30℃
Dnes je 22. srpen , svátek má Bohuslav

Většina měst ve středočeském kraji hazard nějakým způsobem reguluje

Řada středočeských měst v uplynulých čtyřech letech vsadila na přísnější regulaci hazardu. Pro úplný zákaz hracích automatů a dalších hazardních her se rozhodli v Kolíně, jinde platí vyhlášky omezující provoz heren. Pokles jejich počtu hlásí například obě středočeská statutární města, tedy Kladno a Mladá Boleslav.

Reklama

V Kolíně schválili zastupitelé zákaz hazardu na podzim 2015, v platnost vstoupil v lednu 2017. Starosta Vít Rakušan (Změna pro Kolín) podotkl, že rozhodnutí předcházel průzkum veřejného mínění, v němž se lidé vyslovili pro variantu úplného zákazu. Dále bylo uspořádáno veřejné slyšení a vedení radnice situaci probíralo se strážníky i provozovateli heren. Zákaz měl roční odklad účinnosti, aby majitelé mohli najít nové nájemce.

Obava z prázdných nemovitostí se podle Rakušana nakonec nenaplnila. „Naopak můžeme ukázat příklady, kdy místo heren vznikly útulné kavárny a cukrárny,“ uvedl starosta. V Kolíně podle něj díky zákazu poklesla majetková a noční kriminalita, ubylo vandalů a zlepšil se noční klid v okolí někdejších největších heren. Lidé žijící v exponovaných lokalitách si podle starosty změnu pochvalují. „Příkladem může být i proměna někdejší sídlištní herny na sociální centrum poskytující rodinnou terapii,“ dodal.

Plošný zákaz hazardu navrhovalo i vedení Příbrami, návrh vyhlášky ale u zastupitelů nenašel dostatečnou podporu a celkem třikrát ho odmítli. Podle starosty Jindřicha Vařeky (ANO) se neshodli na tom, zda je či není vhodné omezovat práva a svobodu lidí, pokud jde o trávení volného času a nakládání s penězi. Poukázal na to, že novela loterijního zákona dá více možností, jak omezit lidí na sociálních dávkách. „Současná podoba zákona nařizuje provozovatelům evidenci všech hráčů s tím, že sociální odbor města ve spolupráci s úřadem práce mohou velmi snadno vykonávat kontrolu nad tím, zda osoby pobírající dávky neutrácejí peníze ostatních občanů v hazardních hrách,“ dodal Vařeka.

Jak často by měli chodit muži a děti na prohlídky, a s čím? Odpověděla nám lékařka

K plošnému zákazu nepřistoupili ani v Berouně, kde provoz heren a jejich počet reguluje místní vyhláška. „Situaci jsme řešili jak s městskou, tak i státní policií, otázku heren probírala komise prevence kriminality. Ukázalo se, že herny nejsou příčinou nepořádku a rušení nočního klidu ve městě, což v našem rozhodování hrálo velkou roli,“ uvedl starosta Ivan Kůs (ČSSD). Město podle něj také přihlédlo k ziskům z provozování heren. „Ačkoli to nebyl hlavní ukazatel, byl také velmi důležitý. Jen za rok 2017 tak městská pokladna totiž získala dalších 22,7 milionu korun,“ dodal.

Kladno hazard v minulosti výrazně omezilo. Z původních 118 heren jich podle primátora Milana Volfa (Volba pro Kladno) zbylo 35. Boj proti hernám zahájila radnice před více než rokem, kvůli dříve vydaným licencím a zákonným limitům se radikální omezení hazardu naplno projevilo od letošního 1. ledna. „Jediným řešením je radikální omezení hazardu. Úplný zákaz by nic neřešil, pouze by přesunul herny do šedé a naprosto nekontrolovatelné zóny,“ míní Volf. Kromě omezení počtu heren se podle něj velmi zpřísnily podmínky pro jejich provozování. Hráči se registrují, herny jsou kontrolovány a za hazard nelze utrácet sociální dávky. „I díky tomu se zmírnil dopad hazardu na okolí heren, a tím na širokou veřejnost,“ dodal primátor.

S hazardem bojuje i Mladá Boleslav, podle primátora Raduana Nwelatiho (ODS) po celou dobu, co je současná koalice ve vedení města. „Díky tomu také trvale klesá počet míst, na nichž je možné provozovat herny s hracími automaty,“ uvedl. Původně bylo ve městě 75 heren, nyní je jich 27 a nové podle něj nevznikají ani vznikat nemohou. „Na základě platné obecně platné vyhlášky, kterou jsme minulý rok na jaře aktualizovali, bychom to nepovolili,“ dodal Nwelati.

Zdroj: čtk

Vybrali jsme 5 nejkontroverznějších českých režisérů. Co vy na to?

Včera, 19:20
„Vážený Leonide Iljiči,,(…) V této těžké situaci se obracíme na vás, sovětské komunisty, vedoucí představitele...
Včera, 17:30
Středočeský kraj chce dát na obnovu památek ke společenskému využití celkem 27 milionů korun. Podpora...
Včera, 12:28
Již od 90. let se vrací boom společenských her. Každý rok vychází mnoho nových nebo...
Včera, 12:26
Angrešt, to je stálice našich venkovských zahrad a zahrádek téměř všech chatařů. Spolu s rybízem...
Včera, 07:30
Možná jste už narazili na rozličné módní a hudební styly. Říká vám něco hipsterství? Pokud...
20.8.2018
Průzračně čistá voda, svěží zelené lesy a nad tím vším dechberoucí skalnaté štíty. To jsou...
20.8.2018
Nový pojem ekosexualita má několik možných definic a jeho popularita nabývá značných rozměrů. Milovat Zemi...
20.8.2018
Vzpomínáte na svoje první víno? Na tu skleničku, kterou vám rodiče milostivě odlili při nějaké...
20.8.2018
Prošli jsme se kolem Máří Magdaleny, minuli Harfenici a od Hada se vydali po modré....
20.8.2018
Citátů na téma muži a ženy je jako máku. Některé nutí k zamyšlení, jiné pobaví....
Reklama