24℃
Dnes je 21. duben , svátek má Alexandra

„Vlastenecké muzeum v Čechách“ slaví 200 let od založení. Co o něm možná nevíte?

Další fotky

Během neděle 15. dubna můžete naše nejvýznamnější muzeum navštívit, jelikož se tu konají různé akce k významnému výročí a podívat se zdarma i do běžně nepřístupných prostor. Pojďme se seznámit s jeho historií.

Reklama

Národní muzeum radikálně změní své okolí již tento rok

Dne 15. dubna 1818 byla založena nejvýznamnější česká muzejní instituce. Sídlí v několika budovách nejen v Praze. Hlavní budova na Václavském náměstí byla postavena až o několik desítek let později, přesto se zaměříme zejména na ni.

Již léta je v rekonstrukci, bez exponátů. Částečně bude zpřístupněna 28. října 2018, kdy naše samostatná republika oslaví 100 let svého vzniku. Zcela otevřena by měla být během příštího roku.

Osmdesát let velikána českého filmu. Petr Nárožný přišel o roli kvůli Josefu Abrhámovi. Proč?

Vlastenecké muzeum

Národní muzeum bylo založeno pod názvem Vlastenecké muzeum v Čechách Kašparem Mariou ze Šternberka, který byl paleontologem a věnoval muzeu rozsáhlé sbírky.

Jedny z prvních sbírek byly uloženy ve Šternberském paláci až do roku 1846. Dále v Nostickém paláci na Novém Městě (dnes tu sídlí Živnostenská banka) až do doby, než byla v roce 1891 zprovozněna hlavní budova.

Národní muzeum radikálně změní své okolí již tento rok

Další jména spojena s muzeem jsou František Palacký, František Xaver Maxmilián Zippe (založil českou mineralogii), Jan Evangelista Purkyně, paleontolog Joachim Barrande (objevitel trilobitů, který naše muzeum proslavil po celém světě). Patřili sem též botanici Tadeáš Haenke nebo Karel Bořivoj Plesl či matematik Bernard Bolzano.

Hlavní budova je dominantou Václavského náměstí téměř 130 let. Vznikla podle návrhu Josefa Schulze v novorenesančním stylu. Budova měla samozřejmě více návrhů. Na další se můžete podívat ve fotogalerii.

FOTO: Národní muzeum

Národní muzeum - Národní muzeumNárodní muzeum - národní muzeum praha wikimedia commonsNárodní muzeum - tramvaj na václavském náměstíNárodní muzeum - Národní muzeumNárodní muzeum - Národní muzeum, Výstava, Václavské náměstí, architektura Praha
Další fotky
Národní muzeum - Národní muzeum, Výstava, Václavské náměstí, architektura PrahaNárodní muzeum - Národní muzeum Praha (1)Národní muzeum - Národní muzeum Praha (2)Národní muzeum - Národní muzeum Praha (3)Národní muzeum - Národní muzeum – střecha (3)

O výzdobu se postarala řada umělců, sochaři Bohuslav Schnirch, Antonín Wagner či Antonín Popp, a také malíři Vojtěch Hynais, Václav Brožík nebo Julius Mařák.

Co možná o muzeu nevíte?

Náš Region psal o Národním muzeu vícekrát.  Například o jedinečném výhledu z jeho střechy, který je ukryt za zavřenými zrezivělými dveřmi.

FOTO: Netušený svět za zrezivělými dveřmi v Národním muzeu

Netušený svět za zrezivělými dveřmi v Národním muzeu - Národní muzeum – střecha (1)Netušený svět za zrezivělými dveřmi v Národním muzeu - Národní muzeum – střecha (2)Netušený svět za zrezivělými dveřmi v Národním muzeu - Národní muzeum – střecha (3)Netušený svět za zrezivělými dveřmi v Národním muzeu - Národní muzeum – střecha (4)Netušený svět za zrezivělými dveřmi v Národním muzeu - Národní muzeum – střecha (5)
Další fotky
Netušený svět za zrezivělými dveřmi v Národním muzeu - Národní muzeum – střecha (6)Netušený svět za zrezivělými dveřmi v Národním muzeu - Národní muzeum – střecha (7)Netušený svět za zrezivělými dveřmi v Národním muzeu - Národní muzeum – střecha (8)

Možná nevíte, že prostor poblíž vznikající budovy Národního muzea, respektive svažitý terén pod ní, sehrál významnou roli při vzniku lyžování u nás. Josef Rössler Ořovský, významný zakladatel mnoha sportů u nás, si toto místo vybral spolu se svým bratrem, aby vyzkoušeli jízdu na ski (jak se dříve říkávalo lyžím). Stalo se tak na začátku ledna 1887, kdy byla budova dnešního Národního muzea ještě rozestavěná. Byla to úplně první jízda na lyžích na českém území.

