8℃
Dnes je 21. duben , svátek má Alexandra

Kamýk ve Velkých Přílepech vás nabije blahodárnou energií. Kde se tu vzala?

Další fotky

Láká vás jarní příroda, ale nebaví vás procházka jenom kvůli procházce? Pěkný a zajímavý cíl pro nepříliš náročnou výpravu na vás čeká kousek za Prahou. Nachází se na okraji obce Velké Přílepy (okr. Praha-západ), prý kolem sebe šíří záhadnou energii a vypráví se o něm několik pověstí. Nebo jedna pověst v několika variantách? Jisté to ani není s jeho jménem.

Reklama

Začít můžeme právě u něj. V okolí Velkých Přílep z rovinaté krajiny vystupuje hned několik kopců, vrchů či pahorků tvořených tvrdší křemennou horninou. Obecně se jim říká kamýky a část obce Velké Přílepy dostala právě tohle jméno (v místním podání Kamejk). Dalo by se proto snadno vztáhnout na místní pahorek a také mu říkat Kamýk, i když oficiálně v mapách tento název zanesen není. Jeho vršek zdobí dřevěný kříž, zjara dokonce z dálky trochu patrný mezi holými větvemi převážně listnatého lesíka, který vyvýšeninu porůstá.

Záhada hradu Okoř. Ukrývají tajemné chodby pod ním poklad?

Hraběnka, abatyše, nebo chůva?

O tom, proč tam byl vztyčen, se vypráví místní legenda, jak se říká, „odnepaměti“. Existuje v několika podobách. Podle textu na obecních informačních tabulích je hlavní hrdinkou příběhu abatyše svatojiřského kláštera, kterému Kamýk dlouhá staletí patřil. Když sem jela kočárem, splašili se jí koně a abatyše se tak ocitla ve velkém nebezpečí. Zachránil ji jeden odvážný kamýcký poddaný. Nezaváhal, přiskočil a koně zastavil. Abatyše pak na paměť své záchrany nechala postavit na skále kříž a svému zachránci darovala jeden z klášterních statků. K této události mělo dojít začátkem 18. století, což prý bylo dříve na kříži zaznamenáno vč. letopočtu.

Podle druhé pověsti křížek nepřipomíná šťastnou záchranu, ale naopak tragédii. Místní hraběnka si ráda vyjela na koni a právě v těchto místech ji přepadli loupežníci. Pokusila se jim ujet, i s koněm se zřítila ze skály a oba se zabili. Třetí možnou hrdinkou, na jejíž památku je zde křížek postaven, je chůva, Ze skály tady spadla nešťastnou náhodou, bohužel i s dítětem (šlechtického původu?), které měla na starost.

Svatý Jan Nepomucký přezimuje i s andílky u restaurátorů. Možná už se ale do Spálenky nevrátí

Chrání celé okolí

Můžeme se však dopracovat ještě k úplně jinému vysvětlení. Podle známého psychotronika Pavla Kozáka je vrch Kamýk obdařen silnou pozitivní energií a je energeticky spojen s některými místy v okolí i v Praze (Levý Hradec, hradiště podhoří a Džbán, kostelík v Jenerálce, kostel sv. Markéty v Břevnově). Lze zde dokonce pocítit zbytkovou energii neolitických gigantů, jak badatel uvádí ve své knize Tajemná místa Prahy. Kromě toho energie z Kamýku chrání celou obec Velké Přílepy, která se rozkládá pod ním. V každém případě působí blahodárně a působil i tak v minulosti. Možná proto se ke křížku každoročně pořádaly poutě, jako poděkování za ochranu i k nabytí čerstvých sil.

Když kámen vypráví. Odhalte s námi tajemnou sílu menhirů

Postupem času však přístupová cesta na vrcholek zarostla kopřivami a pichlavým mlázím a zanikla i poutní tradice. Před časem však došlo k radikální nápravě tohoto neblahého stavu. Obec nejen osadila již zmíněné informační tabule, ale rovněž obnovila přístupovou cestu ke křížku, vyznačila ji značkami na kamenech a místa nejprudšího stoupání vybavila pevnými lany sloužícími jako zábradlí. Na vrcholku na turisty (nebo poutníky, jak chcete) čeká kromě nádherné vyhlídky daleko do kraje také lavička k odpočinku. Energeticky nejsilnější místo na Kamýku lze se podle P. Kozáka vysledovat v tzv. Přílepské svatyni, na druhém nejvyšším bodě pahorku.

FOTO: Kamýk – Velké Přílepy

Kamýk – Velké Přílepy - Kamýk 1Kamýk – Velké Přílepy - Kamýk 8Kamýk – Velké Přílepy - Kamýk 2Kamýk – Velké Přílepy - Kamýk 3Kamýk – Velké Přílepy - Kamýk 5
Další fotky
Kamýk – Velké Přílepy - Kamýk 6Kamýk – Velké Přílepy - Kamýk 7

Kudy na Kamýk?
Z parkoviště před hospodou Na Špejcharu zamíříme přes silnici ke kapličce do ulice Ke křížku. Na jejím konci pokračujeme přímým směrem přes travnatou vyvýšeninu a za ní zahneme doprava k první informační tabuli. V lesíku jasně patrná cesta nás potom dovede během asi deseti minut až na vrcholek. Do Velkých Přílep je možné asi za dvacet minut dojet také autobusem č. 316 nebo 350 ze stanice metra Dejvická, což výlet prodlouží jen o několik set metrů. Nedaleko zastávky autobusu se nachází vyhlášená cukrárna a restaurace. Nenáročná trasa je vhodná i pro rodiny s malými dětmi nebo méně pohyblivé osoby.

Středověké hradiště připomínají už jen rozvaliny nad údolím Berounky. Na Tetíně zavraždili sv. Ludmilu

 

 

Včera, 14:15
V dubnu se do sálu Club kino Černošice chystá zpěvák Bohuš Matuš. Vystoupí tam 26....
19.4.2018
Zatímco roste počet lidí, kteří nemají kde bydlet nebo mají provizorní bydlení, existuje plno opuštěných...
19.4.2018
Odbor územního plánování v Černošicích je po novele stavebního zákona paralyzován. Lidé poslali stovky žádostí...
18.4.2018
Zastupitelé Černošic si od odborníků nechali popsat probíhající rekonstrukci vily Tišnovských. Postupná přestavba téměř všech...
16.4.2018
Četné dotazy a obavy místních vyvolalo v posledních měsících masivní kácení vzrostlých stromů v oblasti...
16.4.2018
Milovníky tajemna, záhad a paranormálních jevů láká hřbitov v Noutonicích jako vosy bonbony. Jde o...
12.4.2018
Jednání bylo rušné, nechybělo ani překvapení! Na pondělí 11. června bylo odročeno soudní projednávání žaloby,...
12.4.2018
Ocenění Firma pro zdraví získalo v rámci nedávné senátní konference Péče o zdraví zaměstnanců několik...
11.4.2018
I když Bílá paní z okořského hradu pronikla až do trampské písně, historické prameny ani...
11.4.2018
Zastupitelstvo obce Všenory nedávno schválilo usnesení, že v rámci rekonstrukce a modernizace trati číslo 171...
Reklama