti případným útočníkům je cílem projektu Bezpečná škola 2019, který schválili na...
Před 2 hodinami
V ohrožení se ale nemusí cítit záchranáři jen od pacientů. Takový příjezd ke zraněné osobě...
Před 2 hodinami
Podzim si i přes protesty babího léta definitivně přebírá otěže počasí a celé české přírody....
Před 3 hodinami
Vietnamci tradičně oslavili v Hanoji státní svátek vzniku Československa, jehož oslavy v tuzemsku se chystají...
Dnes, 11:28
Vznik Československa před 100 lety si Češi připomenou velkolepě. Jednou z akcí, která významnou událost...
Dnes, 10:00
Václav Neckář slaví právě dnes 75. narozeniny. Už o uplynulém víkendu se pustil do oslav....
Dnes, 08:00
Najdete ji v Císařské konírně na Pražském hradě a jde o obrazy zakoupené z úroků...
Včera, 00:00
Komerční článek
Dr. Lukáš Valeš, politolog
Včera, 18:31
Proč hipsteři ovládli letošní volby v Praze? Protože Pražené zkoušejí dalšího králíka z klobouku, řekl...
Včera, 18:00
V Berouně v den výročí republiky pojmenují most přes Berounku po prvním prezidentovi Tomáši Garriguovi...
Reklama