FOTO: Václavák jako sjezdovka? Před 131 lety se v Česku úplně poprvé lyžovalo v centru Prahy

Václavák jako sjezdovka? Před 131 lety se v Česku úplně poprvé lyžovalo v centru Prahy - Josef Rossler OřovskýVáclavák jako sjezdovka? Před 131 lety se v Česku úplně poprvé lyžovalo v centru Prahy - Josef Rossler OřovskýVáclavák jako sjezdovka? Před 131 lety se v Česku úplně poprvé lyžovalo v centru Prahy - Národní muzeumVáclavák jako sjezdovka? Před 131 lety se v Česku úplně poprvé lyžovalo v centru Prahy - Rossler_lyzeVáclavák jako sjezdovka? Před 131 lety se v Česku úplně poprvé lyžovalo v centru Prahy - 3 václavák
Další fotky
Václavák jako sjezdovka? Před 131 lety se v Česku úplně poprvé lyžovalo v centru Prahy - Václavské náměstí 19.století-wiki

Budova byla několikrát poškozena

Stavba byla několikráte poškozena a nebyla výrazně rekonstruována, i proto byla nutná její oprava.

Při Pražském povstání v květnu 1945 její vestibul poškodila nevybuchlá bomba. O 23 let později při vpádu vojsk Varšavské smlouvy byla její přední fasáda poškozena střelami zejména od Sovětů. Když se budovalo vestibul metra linky A v 70. letech, byla poškozena její statika. Odnesla to západní věž a některé stěny. Vestibul metra pak musel být lépe vyztužen.

FOTO: Václavák

Václavák - okoli_narodniho_muzeaVáclavák - 9D Václavák 1989Václavák - 9C můstekVáclavák - 9B václavák 1968Václavák - 9A večerní Praha P1170080
Další fotky
Václavák - 8 buldra čkdVáclavák - 7 václav – café wien u spinků koruna pfeifferVáclavák - 6 václavák vítá císařeVáclavák - 5 václav 1880Václavák - 4 proměny -viaRealityVáclavák - 3 václavákVáclavák - 2 morstadt václavákVáclavák - 1 václavVáclavák - 0 plakát výstavyVáclavák - 9E václavák dle ciglera

Před dvěma lety vypukl v podkrovní části pravého křídla požár. Zasahovalo tu 150 hasičů z profesionálních i dobrovolných jednotek. Škoda se vyšplhala na 10 milionů korun. Naštěstí v ní nebyly žádné exponáty.

FOTO: Václavské náměstí vypadalo v 19. století úplně jinak

Václavské náměstí vypadalo v 19. století úplně jinak - tramvaj na václavském náměstíVáclavské náměstí vypadalo v 19. století úplně jinak - 1024px-VaclavakVáclavské náměstí vypadalo v 19. století úplně jinak - 10_vaclavske_nam_1978cVáclavské náměstí vypadalo v 19. století úplně jinak - 1982Václavské náměstí vypadalo v 19. století úplně jinak - Václavské náměstí historie
Další fotky
Václavské náměstí vypadalo v 19. století úplně jinak - 5 václav 1880Václavské náměstí vypadalo v 19. století úplně jinak - Václavské náměstí 19.století-wikiVáclavské náměstí vypadalo v 19. století úplně jinak - Václavské náměstíVáclavské náměstí vypadalo v 19. století úplně jinak - Václavské náměstí-wikiVáclavské náměstí vypadalo v 19. století úplně jinak - václavské náměstí praha 1 vizualizaceVáclavské náměstí vypadalo v 19. století úplně jinak - václavské náměstí praha 1 vizualizace

Pamatujete ještě na tramvaje na Václavském náměstí? Poslední vyjela před 37 lety

Včera, 14:59
Uplynulo 16 let od úmrtí českého herce Vlastimila Brodského. Zemřel vlastní rukou v sobotu 20....
Včera, 10:00
Středočeský kraj bude mít svou destinační agenturu, jejímž úkolem bude koordinovat aktivity členů spolku a...
Včera, 08:35
Až 50 813 korun měsíčně si od dubna vydělají zaměstnanci Škoda Auto. Potěší je také...
Včera, 08:30
Nejvýznamnější představitel české žurnalistiky Ferdinand Peroutka zemřel před 40 lety. Je nositelem Řádu T. G....
Včera, 08:00
Její portrét se do dnešní doby nedochoval. Dokonce ani nepřítel jejího muže, Václav Hájek z...
19.4.2018
Je esem mezi kardiochirurgy. Se svým týmem provede ročně přes dvě stě operací srdce a...
19.4.2018
První volby do Národního shromáždění, jak se dříve parlamentu říkalo, se odehrály 18. a 25....
18.4.2018
Nejslavnější knižní postava vojáka císaře pána, Josefa Švejka. Stvořil ji spisovatel Jaroslav Hašek, namaloval Josef...
18.4.2018
Děsivý vítr, lidé a zvířata v ohrožení života, stromy, které se nebezpečně nakláněly nad auty....
18.4.2018
Naplno se rozjelo teplejší období roku a s ním, vedle radovánek, koupaček či procházek lesem,...
Reklama