2℃
Dnes je 12. prosinec , svátek má Simona

Nádraží ve Všenorech bourat nechceme, volají místní. Budou jejich prosby vyslyšeny?

Veřejnost i místní zastupitelstva jsou jasně proti možnému bourání nádražní budovy ve Všenorech kvůli chystané rekonstrukci železniční tratě z Prahy do Berouna. O věc se začali zajímat také poslanci za region.

Reklama

Jednou z obcí, kde je nádraží v ohrožení, jsou Všenory. Podle průzkumu veřejného mínění jsou místní proti. „Celých 96,3 procenta místních obyvatel chce budovy zachránit, pokud možno v jejich původní podobě. Nádraží je pro zdejší občany zásadní – 96,7 procenta místních jezdí vlakem alespoň občas, z toho 34,1 procenta denně,“ říká Marek Kotásek z místní občanské iniciativy, která za záchranu nádraží již několik let bojuje.

Černošice staniční budova

Vlakové zastávky musíme zachovat a opravit, volají místní. Jde o Černošice, Všenory, Srbsko. Mají historickou hodnotu?

Bourání odmítají i místní zastupitelstva Všenor, Černošic nebo Srbska, Náš REGION již informoval o tom, že přijala usnesení na podporu zachování nádraží. Správa železniční dopravní cesty, která s dotčenými obcemi, vlastníky okolních pozemků i spolky jedná, počítala ve Všenorech s demolicí přinejmenším jedné budovy.

Lidé by přispěli na rekonstrukci nádraží

Dotazování se uskutečnilo v druhé polovině září a v říjnu 2018. Průzkum připravila místní občanská iniciativa „Zastávky Černošice, Všenory, Srbsko“. Odpovědi poskytlo 273 lidí. Občané Všenor tvoří 74,4 procenta respondentů, místní chataři 6,3 procenta, občané okolních obcí 11,9 procenta, příležitostní návštěvníci 7,4 procenta. Na dotazník častěji reagovaly ženy než muži. V klíčových otázkách panuje vysoká míra shody (80 procent +) bez ohledu na věk, pohlaví či lokalitu.

Z průzkumu vyplývá i to, že 77,3 procenta obyvatel Všenor je připraveno podpořit z vlastních peněz prostřednictvím veřejné sbírky rekonstrukci nádraží, 91,9 procenta jich chce zároveň přispět tím, že budou na nádraží nakupovat a využívat služby, které by tu mohly vzniknout. „Poptávka po dalších službách v obci je značná, náš průzkum naznačil, které chybějí nejvíc,“ říká Kotásek.

FOTO: Všenory nádraží – průzkum veřejného mínění

Všenory nádraží – průzkum veřejného mínění - Všenory staniční budova – foto Jakub ŠpetlákVšenory nádraží – průzkum veřejného mínění - Všenory 2 – foto Jakub ŠpetlákVšenory nádraží – průzkum veřejného mínění - všenory 2

Lidé si přejí nabídku služeb a vylepšení nádraží

„Na nástupišti směrem do Prahy by lidé chtěli obchod nebo kavárnu, 76,6 procenta lidí by do budovy nádraží přesunulo také poštu nebo ještě lépe balíkovou službu, jako je Ulozenka.cz, Zasilkovna.cz a podobné (82,4 procenta),“ uvádějí tvůrci průzkumu.

Celých 81 procent respondentů by uvítalo na nádraží toalety, 85,4 procenta jich nejvíce postrádá aktuální informace o příjezdech vlaků, 44,7 procenta respondentů by uvítalo pokladnu s prodejem jízdenek na vlaky a MHD. Nádražní budovu ve směru na Beroun lze podle mnoha názorů otevřít k řece, sídlit by tam mohli vodní skauti – pro zřízení jejich klubovny se vyslovilo 46,9 procenta respondentů, pro je i místní oddíl. Podle 51,3 procenta respondentů by klubovna šla kombinovat s odpočívadlem pro lidi na procházkách kolem řeky.

Před 115 lety se narodil jeden z nejslavnějších českých neherců. Jan Vostrčil hrával kdysi na křídlovku u Hradní stráže

Dnes, 08:00
Každý víkend od 10.45 do 15 hodin (kdy začíná poslední prohlídka) lze bez předchozích rezervací...
10.12.2018
Rekonstrukce průtahu Černošicemi u Prahy má zpoždění. Termín zprovoznění se posunul z konce letošního léta...
Lokalita Dlouhá míle. Pozemky pro stavbu parkovacího domu s kapacitou 1000 míst pražští zastupitelé vykoupí, zjistil Náš REGION.
10.12.2018
Majetkový výbor doporučil zastupitelům hl. města Prahy, aby urychleně odkoupili pozemky v lokalitě Dlouhá míle...
9.12.2018
Ve zbraslavském Mezigeneračním centru Julie panovala dobrá nálada hned po ránu. Senioři, kteří jej navštěvují,...
7.12.2018
Unhošť na Kladensku znovu vypíše tendr na stavbu sběrného dvora, původní muselo město zrušit kvůli...
7.12.2018
Rys nedávno zaznamenaný v Brdech přišel ze Šumavy. Potvrdilo to porovnání snímků z fotopastí, na...
JIŘÍ POSPÍŠIL
6.12.2018
Křeslo pražského primátora vyměnil za volební program. Jeho plnění je podle šéfa TOP 09 Jiřího...
4.12.2018
Výroba foukaných vánočních ozdob má v královédvorském regionu dlouhou tradici. Byla započata vznikem družstva v...
4.12.2018
Středočeské hrady a zámky do konce letošního října navštívilo více než 786 tisíc lidí, meziročně...
3.12.2018
Na trať mezi Berounem a Karlštejnem spadl dnes kolem 13:00 strom, který poškodil trakční vedení....
Reklama