2℃
Dnes je 22. říjen , svátek má Sabina

Ve Všenorech to vře kvůli bytové výstavbě. Místní jsou striktně proti

Reklama

Nejdřív je nutné vyřešit dopravu a občanskou vybavenost, pak teprve je případně možné uvažovat o větší výstavbě. Shodla se na tom většina lidí, kteří se ve středu večer zúčastnili veřejné diskuse nad tvorbou územního plánu Všenor. Platit by měl začít v roce 2022, podle místního zastupitele Jiřího Reifa, který diskusi moderoval, bude především otázkou příštího funkčního období.

Diskuse se točila především kolem zvažované výstavby bytových domů v areálu Krijcos, který je ve stávajícím územním plánu uveden coby nerušící výrobní činnost a skladování, funguje tam lehká výroba. Podle Reifa bude záležet na výsledku referenda, na které byl sehnán dostatečný počet podpisů, jež sbírala neformální skupina místních Všenory 2020. „Na přání občanů bude vypsáno zřejmě s prvním nebo druhým kolem lednových prezidentských voleb, výsledek bude pro obec závazný,“ uvedl zastupitel.

Podle diskuse v sále obecního úřadu to působilo, že většina všenorských je proti výstavbě, našly se ale i opačné názory. Atmosféra byla bouřlivá, lidí přišlo mnoho, nevešli se do sálu ani na připravené židle, stáli i ve dveřích. Diskuse trvala několik hodin a nebrala konce. Zastupitel Reif se netajil názorem, že výstavba bytových domů by obci pomohla, spolu s bytovými domy by tam podle něj vznikly i obchody nebo lékárna. Pracovní verzi územního plánu představil jeho zhotovitel, architekt Milan Falta. Řekl, že pracoval podle zadání obce. I podle jeho názoru je nutné vyřešení dopravy, což podle něj není nemožné.

Šest set dalších obyvatel? Nemyslitelné

Ozýval se nesouhlas místních. Komunikace Květoslava Mašity, která je v těsné blízkosti areálu, je úzká, průjezdy těžkotonážních vozidel ve větším množství by obci uškodily, už nyní tam projíždí plno aut. Většina publika také vyjádřila nesouhlas s tím, že by se do obce, kde je něco málo před 1500 obyvatel, nastěhovalo asi šest set lidí. Na argumenty, že rozvoj obce je potřebný právě proto, aby byla posílena i občanská vybavenost, reagovali, že rozvoj obce není odvislí od počtu nových obyvatel. Nevadila by jim výstavba rodinných domků, nikoli ale bytových domů.

Přítomný investor Richard Chlad řekl, že pokud se místní vysloví proti stavbě bytových domů, náhradním řešením je výstavba nějakého areálu a pokračování nerušící výrobní činnosti. Dodal, že rodinné domky by se ekonomicky nevyplatily, což uvedl i architekt Herman zastupující firmu Krijcos . Ozývaly se ojedinělé hlasy, které výstavbu bytových domů podpořily, s odkazem na to, že investor by se zavázal posílit v obci zmiňovanou občanskou vybavenost, další tomu ale nevěřili. Jednalo se o nezávaznou diskusi, jelikož územní plán je v pracovní verzi, ještě k němu není důvodová zpráva a není zatím určen k připomínkování.

Světlo do případné výstavby bytových domů však zřejmě přinese až konec ledna. Dne 27. září se zastupitelstvo na veřejném zasedání jednomyslně shodlo na tomto usnesení: „Vzhledem ke dnes podanému návrhu na konání místního referenda v souvislosti s přípravou nového územního plánu obce Všenory se zastupitelstvo Všenor zavazuje zdržet se do doby konání referenda a vyhlášení jeho výsledků veškerých kroků, které by směřovaly k přijetí nového územního plánu Všenor.“ Náš REGION se tématu podrobně věnuje v titulním článku prvního říjnového tištěného vydání pro Prahu západ.

19.10.2018
Na dalších dvou radnicích malých částí Prahy je už vybrán starosta. Zličín nadále povede Marta...
18.10.2018
Restaurace poblíž roztockého nádraží, která se i jmenuje U Nádraží, chátrá. Prošla jí historie.
17.10.2018
Uskupení HOme - Hostivice město, které v Hostivici u Prahy vyhrálo se ziskem šesti mandátů...
16.10.2018
Zástupci obce Chýně u Prahy dnes oficiálně převzali šedesátimetrové streetartové dílo ke 100. výročí založení...
16.10.2018
Jak dopadly volby na západě od Prahy? Mnoho subjektů, které šly do voleb, uspělo. Někde...
15.10.2018
Věřitelský výbor zkrachovalé společnosti H-System odmítl návrhy bytového družstva Svatopluk na způsob výběru znalce a...
Praha, Pražský hrad, Karlův most
14.10.2018
Karty jsou rozdány, „na koni“ jsou poražení. Ačkoli vítězem obecních voleb v hlavním městě jsou...
12.10.2018
Dvaapadesátiletý František Bulava z Chýně se věnuje terénnímu triatlonu Xterra na vrcholové úrovni ve veteránské...
9.10.2018
Holeček dostal nejvíce hlasů (2110) ze všech zvolených kandidátů, i když kandidoval ze čtvrtého místa....
8.10.2018
Roztoky u Prahy povede koalice dvou subjektů - TOP 09 s nezávislými, kde je lídr...
Reklama