10℃
Dnes je 26. září , svátek má Andrea

Zámek pod zámkem. Víte, co ukrývá podzemí slavkovského zámku?

Jeden z nejmohutnějších barokních zámků na Moravě, Slavkov u Brna, proslul především jako místo pobytu Napoleona Bonaparte po bitvě tří císařů. Pyšní se unikátními sbírkami, ale i rozsáhlým a neobvyklým podzemím. Trochu nadneseně by se dalo říci, že se jedná o druhý, podzemní zámek.

Reklama

Z historie

Honosný zámek se nachází v centru malebného městečka, v jehož okolí se v roce 1805 odehrála památná bitva. Historie stavby začíná ve 13. století, kdy zde existovala komenda Řádu německých rytířů. Objekt se postupně změnil v hrad, jehož pozůstatky se dochovaly v základech zámku. Na počátku 15. století hrad získal Václav IV., který obec povýšil na město. Příchodem rodu Kouniců o sto let později došlo k přestavbě na renesanční zámek čtyřkřídlého půdorysu s arkádami a hranolovou věží. Císařský diplomat hrabě Dominik Ondřej Kounic však potřeboval vzhledem ke svému postavení u dvora reprezentativnější rezidenci, a proto nechal na přelomu 17. a 18. století vybudovat barokní zámek. V této podobě můžeme vidět stavbu i dnes.

Tip na výlet: Velké Losiny. Místo s malebným zámkem i dějištěm nejrozsáhlejších čarodějnických procesů u nás

Tajemné podzemí

Stavitelé budovali část dnešního podzemí původně jako jakousi samostatnou nadzemní stavbu, k jejímž vnějším stěnám pak byla přihrnuta zemina, čímž vznikl vyrovnávací základ pro stavbu vlastního zámku. Podzemní část využila i starších budov včetně tvrze Řádu německých rytířů. V podzemí slavkovského zámku tak najdeme pozůstatky zdiva ze všech zdejších stavebních etap. Zámecké podzemí je velice rozsáhlé a má dokonce dvě podlaží. K čemu vlastně měl tento rozsáhlý komplex sloužit, dnes nevíme. Odborníci jej totiž ještě pořádně neprozkoumali. Záhadou je třeba místnost, které se pro její vzhled přezdívá kaple, jenž ovšem k duchovnímu rozjímání určitě nesloužila. Tajemství spjatých se slavkovským zámeckým podzemím bude jistě mnohem více, vzhledem k tomu, že není ještě celé prozkoumané. Víme jen, že v jeho prostorách fungovala panská lázeň, dvě kuchyně a sklady. Ostatní prostory tak stále čekají na svá odtajnění.

FOTO: Zámek Slavkov u Brna

Zámek Slavkov u Brna - slavkov-letecky_pohledZámek Slavkov u Brna - Slavkov_u_BrnaZámek Slavkov u Brna - Zamek_Slavkov_u_BrnaZámek Slavkov u Brna - Zámecký_příkop_SlavkovZámek Slavkov u Brna - Slavkov-park

Do Slavkova na výlet

Dnes vlastní zámek město a veřejnosti je přístupné téměř celé první patro stavby. Jeho instalaci tvoří části kdysi rozsáhlé kounicovské galerie a k nejcennějším zámeckým interiérům náleží místnosti západního křídla. Pozoruhodný je zejména tzv. Sál předků, vyzdobený monumentální nástropní freskou představující bohy na Olympu. Sál předků je propojen s oválným tzv. Historickým sálem, v němž bylo po bitvě u Slavkova podepsáno příměří mezi Rakouskem a Francií. Zvláštností této místnosti je jeho akustická stránka, neboť výstavba byla zamýšlena tak, aby během vysokých politických jednání nebylo slyšet, o čem hovoří jednotlivé shluky diskutujících, kteří stojí v těsné blízkosti. V rámci prohlídky je veřejnosti zpřístupněna i oratoř zámecké kaple sv. Kříže. Její prostory jsou využívány ke svatebním obřadům a ke koncertům. Po prohlídce zámku můžete navštívit i přilehlý park, který patří k nejvýznamnějším historickým zahradám na Moravě a jehož rozloha činí 15,5 hektarů.

Před 37 minutami
Z díla Jaroslava Kvapila se nám nejspíš vybaví libreto Dvořákovy Rusalky (Národní divadlo, 1901). Přestože...
Před 2 hodinami
Plochu o rozloze 45 hektarů nechalo hlavní město upravit na rekreační zónu s dětským hřištěm...
Před 3 hodinami
Rozpočet Středočeského kraje by příští rok měl přesáhnout 25 miliard korun, znamená to růst o...
Dnes, 10:29
Středočeské hejtmanství chystá příští rok další dotace na nové kotle. Rozdělit by mělo podle předpokladů...
Včera, 19:06
Komerční článek
Poslední zářijový víkend bude na Karlštejně ve znamení burčáku a vína. Ve dnech 29. a...
Včera, 17:00
Radnice Prahy 7 zahájila společně s Technickou správou komunikací (TSK) stavbu parkoviště v Jankovcově ulici...
Včera, 16:00
Po desetiletí vyzývají výživoví odborníci, abychom omezili konzumaci červeného masa a jiných tučných potravin. U...
Včera, 11:30
Označit film jako nejlepší je vždy záležitostí subjektivního posuzování a častý je rozdíl divák versus...
Včera, 10:00
Zamíchat, otevřít a vypít. Světem se šíří mnoho druhů náhrad běžné stravy, anglicky se jim...
Včera, 08:00
Je tomu 105 let co na svět přišla jedna z nejpopulárnějších českých prvorepublikových hereček Věra...
Reklama