24℃
Dnes je 21. duben , svátek má Alexandra

Záhadná smrt Jiřího Schelingera. Nerozvážnost? Pokus o emigraci? Vražda StB?

Další fotky

Jeden z nejvýraznějších hlasů české rockové scény. Jiřímu Schelingerovi bylo pouhých třicet, když 13. dubna 1981 skočil (nebo snad spadl?) v Bratislavě z mostu do chladných vod Dunaje. Rodák z Chrudimska má hrob na Olšanských hřbitovech, ale není jasné, zdali je tam pochováno jeho tělo. Kolem jeho náhlé smrti se vyrojila řada konspiračních teorií…

Reklama

Školu nedodělal, táhlo ho to k muzice

Jeho otec vyučoval hudbu, možná díky němu propadl hudbě už jako mladý. Začal hrát na klavír a učil se na kytaru. Z Chrudimska přesídlili s rodinou do Prahy. Jiří nedokončil studium instalatéra na učilišti.

Když byl v roce 1968 zadržen kvůli tomu, že po okupaci vylepoval v Nuslích protisovětské plakáty, pokusil se o demonstrativní sebevraždu ve vazbě. Dostal modrou knížku a skončil v bohnické léčebně. Poté, co se dostal ven, se z něj stal kulisák v divadle Jiřího Wolkera.

První Československý beatový festival se konal v Praze před půl stoletím. Jak získal od soudruhů svazácké razítko?

Během svého života účinkoval v různých kapelách. První založil už na základní škole, kde hrál na kytaru. S kapelou Faraon Karla Šípa v roce 1972 natočil první hitovku Holubí dům, kterou má na svědomí duo Svěrák a Uhlíř (ti v roce 2017 oslavili 50. výročí spolupráce). O rok později začal vystupovat s Františkem Ringo Čechem.

Osudová žena Karla Čapka neměla lehký život. Od smrti Olgy Scheinpflugové uteklo půl století

Co možná nevíte?
Jiří Schelinger měl různé přezdívky. Když byl v pubertě, říkali mu Nuselský Holiday, protože nosil kytaru na krku a chodil tak po Praze. Přezdívali mu také Sluníčko, protože se stále smál, a také Peri Hovado. Důvod? Když se opil, dostával se do demoličních nálad. Od roku 1975 nemohl účinkovat v rodném okrese a dva roky nato podepsal antichartu s řadou dalších umělců té doby.
Kolovala o něm fáma, že ho chtěli do kapely samotní otcové heavy metalu, Black Sabbath (s kapelou zpíval Ozzy Osbourne nebo již zesnulý Ronnie James Dio).

Beatnik Václav Hrabě ovlivnil Mišíka i samotného Kryla. Kde si ho dodnes připomínají?

Osudné pondělí 13. dubna 1981 a řada spekulací

Jeho smrt nebyla nikdy přesně objasněna a je opředena řadou záhad.

Nazpíval písničky pro filmy Což takhle dát si špenát nebo Hop, a je tu lidoop. Osobně si zahrál ve snímcích Romance za korunu, Trhák a Kufr plný nadějí.
V roce 2007 o něm byl natočen dokument o délce 73 minut s názvem Jiří Schelinger – Holubí dům.

Jasné je, že skočil do Dunaje. Podle jedné verze se nechal vyhecovat partou mladých lidí. Jeden z jejích členů ve slipech skočil do řeky a rockový zpěvák ho následoval v oblečení. První skokan (jistý Marian Husák) se zachránil zachycením o bóji, Jiří Schelinger nikoliv. Spekuluje se i o tom, že to byla úkladná vražda zosnovaná StB. Další spekulací je to, že se pokusil emigrovat, popř. toužil po životě v ústraní, nebo dokonce že to byla sebevražda.

Karel Zeman byl světovým průkopníkem fantastiky. Obdivoval ho Spielberg, Burton, Chaplin i Picasso

Není jediným zpěvákem, jehož smrt je zahalena rouškou záhad. Obdobné mýty kolovaly např. kolem smrti amerického rockového zpěváka Jima Morrisona z The Doors v roce 1971, kterému bylo 27 let.

Mrtvé tělo bylo vyloveno až o necelý měsíc později (7. května), ale nikdo z rodiny jej neidentifikoval. Spočinulo na Olšanských hřbitovech. Schelingerův o rok mladší bratr Milan se domnívá, že zpěvákovo tělo našli až v Maďarsku, kde byl pochován jako neznámý muž. Zůstala po něm dcera Andrea z prvního manželství, které bylo v době zpěvákovy smrti 10 let.

FOTO: Jiří Schelinger

Jiří Schelinger - Jiří_Schelinger_(4)Jiří Schelinger - 800px-Jiří_Schelinger_(9)Jiří Schelinger - Jiří_Schelinger_(10)Jiří Schelinger - 800px-Jiří_Schelinger_(7)Jiří Schelinger - Jiří_Schelinger_(1)
Další fotky
Jiří Schelinger - 428px-Jiří_Schelinger_(11)Jiří Schelinger - Jiří_Schelinger_(2)Jiří Schelinger - 800px-Jiří_Schelinger_(svatba_1)Jiří Schelinger - 800px-Jiří_Schelinger_(svatba_2)Jiří Schelinger - Jiří_Schelinger_(3)Jiří Schelinger - Jiří_Schelinger_(6)Jiří Schelinger - Nusle,_Čestmírova_18,_pamětní_deska_-_Jiří_Schelinger_a_Josef_Schelinger šjů

Které z teorií věříte?

Nešťastná náhoda (klukovina)
60%
Vražda StB
29%
Sebevražda
5%
Život v ústraní
6%

Podivná složka od anonyma

Milan Schelinger v loňském roce podle informací deníku Blesk dostal od anonyma složku, která obsahovala fotografie z místa události i těla na pitevním stole, výslech všech lidí, kteří nehodu nahlásili, dokonce i pitevní zprávu. Mělo se za to, že je již dávno skartována.

zdroje: Wikipedia, Aktualne.cz, Blesk.cz, iDnes.cz, ČSFD.cz

„Táta“ Návštěvníků, Pana Tau i řady netradičních pohádek Ota Hofman by oslavil devadesátku. Co o něm určitě nevíte?

 

Včera, 14:59
Uplynulo 16 let od úmrtí českého herce Vlastimila Brodského. Zemřel vlastní rukou v sobotu 20....
Včera, 10:00
Středočeský kraj bude mít svou destinační agenturu, jejímž úkolem bude koordinovat aktivity členů spolku a...
Včera, 08:35
Až 50 813 korun měsíčně si od dubna vydělají zaměstnanci Škoda Auto. Potěší je také...
Včera, 08:30
Nejvýznamnější představitel české žurnalistiky Ferdinand Peroutka zemřel před 40 lety. Je nositelem Řádu T. G....
Včera, 08:00
Její portrét se do dnešní doby nedochoval. Dokonce ani nepřítel jejího muže, Václav Hájek z...
19.4.2018
Je esem mezi kardiochirurgy. Se svým týmem provede ročně přes dvě stě operací srdce a...
19.4.2018
První volby do Národního shromáždění, jak se dříve parlamentu říkalo, se odehrály 18. a 25....
18.4.2018
Nejslavnější knižní postava vojáka císaře pána, Josefa Švejka. Stvořil ji spisovatel Jaroslav Hašek, namaloval Josef...
18.4.2018
Děsivý vítr, lidé a zvířata v ohrožení života, stromy, které se nebezpečně nakláněly nad auty....
18.4.2018
Naplno se rozjelo teplejší období roku a s ním, vedle radovánek, koupaček či procházek lesem,...
Reklama