30℃
Dnes je 22. srpen , svátek má Bohuslav

Vícegenerační soužití se podobá sendviči. Ač to může vypadat jako špatný příměr, v praxi to tak funguje

Další fotky

Představme si sendvič. Dva kusy pečiva a mezi nimi něco dobrého. Právě to uprostřed bývá obvykle to nejlepší, na co se nejvíc těšíme. Podobně je na tom takzvaná sendvičová generace, která drží společnost pohromadě a naplňuje nejen základní potřeby mnoha lidí za minimální ocenění a uznání.

Reklama

Tento pojem, v poslední době velmi často skloňovaný, upozorňuje právě na tu pomyslnou náplň mezi dvěma vrstvami, z nichž jednu tvoří nezaopatřené děti a druhou stárnoucí rodiče. Obě skupiny mají požadavky, kterých nedocílí bez pomoci. „Náplň“ poskakuje sem a tam a drží všechno pohromadě, aby se to nerozpadlo, drží rodinu pohromadě, v chodu a pohodě.

Až padesát procent seniorů trpí podvýživou, která je pro ně velmi nebezpečná

Cesta vede středem

Ve středním věku se mnoho lidí smiřuje se svým životem a upevňuje svoji identitu. V tomto věku už obvykle našli životního partnera, zajistili si kariéru a pořídili děti. Současně mají poblíž stárnoucí rodiče, kterým ubývají síly a potřebují jejich pomoc. Výzkumy ukázaly, že si většina českých seniorů přeje, i ve stavu nemohoucnosti a za pomoci pečovatelů, zůstat doma.

Na některé osoby středního věku doléhají nároky vícegenerační péče obrovskou vahou. Někdy žijí v domácnosti nezaopatřené děti nejrůznějšího věku proti stárnoucím prarodičům. Obě skupiny mají složitý soubor potřeb a obě potřebují od náplně pomoc.

Ta je lapená přesně uprostřed a musí všechny potřeby naplňovat, aby to celé fungovalo. Snaží se, aby se jí nevymkl z rukou vlastní život, vztahy a pracovní povinnosti, a přitom musí chodit na sportovní utkání svých dětí, pomáhat jim s domácími úkol, vařit a řešit každodenní povinnosti. K tomu se ještě stará o jednoho nebo oba rodiče, zařizuje jim lékařská vyšetření a doprovází je na ně, poskytuje jim pomoc v podobě stříhání nehtů, oblékání, koupání, podávání léků a krmení. Náplň je vlastně pečovatel.

Dobříští senioři dostanou zdarma SOS tlačítka. Mohou jim zachránit život. Jak fungují?

Mít se rád je žádoucí

Lidé, kterým se dostalo lepší rané rodičovské péče a lepších základů, se se středním věkem někdy vyrovnávají snáz. Stárnout s grácií vyžaduje, aby se člověk cítil dobře a spokojený sám se sebou. Je-li jeho vnitřní rozhovor laskavý a milující, bude lépe vybavený k tomu, aby dával lásku ostatním, ale zároveň ji i přijímal. Jeho cesta tímto obdobím bude méně chaotická, i když bude muset čelit řadě výzev.

Jedinec, který najde vnitřní klid, ujasní si priority a dá věcem řád, bude mít i jednodušší stanovení určitých postupů. Pečovatel se učí žít podle vnitřních pravidel. Která to mohou být?

 

  • Mám na vybranou
  • Budu se stavět na první místo
  • Udělám si čas na sebe a na partnera
  • Zavedu rutinu
  • Požádám o pomoc
  • Mohu říct ano, možná, později nebo ne
  • Budu věnovat pozornost vlastním pocitům a potřebám
  • Budu si připomínat, že tohle je jediný život, který mám

Pestrá strava pro seniory. Učí staré lidi, aby si sami připravovali chutné a zdravé svačinky

Péče o partnera

Zaměří-li pečovatel část energie, kterou dřív investoval do rodiny, zpět do sebe, bude mít lepší pozici k tomu, aby si uvědomil, že má potřeby i jeho partner. Často příslušník multigenerační péče přes stromy nevidí les. Sám se v lese ztratí, partner tím trpí a často pociťuje, že vztah uvadá. Přitom právě jejich vztah je hlavním pilířem, který drží všechno pohromadě. A jeho základ musí být pevný, aby celá konstrukce účinně fungovala.

Poté, co pečovatel oživí vztah s partnerem, získá zpět pozornost a lásku, kterou sám nutně k životu potřebuje.

FOTO: Vícegenerační soužití

Vícegenerační soužití - sendvič_1Vícegenerační soužití - sendvič_1Vícegenerační soužití - sendvič_2Vícegenerační soužití - sendvič_4Vícegenerační soužití - sendvič_5
Další fotky
Vícegenerační soužití - sendvič_7Vícegenerační soužití - sendvič_3

Nebojme se rutiny, diáře a harmonogramu

Zavedení rutiny může napomoci při vytváření vědomě plánovaného životního stylu, v němž zůstává i dost času na sebe i partnera. Diář, který si člověk dříve vedl hlavně kvůli zábavě, získává nový rozměr a hlavně účel: zachování zdravého rozumu. A může následovat další krok: vytvořit jednoduchý harmonogram. Jednoduchý proto, že v něm lze snadno provádět nezbytné úpravy.

Nutností je časový údaj od kdy do kdy se úkony (jako jídlo, mytí, cesta do práce, oběd a tak dále) mají odehrávat. Víkend by měl mít samostatný harmonogram s tím, že oproti všedním dnům tady bude podstatně víc čas, který budou trávit všichni společně.

 

Včera, 19:20
„Vážený Leonide Iljiči,,(…) V této těžké situaci se obracíme na vás, sovětské komunisty, vedoucí představitele...
Včera, 17:30
Středočeský kraj chce dát na obnovu památek ke společenskému využití celkem 27 milionů korun. Podpora...
Včera, 12:28
Již od 90. let se vrací boom společenských her. Každý rok vychází mnoho nových nebo...
Včera, 12:26
Angrešt, to je stálice našich venkovských zahrad a zahrádek téměř všech chatařů. Spolu s rybízem...
Včera, 07:30
Možná jste už narazili na rozličné módní a hudební styly. Říká vám něco hipsterství? Pokud...
20.8.2018
Průzračně čistá voda, svěží zelené lesy a nad tím vším dechberoucí skalnaté štíty. To jsou...
20.8.2018
Nový pojem ekosexualita má několik možných definic a jeho popularita nabývá značných rozměrů. Milovat Zemi...
20.8.2018
Vzpomínáte na svoje první víno? Na tu skleničku, kterou vám rodiče milostivě odlili při nějaké...
20.8.2018
Prošli jsme se kolem Máří Magdaleny, minuli Harfenici a od Hada se vydali po modré....
20.8.2018
Citátů na téma muži a ženy je jako máku. Některé nutí k zamyšlení, jiné pobaví....
Reklama