8℃
Dnes je 23. červen , svátek má Zdeňka

Záhada hradu Okoř. Ukrývají tajemné chodby pod ním poklad?

Další fotky

I když Bílá paní z okořského hradu pronikla až do trampské písně, historické prameny ani pověsti její existenci nepotvrzují. Zato se vypráví pověst o ukrytém pokladu někde ve zřícenině anebo o zazděném zlatém střevíčku. Jako na každém hradě i zde pravděpodobně existovaly určité podzemní prostory, které snad dokonce kdysi navštívil některý místní obyvatel. Vchod do nich v současné době ale zůstává neznámý.

Reklama

Tip na výlet: Bývalá šroubárna v Libčicích je industriální klenot. Turistu nadchne i zřícenina Liběhradu

Kam vedou podzemní chodby?

Podle proutkařů by první podzemní chodba vycházející z hradu měla být dlouhá asi jen 250 metrů a končit hned za silnicí pod hradem. Sloužila zřejmě jako úniková cesta v době nebezpečí.

Druhá chodba by měla pokračovat směrem na Tuchoměřice, což není nelogické, když víme, že zdejší zámek stejně jako Okoř vlastnil po určitou dobu stejný majitel, jezuitský řád. Z Tuchoměřic podzemní chodby pokračují dvěma směry, jednak přes křižovatku lesních cest u Juliány do Statenic jednak do Kněževsi.

Obdivoval ji Mácha, Erben i Vrchlický. Proč je zřícenina hradu Valdek nepřístupná?

Existenci té kněževské potvrzuje z vlastní zkušenosti pan Radoslava Bušek z Olomouce, který v roce 1939 jako desetiletý se svými rodiči asi půl roku bydlel ve starém domě v Kněževsi, v levém rohu malého náměstí, vzdáleného asi 50 metrů od kapličky. Vyprávělo se o něm, že z něj vede podzemní chodba, a to právě do kláštera v Tuchoměřicích. Pan Bušek část chodby tenkrát navštívil a zjistil, že byla asi dva metry vysoká a půldruhého metru široká a podle terénu klesala severním nebo severovýchodním směrem. Po více jak patnácti metrech se chůze stávala nebezpečná, neboť místy se povalovaly vypadlé kameny. Přesto se při světle baterky dalo poznat, že chodba stále pokračuje.

Překonejte jarní únavu. Vyrazte na hradiště s nejstarší zachovanou budovou v Česku

Vlezli jsme tam jako kluci

Kromě toho objevil také vchod do podzemí kdesi u Kněžívky mezi Kněževsí a Tuchoměřicemi, o němž píše: „Dnes to místo asi bude zasypané, ale v době, kdy jsme s požehnáním učitelky utvořili partu desíti kluků pro prozkoumání chodby, byl vchod, lépe řečeno otvor, v boku otevřený. S baterkami a svíčkami jsme vstoupili dovnitř, ale když jsme se po několika desítkách metrů chůze ohlédli a jen matně za sebou viděli otvor, kterým jsme prve vlezli do chodby, naše odvaha skončila. Chodby byly celkem zachovalé, nijak mokré a na zemi nebylo nic napadaného.“

Podařilo se mu tak tehdy vstoupit do jiného, zachovalejšího úseku podzemní spojnice mezi Tuchoměřicemi a Kněževsí? Možné by to samozřejmě bylo. Samozřejmě se hned hlásí další otázky. V jakém stavu se asi tato podzemní chodba nachází dnes? Existuje do ní ještě tento vstup? A vede opravdu až na Okoř?

Žil tu první český poustevník v historii. Ze Svatého Jana vede i nejstarší turistická stezka končící na hradě královských pokladů

Na stopě pokladu

Kdo ví – třeba se jednou skutečně podaří pod hradem objevit nějaké zatím neznámé podzemní prostory a v nich možná i ten velký poklad, který tu má být podle pověsti ukryt. Zatím se v 19. století při jednom jeho hledání podařilo údajně objevit síň s nápisem „Letha Panie 1456 kopali jsme zde…“ doplněným vyrytým obrázkem střely.

Onen poklad by tedy musel být velmi starý, přinejmenším z husitských dob. Anebo ještě starší, třeba templářský? V takovém případě by oním pokladem nemusely být jen cennosti, jako zlato, stříbro a drahokamy, ale třeba také vědomostí. Templáři přišli ve Svaté zemi do styku s arabskými učenci, jejichž znalosti byly v řadě oborů, třeba v lékařství nebo alchymii, resp. v chemii, pokročilejší než v Evropě. Tyto vědomosti se mohly dochovat nejen ve formě zápisů, ale třeba také v podobě přístrojů, třeba astronomických, které byly v tehdejší Evropě neznámé. Takové astronomické přístroje byly významné především pro navigaci na moři, čili s jejich pomocí by mohli templáři doplout do Ameriky dávno před Kolumbem.

FOTO: hrad Okoř

hrad Okoř - Hrad Okoř (3)hrad Okoř - Hrad Okořhrad Okoř - Hrad Okoř (2)hrad Okoř - Hrad Okoř (4)hrad Okoř - Hrad Okoř (1)
Další fotky
hrad Okoř - hrad Okoř (2)hrad Okoř - hrad Okoř (3)hrad Okoř - hrad Okoř (4)hrad Okoř - hrad Okoř (5)hrad Okoř - hrad Okoř (6)

Příliš odvážná myšlenka? To jistě ani. Ale našli byste k ní lepší kulisu než tuhle romantickou zříceninu?

 

Včera, 16:03
Táta a máma. Rodiče jsou pro každé dítě těmi nejdůležitějšími lidmi na světě. Od nich...
Včera, 14:12
Bowling je halový sport, při kterém se hráč snaží hozenou koulí srazit co možná nejvyšší...
Včera, 09:15
Snad neexistuje hrad nebo zámek, ke kterému by se nevázala nějaká zajímavá pověst, legenda či...
Včera, 08:45
Jedno cizí dítě vás okopává v tramvaji, druhé zároveň řve na celé kolo. Jejich matky...
21.6.2018
Telefony, to je věc, bez které se dneska neobejdeme. Téměř každý dospělý má minimálně mobil,...
21.6.2018
Krutost popravy vůdců stavovského povstání, které proběhlo 21. června v roce 1621, s vámi otřese...
21.6.2018
Levandule se stala nepochybně synonymem vůně. Ve světě se pěstuje na tisících hektarů, především pro...
21.6.2018
Náklady na výstavbu věže se odhadují na 13,2 milionu korun, dotace z EU dosáhne 11,7...
Planety, kde by mohl být život a kam by se mohli obyvatelé planety Země v budoucnosti přesunout...
21.6.2018
Dnes se podíváme na trochu vážnější téma, a tím jsou planety ve vesmíru, kam by...
21.6.2018
Žáci na druhém stupni základních škol i jejich vrstevníci z víceletých gymnázií získávají většinu peněz...
Reklama