9℃
Dnes je 18. září , svátek má Kryštof

Záhadná smrt Jiřího Schelingera. Nerozvážnost? Pokus o emigraci? Vražda StB?

Další fotky

Jeden z nejvýraznějších hlasů české rockové scény. Jiřímu Schelingerovi bylo pouhých třicet, když 13. dubna 1981 skočil (nebo snad spadl?) v Bratislavě z mostu do chladných vod Dunaje. Rodák z Chrudimska má hrob na Olšanských hřbitovech, ale není jasné, zdali je tam pochováno jeho tělo. Kolem jeho náhlé smrti se vyrojila řada konspiračních teorií…

Reklama

Školu nedodělal, táhlo ho to k muzice

Jeho otec vyučoval hudbu, možná díky němu propadl hudbě už jako mladý. Začal hrát na klavír a učil se na kytaru. Z Chrudimska přesídlili s rodinou do Prahy. Jiří nedokončil studium instalatéra na učilišti.

Když byl v roce 1968 zadržen kvůli tomu, že po okupaci vylepoval v Nuslích protisovětské plakáty, pokusil se o demonstrativní sebevraždu ve vazbě. Dostal modrou knížku a skončil v bohnické léčebně. Poté, co se dostal ven, se z něj stal kulisák v divadle Jiřího Wolkera.

První Československý beatový festival se konal v Praze před půl stoletím. Jak získal od soudruhů svazácké razítko?

Během svého života účinkoval v různých kapelách. První založil už na základní škole, kde hrál na kytaru. S kapelou Faraon Karla Šípa v roce 1972 natočil první hitovku Holubí dům, kterou má na svědomí duo Svěrák a Uhlíř (ti v roce 2017 oslavili 50. výročí spolupráce). O rok později začal vystupovat s Františkem Ringo Čechem.

Osudová žena Karla Čapka neměla lehký život. Od smrti Olgy Scheinpflugové uteklo půl století

Co možná nevíte?
Jiří Schelinger měl různé přezdívky. Když byl v pubertě, říkali mu Nuselský Holiday, protože nosil kytaru na krku a chodil tak po Praze. Přezdívali mu také Sluníčko, protože se stále smál, a také Peri Hovado. Důvod? Když se opil, dostával se do demoličních nálad. Od roku 1975 nemohl účinkovat v rodném okrese a dva roky nato podepsal antichartu s řadou dalších umělců té doby.
Kolovala o něm fáma, že ho chtěli do kapely samotní otcové heavy metalu, Black Sabbath (s kapelou zpíval Ozzy Osbourne nebo již zesnulý Ronnie James Dio).

Beatnik Václav Hrabě ovlivnil Mišíka i samotného Kryla. Kde si ho dodnes připomínají?

Osudné pondělí 13. dubna 1981 a řada spekulací

Jeho smrt nebyla nikdy přesně objasněna a je opředena řadou záhad.

Nazpíval písničky pro filmy Což takhle dát si špenát nebo Hop, a je tu lidoop. Osobně si zahrál ve snímcích Romance za korunu, Trhák a Kufr plný nadějí.
V roce 2007 o něm byl natočen dokument o délce 73 minut s názvem Jiří Schelinger – Holubí dům.

Jasné je, že skočil do Dunaje. Podle jedné verze se nechal vyhecovat partou mladých lidí. Jeden z jejích členů ve slipech skočil do řeky a rockový zpěvák ho následoval v oblečení. První skokan (jistý Marian Husák) se zachránil zachycením o bóji, Jiří Schelinger nikoliv. Spekuluje se i o tom, že to byla úkladná vražda zosnovaná StB. Další spekulací je to, že se pokusil emigrovat, popř. toužil po životě v ústraní, nebo dokonce že to byla sebevražda.

Karel Zeman byl světovým průkopníkem fantastiky. Obdivoval ho Spielberg, Burton, Chaplin i Picasso

Není jediným zpěvákem, jehož smrt je zahalena rouškou záhad. Obdobné mýty kolovaly např. kolem smrti amerického rockového zpěváka Jima Morrisona z The Doors v roce 1971, kterému bylo 27 let.

Mrtvé tělo bylo vyloveno až o necelý měsíc později (7. května), ale nikdo z rodiny jej neidentifikoval. Spočinulo na Olšanských hřbitovech. Schelingerův o rok mladší bratr Milan se domnívá, že zpěvákovo tělo našli až v Maďarsku, kde byl pochován jako neznámý muž. Zůstala po něm dcera Andrea z prvního manželství, které bylo v době zpěvákovy smrti 10 let.

FOTO: Jiří Schelinger

Jiří Schelinger - Jiří_Schelinger_(4)Jiří Schelinger - 800px-Jiří_Schelinger_(9)Jiří Schelinger - Jiří_Schelinger_(10)Jiří Schelinger - 800px-Jiří_Schelinger_(7)Jiří Schelinger - Jiří_Schelinger_(1)
Další fotky
Jiří Schelinger - 428px-Jiří_Schelinger_(11)Jiří Schelinger - Jiří_Schelinger_(2)Jiří Schelinger - 800px-Jiří_Schelinger_(svatba_1)Jiří Schelinger - 800px-Jiří_Schelinger_(svatba_2)Jiří Schelinger - Jiří_Schelinger_(3)Jiří Schelinger - Jiří_Schelinger_(6)Jiří Schelinger - Nusle,_Čestmírova_18,_pamětní_deska_-_Jiří_Schelinger_a_Josef_Schelinger šjů

Které z teorií věříte?

Nešťastná náhoda (klukovina)
62%
Vražda StB
28%
Sebevražda
5%
Život v ústraní
5%

Podivná složka od anonyma

Milan Schelinger v loňském roce podle informací deníku Blesk dostal od anonyma složku, která obsahovala fotografie z místa události i těla na pitevním stole, výslech všech lidí, kteří nehodu nahlásili, dokonce i pitevní zprávu. Mělo se za to, že je již dávno skartována.

zdroje: Wikipedia, Aktualne.cz, Blesk.cz, iDnes.cz, ČSFD.cz

„Táta“ Návštěvníků, Pana Tau i řady netradičních pohádek Ota Hofman by oslavil devadesátku. Co o něm určitě nevíte?

 

Dnes, 17:28
Kontrol restaurací ve středních Čechách letos meziročně přibylo. Na téměř dva miliony korun vzrostla i...
Dnes, 11:30
Domácí násilí je nebezpečné nejen pro oběť samotnou, ale i pro její blízké okolí, tedy...
Dnes, 10:00
Ochraně a popularizaci vizuálního umění ve veřejném prostoru se věnuje sochař Pavel Karous. Na jeho...
Dnes, 09:46
Skupina Agrofert, spadající do svěřenských fondů premiéra Andreje Babiše, loni získala na dotacích největší objem...
Dnes, 09:24
Obnovení proplácení nemocenské v prvních třech dnech nemoci od 1. 7. 2019 se stalo klíčovým...
Dnes, 08:00
Podzim má svou vlastní barevnou poezii tvořenou kontrastem přírodních teplých odstínů listí stromů i keřů....
Včera, 17:19
Větší prsa, výplně do vrásek nebo napnutí pleti. To už jsou zákroky, které má v...
Včera, 16:34
Také jste patřili ke generaci pro kterou měla céčka aspoň na nějakou dobu hodnotu téměř...
Včera, 15:13
Návštěvníci některých památek ve středních Čechách získají volný vstup do regionálních muzeí. Umožní to smlouva...
Včera, 14:38
V neděli 16. září 2018 zasahovaly od 15:45 hodin tři jednotky pražských hasičů z Chodovské,...
Reklama