2℃
Dnes je 12. prosinec , svátek má Simona

Zámek pod zámkem. Víte, co ukrývá podzemí slavkovského zámku?

Jeden z nejmohutnějších barokních zámků na Moravě, Slavkov u Brna, proslul především jako místo pobytu Napoleona Bonaparte po bitvě tří císařů. Pyšní se unikátními sbírkami, ale i rozsáhlým a neobvyklým podzemím. Trochu nadneseně by se dalo říci, že se jedná o druhý, podzemní zámek.

Reklama

Z historie

Honosný zámek se nachází v centru malebného městečka, v jehož okolí se v roce 1805 odehrála památná bitva. Historie stavby začíná ve 13. století, kdy zde existovala komenda Řádu německých rytířů. Objekt se postupně změnil v hrad, jehož pozůstatky se dochovaly v základech zámku. Na počátku 15. století hrad získal Václav IV., který obec povýšil na město. Příchodem rodu Kouniců o sto let později došlo k přestavbě na renesanční zámek čtyřkřídlého půdorysu s arkádami a hranolovou věží. Císařský diplomat hrabě Dominik Ondřej Kounic však potřeboval vzhledem ke svému postavení u dvora reprezentativnější rezidenci, a proto nechal na přelomu 17. a 18. století vybudovat barokní zámek. V této podobě můžeme vidět stavbu i dnes.

Tip na výlet: Velké Losiny. Místo s malebným zámkem i dějištěm nejrozsáhlejších čarodějnických procesů u nás

Tajemné podzemí

Stavitelé budovali část dnešního podzemí původně jako jakousi samostatnou nadzemní stavbu, k jejímž vnějším stěnám pak byla přihrnuta zemina, čímž vznikl vyrovnávací základ pro stavbu vlastního zámku. Podzemní část využila i starších budov včetně tvrze Řádu německých rytířů. V podzemí slavkovského zámku tak najdeme pozůstatky zdiva ze všech zdejších stavebních etap. Zámecké podzemí je velice rozsáhlé a má dokonce dvě podlaží. K čemu vlastně měl tento rozsáhlý komplex sloužit, dnes nevíme. Odborníci jej totiž ještě pořádně neprozkoumali. Záhadou je třeba místnost, které se pro její vzhled přezdívá kaple, jenž ovšem k duchovnímu rozjímání určitě nesloužila. Tajemství spjatých se slavkovským zámeckým podzemím bude jistě mnohem více, vzhledem k tomu, že není ještě celé prozkoumané. Víme jen, že v jeho prostorách fungovala panská lázeň, dvě kuchyně a sklady. Ostatní prostory tak stále čekají na svá odtajnění.

FOTO: Zámek Slavkov u Brna

Zámek Slavkov u Brna - slavkov-letecky_pohledZámek Slavkov u Brna - Slavkov_u_BrnaZámek Slavkov u Brna - Zamek_Slavkov_u_BrnaZámek Slavkov u Brna - Zámecký_příkop_SlavkovZámek Slavkov u Brna - Slavkov-park

Do Slavkova na výlet

Dnes vlastní zámek město a veřejnosti je přístupné téměř celé první patro stavby. Jeho instalaci tvoří části kdysi rozsáhlé kounicovské galerie a k nejcennějším zámeckým interiérům náleží místnosti západního křídla. Pozoruhodný je zejména tzv. Sál předků, vyzdobený monumentální nástropní freskou představující bohy na Olympu. Sál předků je propojen s oválným tzv. Historickým sálem, v němž bylo po bitvě u Slavkova podepsáno příměří mezi Rakouskem a Francií. Zvláštností této místnosti je jeho akustická stránka, neboť výstavba byla zamýšlena tak, aby během vysokých politických jednání nebylo slyšet, o čem hovoří jednotlivé shluky diskutujících, kteří stojí v těsné blízkosti. V rámci prohlídky je veřejnosti zpřístupněna i oratoř zámecké kaple sv. Kříže. Její prostory jsou využívány ke svatebním obřadům a ke koncertům. Po prohlídce zámku můžete navštívit i přilehlý park, který patří k nejvýznamnějším historickým zahradám na Moravě a jehož rozloha činí 15,5 hektarů.

Před 1 hodinou
Advent je sice už v plném proudu, kdo ale nemá adventní věnec nebo svícen, může...
Před 3 hodinami
To budete koukat! Vytvářet výstavy formou „směsky“ je dnes asi módní výstavnický trend, ale díky...
Dnes, 10:00
Rozchod je jedna z částí života, kterou si projde každý z nás. Není to jednoduché...
Dnes, 08:46
Miliardář Pavel Sehnal (ODA) byl zvolen místostarostou v Praze 18, kde vlastní letňanské výstaviště PVA...
Včera, 18:25
Rakovničtí zastupitelé schválili schodkový rozpočet pro rok 2019, plánované výdaje činí téměř 544 milionů korun,...
Včera, 17:30
Podle lidové víry sv. Lucie disponuje zvláštní mocí a dovede ochránit před čarodějnicemi. Z toho...
Včera, 16:00
Divácky oblíbená filmová komedie Martina Friče podle stejnojmenné pohádky Jana Drdy příští rok oslaví 60...
Včera, 14:23
Saint Francois se se svým výškovým rozpětím a možností všestranného sportovního vyžití řadí mezi klenoty...
Včera, 14:00
Odvěký boj, živý stromeček versus umělohmotný. Jeden ničí planetu při likvidaci, druhý končí ve sběrných...
Paní Svobodová (97) věnovala své úspory - 200 tisíc korun - dobrovolným hasičům. Je jejich fanynkou.
Včera, 11:00
Tomu se říká nevšední a ušlechtilý dárce a dar s velkým D! Dvě stě tisíc...
Reklama